28.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Photoongraphy).
Withania opojná a Pupočník ázijský sú rastliny používané v tradičnej indickej medicíne a v poslednom čase často označované ako adaptogény. Stávajú sa čoraz populárnejšími pre svoje vlastnosti – zvyšujú odolnosť voči stresu a zároveň znižujú náchylnosť na depresiu. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnili vedci z Univerzity Johanna Gutenberga v Mainzi.
Vedci skúmali dve rastliny používané v ajurvéde
Zástancovia tradičnej indickej lekárskej praxe známej ako ajurvéda získali ďalší argument, že táto metóda má mnoho pozitívnych aspektov pre naše zdravie. Dokázala to štúdia účinkov látok obsiahnutých vo Withanií opojnej a Pupočníka ázijského na ovocné mušky.
Experiment uskutočnili vedci z Univerzity Johanna Gutenberga v Mainzi v spolupráci s výskumným centrom pre botanické výživové doplnky BENFRA v USA.
V štúdii sa použili výživové doplnky obsahujúce výťažky z Withanie opojnej (ashwaganda) a Pupočníka ázijského (centella asiatica), ktoré sú známe z ajurvédy.
Extrakty z týchto rastlín sa testovali na muškách druhu Drosophila melanogaster. Vybrali sa preto, lebo predchádzajúce štúdie ukázali, že chronický stres vyvoláva u tohto hmyzu správanie podobné depresii – znižuje ich motiváciu a aktivitu, spôsobuje, že sa menej pária, klesá ich záujem o sladkú potravu a sú menej ochotné liezť.
Výskumníci z Mainzu preventívne podávali muchám malé množstvá výťažkov z dvoch ajurvédskych rastlín. Ukázalo sa, že tieto látky zvýšili odolnosť hmyzu voči chronickému stresu, takže neupadol do stavu podobného depresii.
Ktorá látka má blahodarný účinok na náš organizmus?
Obzvlášť pôsobivé výsledky priniesli pokusy s Pupočníkom ázijským (centella asiatica). Vedcom sa totiž podarilo identifikovať špecifickú látku, ktorá je zodpovedná za antistresový účinok. Ide o kyselinu chlorogenovú.
Nachádza sa v mnohých rastlinách, najmä v kávových zrnách a bylinách, ako je Valeriána lekárska a Ľubovník bodkovaný. Vysoký obsah tejto látky majú aj rastliny použité v tomto experimente, napríklad Medovka lekárska a Pupočník ázijský (centella asiatica).
Vedci z Univerzity Jana Gutenberga sú preto presvedčení, že tieto rastliny, ktoré sa už stovky rokov používajú v ajurvéde, sa môžu s istotou používať aj v tradičnej medicíne.
„Je možné, že rastlinné prípravky, ktorých antistresová účinnosť bola potvrdená u múch, budú pôsobiť aj na ľudí. Hoci, aby sme si boli istí, bolo by to potrebné preskúmať,“
– povedal profesor Roland Strauss, hlavný autor štúdie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nadmerné potenie v noci je signálom tela. Je to choroba alebo nedostatok
Budíte sa uprostred noci? Nie ste jediní. Odborník vie, ako tento nepríjemný problém vyriešiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.