29.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ayatesphotos).
Červienka, Erithacus rubecula, je sťahovavý vták, ktorého hniezdiskom je Slovensko. Po vyhniezdení tu často aj zimuje. Počas teplejších zimných dní ho môžeme počuť spievať. Tieto vtáky patria medzi muchárovité a oplatí sa ich mať v záhrade. Živia sa totiž tým, čo by sme radi vyhubili. Čím by ste mali v zime kŕmiť červienky, aby ste im pomohli prežiť do jari? Tu je niekoľko tipov.
Ako vyzerá červienka?
Každý už určite videl červienku, hoci nie každý si to uvedomuje. Ako vyzerá červienka? Je to vták veľkosti vrabca, ale vyznačuje sa oranžovou škvrnou na hrudi. Táto škvrna siaha až po zobák a oblasť čela, z čoho pochádza aj názov vtáka. Zvyšok operenia je hnedosivý.
Červienka má vzpriamený postoj a pohyblivý chvost. Dĺžka jej tela dosahuje 14 cm a hmotnosť 14 až 18 g. Charakteristické je, že vzhľad a veľkosť červienky sú u oboch pohlaví podobné. Medzi vtákmi to nie je bežný znak. Červienka sa vyznačuje pomerne veľkými svietiacimi očami, ktoré jej umožňujú účinný lov v noci.
Čo jedia červienky v zime – čím ich kŕmite?
Je nepravdepodobné, že strava červienky je vegetariánska. Tieto vtáky sa živia hmyzom a jeho larvami, malými bezstavovcami a pavúkmi. V zime sa navyše živia ovocím, ktoré zostáva na stromoch. Chytré vtáky vo voľnej prírode sledujú väčšie zvieratá, napríklad diviaky. Z nimi rozrytej pôdy vyberajú larvy a dážďovky.
Červienka si dokáže poradiť počas roka, ale v zime niekedy potrebuje pomoc. Čím kŕmiť červienky v zime? Ideálne by to mala byť mäkká potrava – raňajkové obilniny, sušené ovocie, slnečnicové semienka. Červienka si pochutná aj na nakrájaných jablkách a bobuliach. Skutočnou pochúťkou sú pre ňu sušené larvy belorítky, ktoré sú dostupné v obchodoch so zvieratami. Sú vynikajúcim zdrojom bielkovín.
Popri otázke, čím červienky kŕmiť, je tu aj ďalšia – ako to robiť. Tieto vtáky nemajú radi vysoko umiestnené kŕmidlá. Kŕmia sa na zemi a v zime je najlepšie umiestniť potravu práve tam. Dobre poslúži aj kŕmitko umiestnené na zemi.
Kde žije červienka?
Červienky si za svoje sídlo vyberajú miesta, kde je veľa hustých kríkov a trávy. Fungujú v lesoch, kde je veľa porastov a podrastu. Radi sa tiež preháňajú v kríkoch v listoch ležiacich na zemi. Červienka sa usídli aj v mestskom parku alebo v starej záhrade. Prítomnosť hustých kríkov je pre ňu veľmi dôležitá – hľadá si v nich miesto na hniezdenie.
Hniezdo umiestňuje na zemi alebo nízko nad zemou. Vyberá si na to odrezky stromov, rozkladajúce sa konáre alebo malé dutiny v zemi. Ak chcete pre červienku vytvoriť vhodný biotop, vysaďte v záhrade husté a rôznorodé kríky vedľa väčšieho trávnatého porastu. Dodatočnú motiváciu jej poskytne pokrčený kmeň stromu, zväzok chrastia alebo neusporiadané lístie, ktoré po sebe zanechá.
Spev červienky
Červienka je nezabudnuteľný spevák, a to bez ohľadu na pohlavie. Jej vysoký spev sa začína niekoľkými vysokými, krátkymi hvizdmi, ktoré sa potom rozvinú do dlhej improvizácie. Je plná výpožičiek z prostredia a nikdy sa neopakuje. Možno ju počuť počas celého dňa, čo u vtákov nie je až také bežné.
Červienka používa spev na komunikáciu so svojimi partnermi. V skutočnosti ich chce varovať – tieto vtáky sú veľmi teritoriálne a nemajú rady, keď ich niekto vyrušuje.
Ak spev červienky neodradí votrelcov, vtáčik bude o svoje územie bojovať. Spočiatku to bude krátky boj. Ak sa konflikt nevyrieši, budú medzi sebou bojovať na život a na smrť.
Spev červienky môžeme počuť počas skorej jari, leta a neskorej jesene. Hlas červienky na jeseň a v zime je však o niečo menej intenzívny. Samičky mlčia len počas hniezdneho obdobia – začiatkom apríla a v júni.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Veľký návrat veľrýb do Antarktídy. „Ohromujúci počet veľrýb“
V Číne bol objavený nový druh ježka. Vyzerá ako miniatúrny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.