29.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Tarazevich).
Vedci zistili, že pomocou vibrácií môžeme ľahko zničiť rakovinové bunky. Výsledkom je mimoriadne účinná terapia, ktorá by mohla byť budúcnosťou boja proti závažným ochoreniam.
Vibrácie pomáhajú v boji proti rakovine
„Ide o úplne novú generáciu molekulárnych strojov, ktoré nazývame molekulárne kladivá“ – takto opisuje najnovší objav profesor James Tour z Rice University, ktorý sa podieľal na výskume novej metódy boja proti rakovinovým bunkám.
Ide o využitie molekúl aminokyanínu stimulovaných blízkym infračerveným svetlom. Ukázalo sa, že pri takejto stimulácii sa elektróny týchto molekúl menia na tzv. plazmóny. Ide o molekulárne útvary, ktoré vykonávajú synchrónne vibrácie.
Vedci nimi dokázali vyvolať dostatočne silné vibrácie na to, aby porušili membrány rakovinových buniek. V laboratórnych podmienkach mali plazmónové vibrácie 99 % účinných zásahov pri ničení buniek. Metóda bola testovaná aj na myšiach s nádormi melanómu, pričom rakovinu zlikvidovala u polovice zvierat.
Je to po prvýkrát, čo bol molekulárny plazmón takto použitý na excitáciu celej molekuly a skutočne vyvolal mechanický účinok, ktorý sa používa na dosiahnutie konkrétneho cieľa ⎯ v tomto prípade na roztrhnutie membrány rakovinových buniek.
– povedal hlavný autor štúdie profesor Ciceron Ayala-Orozco
Táto metóda rozbíjania rakovinových buniek je rozšírením už existujúcich nástrojov nazývaných nanovrtačky. „Molekulárne kladivo“ je však miliónkrát rýchlejšie a na základe stimulácie infračerveným svetlom dokáže preniknúť hlbšie do ľudského tela.
Na porovnanie, nanodrôtiky využívajúce viditeľné svetlo môžu v ľudskom tele preniknúť len do hĺbky 0,5 cm. Nová metóda „molekulárneho kladiva“ využívajúca plazmón môže preniknúť až do hĺbky 10 cm bez poškodenia kostí alebo svalov. To umožňuje napadnúť viac rakovinových buniek.
Podľa autorov novej metódy bude pre rakovinové bunky tiež ťažšie vyvinúť prirodzenú bariéru proti mechanickým vibráciám plazmónov. Preto sa teraz chcú zamerať na hľadanie iných zdrojov týchto okrem aminokyanínových molekúl, ktorých stimulácia môže spôsobiť podobný účinok.
Výsledky výskumu by mohli byť začiatkom práce na úplne nových formách liečby rakoviny pomocou mechanických vibrácií plazmónov. Vedci tvrdia, že popri vývoji „molekulárneho kladiva“ je dôsledkom štúdie získanie nových poznatkov o tom, ako takéto plazmóny vôbec fungujú a či sa dajú využiť na iné účely v medicíne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dvanásť „križiakov“ proti rakovine. Na zozname: kapusta, brokolica a ružičkový kel
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.