30.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PAUL ATKINSON).
Je príbuzná jedlému ananásu a vyznačuje sa dekoratívnymi kvetenstvami pestrých farieb. Môžu byť červené, žlté, ružové alebo oranžové. Guzmania je exotická rastlina, ktorá sa s obľubou pestuje v našich domácnostiach, pretože dokáže krásne ozdobiť interiér. Vzhľadom na svoj pôvod má však špecifické požiadavky. Prečo nekvitne a čo sa dá urobiť, aby sa to zmenilo? Dáme vám tip.
Guzmania je obľúbená rastlina z čeľade broméliovitých. Považuje sa za vynikajúcu črepníkovú rastlinu vďaka svojim dekoratívnym kvetenstvám, konkrétne intenzívne sfarbeným hviezdicovitým kvetenstvám vyrastajúcim zo stredu listovej ružice. Práve premenené listy (kvetenstvo) dodávajú rastline taký nezvyčajný vzhľad.
V teplejšom podnebí sa Guzmania pestuje aj v záhradách. Na Slovensku sa musí pestovať v interiéri, aby prežila. Nevhodná starostlivosť však môže viesť k zhoršeniu vzhľadu rastliny. Prečo guzmánia nekvitne a ako jej pomôcť?
Guzmania v takýchto podmienkach nekvitne. Ako sa o ňu správne starať?
Guzmania je pôvabná rastlina, ktorej hlavnou ozdobou je farebné kvetenstvo. Nevhodná starostlivosť však môže spôsobiť, že guzmania nebude kvitnúť. Mala by tak urobiť približne po troch rokoch pestovania, pričom jej kvetenstvo vydrží veľmi dlho – aj niekoľko mesiacov. Príčinou nekvitnutia je najčastejšie nedostatok slnečného svetla.
Rastlina potrebuje na zdravý rast aspoň 6 hodín slnečného svetla denne. Ak chcete, aby kvitla, potrebuje ešte viac – 8 až 14 h. Netreba zabúdať, že v zime ju možno osvetliť špeciálnou lampou alebo žiarovkou určenou pre kvety. Lampa by však mala byť najprv zapnutá na hodinu, potom na dve hodiny, až postupne budete čas denného osvetlenia zvyšovať.
V lete by naopak guzmania nemala byť umiestnená na parapete, aby svetlo nebolo príliš intenzívne. Potrebuje totiž svetlé miesto, ale lúče by na ňu nemali dopadať priamo.
Čo sa dá urobiť, aby guzmania rozkvitla? Toto treba mať na pamäti
Dôvodom, prečo guzmánia nekvitne, nemusí byť len príliš málo svetla, ale aj nedostatočná výživa. Na jar a v lete by sa mala hnojiť viaczložkovým hnojivom, a to malou dávkou každých 4 až 6 týždňov. Treba však dbať na to, aby ste ju neprehnojili, pretože nadmerné hnojenie môže poškodiť aj kvitnutie. Najmä ak rastlinu prihnojujete dusíkatým hnojivom, ktoré stimuluje rast zelených častí.
Kvitnutie guzmanie závisí aj od správnej zálievky. Zalievať ju treba vtedy, keď pôda v kvetináči mierne vyschne (aspoň 4 cm od vrcholu) – najlepšie raz za 5 až 7 dní.
Nadmerná vlhkosť pôdy alebo použitie nevhodnej zeminy, ktorá zadržiava vodu, môže rastline tiež uškodiť. Pôda pre guzmániu by mala byť skôr kyprá a priepustná.
Nevhodná teplota vzduchu môže byť tiež príčinou nedostatočného kvitnutia. Guzmania by mala stáť ďaleko od radiátorov alebo netesniacich okien. Vnútorné podmienky v zime, počas vykurovacieho obdobia, nie sú priaznivé pre jej kvitnutie. Najlepšia teplota pre rastlinu je 21 až 23 stupňov Celzia cez deň a 15 až 18 stupňov Celzia v noci. Počas vykurovacej sezóny musíte dbať aj na vlhkosť vzduchu. Mala by sa udržiavať na úrovni 50-65 %.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to jedna z najzdravších kvetín do spálne. Hit socialistického Československa je opäť v obľube
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.