31.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kuvona).
Všetci, ktorí radi experimentujú v kuchyni alebo nemôžu konzumovať lepok, presne vedia, čo je to gaštanová múka. Svojimi vlastnosťami a štruktúrou sa najviac približuje tradičnej pšeničnej múke, ale má trochu originálnu chuť. Ak ste doteraz nemali možnosť použiť gaštanovú múku, je načase sa o tom presvedčiť.
Gaštanová múka. Čo to vlastne je?
Hoci sú gaštany veľmi populárne, používajú sa skôr na dekoratívne účely, na hry detí v materských školách alebo ako repelent proti pavúkom. Tie, ktoré možno nájsť počas prechádzok v parkoch, sa pravdepodobne nekonzumujú. Inak je to s jedlými gaštanmi. Spájajú sa asi najviac s Francúzskom, ale sú veľmi obľúbené aj v západnej Európe a iných krajinách, napríklad v Stredomorí. Tento druh sa veľmi líši od gaštanov, ktoré poznáme. Na jednej strane sú plochejšie a namiesto guľovitého tvaru majú ostrejšiu špičku a pripomínajú skôr lieskové orechy. Z gaštanov sa vyrába gaštanová múka, ktorá môže nahradiť pšeničnú.
Vieme, kto môže používať gaštanovú múku
Gaštanová múka má mnoho výhod. Jednou z nich je aj to, že neobsahuje lepok, takže ju môžu pri príprave jedál používať všetci, ktorí trpia intoleranciou lepku, alergiami alebo bojujú s celiakiou. Je bohatým zdrojom vlákniny, a ako všetci vieme, tá je najlepšou látkou pre správne fungovanie čriev. Po gaštanovej múke sa oplatí siahnuť aj preto, že obsahuje bielkoviny: dôležitý zdroj energie, ale aj katalyzátor mnohých cenných procesov v tele.
Ak nás tieto argumenty nepresvedčili, stojí za to pozrieť sa, čo ďalšie v ňom možno nájsť. A tých zdraviu prospešných látok je viac. Treba začať vitamínmi: sú tu prítomné vitamíny skupiny B, ktoré majú priaznivý vplyv na organizmus, ďalej A (dobrý na oči a stav pokožky) a E (známy ako „vitamín mladosti“). Gaštanová múka je bohatá na železo (zabraňuje anémii), horčík (zlepšuje činnosť nervového systému), draslík (zlepšuje činnosť srdca) a zinok (posilňuje imunitu).
Na čo používať gaštanovú múku?
Gaštanová múka je hladká a nadýchaná, takže sa svojou štruktúrou najviac podobá svojej pšeničnej kolegyni. Hoci jej chuť je mierne sladká a orechová, možno ju ľahko považovať za univerzálnu. Prečo? Pretože je vhodná na prípravu sladkých múkových jedál aj pečiva, ale nič nebráni tomu, aby sa pridávala do chleba. Ak vás lákajú vlastnosti gaštanovej múky, ale obávate sa chuti vašich maškŕt, môžete ju zmiešať s inou múkou, ktorá chuť neutralizuje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Odstráňte“ usadeniny z čriev. Pite počas celého dňa striedavo s vodou
Kedy piť ľanové semienka? Dodržujte konkrétny čas a výsledky vás prekvapia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.