30.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stock_studio).
Lopatkovce sú veľmi pôvabné črepníkové rastliny, ktoré v našich domovoch vyzerajú nádherne. Pri troche snahy upútajú pozornosť nielen svojimi žiarivo zelenými listami, ale aj krémovými kvetmi, ktoré im len pridávajú na šarme. Bohužiaľ, v zime je ich kondícia zvyčajne oslabená a vtedy chradnú na pohľad. Dá sa to napraviť: stačí vziať z domácej lekárničky aspirín.
Tajomstvá starostlivosti: Takto musí rásť lopatkovec
Predtým, ako sa dozviete, ako zachrániť lopatkovec, je však nevyhnutné vedieť, aké podmienky musí mať doma. V prvom rade mu musíte nájsť priaznivé miesto: musí byť svetlé, ale bez prílišného slnečného žiarenia. Ideálne je tiež vystaviť ho tam, kde nebude vystavený prievanu a nadmernému teplu. Lopatkovec má rád dostatočnú vlhkosť, preto nemôžete počítať s tým, že bude nádherne rásť v suchom byte. Ako by sme mali našu rastlinu zalievať? Najlepšie je neustále sledovať vlhkosť pôdy: mala by byť stále mierne vlhká, ale jej korene by nemali byť príliš mokré.
Prečo sa toľko hovorí o vhodných podmienkach pre lopatkovca? Je to jednoduché: ak mu ich nezabezpečíme, nemôžeme očakávať, že bude zdravo rásť, aj keby sme prijali množstvo záchranných opatrení.
Čomu je vystavený lopatkovec?
V zime, keď počasie nie je vždy priaznivé, je lopatkovec vystavený mnohým faktorom, ktoré môžu spôsobiť jeho úhyn. V dôsledku našej nedbanlivosti môžu rastlinu postihnúť hubové ochorenia, ktoré sa zvyčajne prejavujú hnedými škvrnami na listoch alebo kvetoch. Ak zelené časti rastliny lopatkovca vyzerajú zvädnuté, ale koreňový bal je mokrý, je to znak toho, že korene začínajú hniť. Nezabudnite, že oslabená rastlina je náchylná na napadnutie škodcami, ktorí môžu spôsobiť, že lopatkovec v krátkom čase uhynie.
Chorý lopatkovec? Siahnite po aspiríne
Ak vidíme, že náš lopatkovec nerastie tak, ako si úprimne želáme, a sme si istí, že mu poskytujeme dobré podmienky, môžeme ho nielen posilniť. Na to stačí, ak siahneme po aspiríne, ktorý určite zlepší stav rastliny. Prečo? Pretože kyselina acetylsalicylová sa nachádza – v malých dávkach – v rastlinách a práve táto kyselina je zodpovedná za fotosyntézu a správny vývoj rastlín. Jej pridanie do našich vzoriek v kvetináčoch s aspirínom určite zlepší ich stav a posilní ich.
Kyselina acetylsalicylová, obľúbený aspirín, pomôže aj v boji proti hubovým chorobám, minimalizuje riziko napadnutia škodcami a pomôže odstrániť plesne v črepníku. Ak chcete mať lopatkovec v plnej kráse, oplatí sa na túto špecifikáciu pamätať.
Ako sa aplikuje aspirín na lopatkovec?
Má váš lopatkovec problémy? Rozpusťte jednu tabletu v litri vody a raz za mesiac zalejte touto zmesou. Ak spozorujete znepokojujúce zmeny na listoch alebo ak na povrchu zbadáte škodcov, môžete použiť postrek z uvedených pomerov, ktorý môžete aplikovať raz týždenne a raz mesačne ako preventívne opatrenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec ešte nikdy nemal toľko kvetov. V zime ho prihnojte výživným hnojivom
Zhnednú listy lopatkovcu? Pozor, možno robíte jednu z týchto 5 chýb
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.