31.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Tijana Drndarski).
Z času na čas sa objaví móda určitých zložiek potravín alebo výživových doplnkov. Ich výrobcovia robia všetko pre to, aby vyzdvihli ich prospešné vlastnosti, ktoré môžu byť často prehnané alebo dokonca nemajú nič spoločné s pravdou. Jedným z takýchto výrobkov je kokosový olej – dlho propagovaný ako najzdravší tuk. Je naozaj nenahraditeľný? Alebo je lepšie ho obmedziť? Overujeme vedecké dôkazy.
Čo je to kokosový olej?
Kokosový olej je bohatým zdrojom tukov (až 90 % jeho zložiek tvoria nasýtené mastné kyseliny), vďaka ktorým je odolný voči vysokým teplotám. Vďaka tomu je ideálny na vyprážanie a pečenie. Okrem toho sa propaguje aj ako vynikajúci kozmetický prostriedok, ktorý vďaka malým časticiam nasýtených mastných kyselín hydratuje a vyživuje pokožku. Je to naozaj tak?
Aké vlastnosti sa kokosovému oleju pripisujú?
Spoločnosti predávajúce kokosový olej sa snažia získať sympatie spotrebiteľov zdôrazňovaním toho, ako veľmi podporuje správne fungovanie organizmu. Medzi jeho najdôležitejšie vlastnosti uvádzajú:
- vyživuje a zlepšuje pružnosť pokožky;
- podpora regenerácie vlasov;
- ochrana pred poškodením životného prostredia a nadmernou stratou vody;
- antioxidačné účinky, t. j. ochrana buniek pred nadmerným množstvom voľných radikálov;
- antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky.
Pravda o kokosovom oleji
Kokosový olej neobsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré v strave Slovákov chýbajú. Nie je ani bohatým zdrojom vitamínov. Vzhľadom na to, koľko nasýtených tukov obsahuje, sa predpokladá, že môže dokonca zvyšovať riziko kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny.
Okrem toho nepriaznivou vlastnosťou nasýtených mastných kyselín je, že spôsobujú, že pečeň začne produkovať viac LDL, známeho aj ako „zlý cholesterol“. Vysoká koncentrácia týchto častíc v krvi zvyšuje riziko aterosklerózy ciev. Okrem toho Americká asociácia srdca, WHO a Úrad pre kontrolu potravín a liečiv odporúčajú obmedziť SFA v prospech polynenasýtených, napr. olivového oleja, orechov alebo ľanu.
Zrýchľuje kokosový olej metabolizmus?
Kokosový olej bol tiež propagovaný ako vynikajúci podporný prostriedok pri chudnutí. Ide o mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré sa môžu vstrebávať priamo portálnou žilou a transportovať bez účasti: chylomikrónov, pankreatickej lipázy a žlče. Inak je to s mastnými kyselinami s dlhým reťazcom, ktoré sa vstrebávajú cez lymfatické cievy vo forme chylomikrónov. A kokosový olej obsahuje prevažne mastné kyseliny s dlhým reťazcom, len 40 – 50 % tvoria mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom MCT ( medium-chain triglycerides).
Kokosový olej a choroby
Kokosový olej nie je najlepšou voľbou pre ľudí s cukrovkou. Pre diabetikov je charakteristický zvýšený oxidačný stres, ktorý poškodzuje cievny endotel. Podľa niektorých štúdií konzumácia kokosového oleja, znižuje koncentráciu antioxidačných enzýmov, čo by teoreticky mohlo viesť k zhoršeniu týchto procesov.
Chýbajú aj štúdie na ľuďoch, ktoré by potvrdili tvrdenie, že kokosový olej podporuje boj proti Alzheimerovej chorobe.
Kokosový olej a choroby tráviaceho traktu
Je možné predpokladať, že kokosový olej vzhľadom na to, že obsahuje MTC kyseliny, môže mať určité využitie vo výžive pacientov, ktorí sú kŕmení parenterálne alebo trpia Crohnovou chorobou, syndrómom dráždivého čreva, syndrómom bakteriálneho šírenia tenkého čreva alebo ulceróznou kolitídou. Pokiaľ však ide o podpornú liečbu, najlepšie je zveriť sa do rúk odborníka a nevykonávať liečbu na vlastnú päsť.
Je kokosový olej zdravý?
Výsledky výskumov o negatívnych účinkoch kokosového oleja na hladinu cholesterolu v krvi a kardiovaskulárne zdravie sú rozporuplné. Jedno je isté: táto látka nemá všetky vlastnosti, ktoré sa jej doteraz pripisovali, a treba k nej pristupovať so značným odstupom.
Je ťažké nájsť nezvratné dôkazy, ktoré by dokazovali prednosť kokosového oleja pred inými zdrojmi tuku. Nasýtené mastné kyseliny by sa mali v strave obmedziť. Príkladom je odporúčanie Americkej asociácie srdca pre ľudí s rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré navrhuje obmedziť nasýtené mastné kyseliny na 13 g denne, pričom čajová lyžička kokosového oleja obsahuje až 12 g nasýtených mastných kyselín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyhnite sa ošetreniam u kaderníka. Lesklé vlasy môžete mať za pár drobných. Hľadajte ho v kuchyni
Do topánok si votrite kokosový olej. Nie je to len o lesku! Tento trik ich na jeseň zachráni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.