31.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Evgenyrychko).
Ľanové zrná sú malé a majú charakteristickú hnedú alebo zlatistú farbu, podľa ktorej ich rozpoznáme. Tento nenápadný produkt v sebe skrýva veľkú silu živín. Jeho zaradenie do jedálnička vás zbaví nielen zápchy a žalúdočných problémov, ale umožní vám aj rýchlo si zlepšiť pleť a ubrať pár rokov z tváre. Ako používať ľan, aby ste naplno využili jeho výhody?
Maska na vyhladzovanie vrások na báze ľanových semienok
Skúsení pracovníci kozmetických salónov sa predbiehajú v ponuke stále nových služieb zameraných na omladenie vzhľadu tváre. Vďaka širokej ponuke zákrokov si každý nájde niečo pre seba. Nie vždy si však môžeme dovoliť navštíviť takéto drahé miesta. Ako môžete zastaviť prehlbovanie vrások domácimi prostriedkami a oslniť svojich hostí na Silvestra?
Stačí zájsť do obchodu a kúpiť si balíček ľanového semienka. Cena takéhoto výrobku spravidla nepresahuje niekoľko eur a obsah balenia stačí na niekoľko domácich masiek na potlačenie príznakov starnutia. Všetko, čo potrebujete na prípravu domáceho prípravku, sú 3 polievkové lyžice ľanového semienka a ¼ šálky horúcej vody.
Ako pripraviť masku z ľanového semienka?
- Začnite jemným mletím alebo drvením ľanových semienok vidličkou. Ľanové semienka vložte do malej misky, zalejte horúcou vodou a dôkladne premiešajte.
- Zmes prikryte čistou utierkou alebo malým tanierom a počkajte 15-20 minút. Počas tejto doby sa obsah vylúhuje a primerane zhustne.
- Po uplynutí stanoveného času si všimnete, že sa v miske vytvoril gél. Pred nanesením na tvár je potrebné ho precediť cez sitko, aby sme sa zbavili drobných zrniečok.
- Hotovú masku nanesieme nielen na tvár, ale aj na krk a dekolt a necháme pôsobiť približne 15 minút.
- Keď uplynie posledná minúta, masku opláchneme teplou vodou alebo vychladnutým harmančekovým nálevom a nanesieme si denný krém.
- Prvé výsledky uvidíme, len ak budeme metódu používať pravidelne. Odporúča sa robiť si ľanovú masku raz týždenne počas celého mesiaca.
Ľanové semienka v omladzujúcej diéte
Zdá sa, že množstvo možností využitia ľanových semienok nekončí. Ich vlastnosti oceňujú okrem iného aj gurmáni, ktorí ich pridávajú do šalátov, do pečiva, strúhanky, sendvičov, ale aj do rôznych pást a paštét. Pravidelné užívanie ľanových semienok pomôže nielen zbaviť sa zápchy a znížiť pravý vlčí apetít, ale aj bojovať proti voľným radikálom, ktoré stoja za rýchlejším starnutím pokožky.
Ľanové semienko rozomleté na jemný prášok môžete zamiešať aj do jogurtov, smoothies alebo domáceho pečiva. Je to výborný spôsob, ako rozšíriť jedálniček mladších členov domácnosti, ktorí sa zdráhajú skúšať najrôznejšie kulinárske novinky. Je však dôležité mať na pamäti, že mastné kyseliny, na ktoré sú semená bohaté, veľmi rýchlo oxidujú. Ak sa rozhodnete použiť práškovú verziu, skladujte ju maximálne tri dni v chladničke.
O vyhladenie vrások sa môžeme postarať nielen zvonka, ale aj podporou organizmu zvnútra. To možno dosiahnuť pomocou zdraviu prospešných želé a nálevov na báze ľanových semienok. Ako si pripraviť domáci špecifický výrobok? Jednoducho nasypte 2-3 polievkové lyžice ľanových semienok do šálky, zalejte teplou vodou a nechajte asi hodinu napučať. Po uplynutí tejto doby semienka sceďte a pite dvakrát denne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy piť ľanové semienka? Dodržujte konkrétny čas a výsledky vás prekvapia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.