3.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ingrid Balabanova).
Hoci si mnohí ľudia spájajú cestoviny s Talianskom, ich domovom je Čína, kde sú dodnes veľmi obľúbenou potravinou. Hoci sa o rezancoch už veľa povedalo a napísalo, tým tradičným, ktoré sa vyskytujú v slovenskej kuchyni, sa vyčíta nadváha a obezita. Ak však máme radi staré dobré rezance, nemusíme sa ich vzdávať, ale siahnuť po konjakových rezancoch, ktoré začínajú dobýjať slovenský trh.
Konjakové rezance: Niekoľko slov o výrobku
Konjakové rezance, známe aj ako rezance shirataki, sú výrobkom, ktorý sa v slovenských obchodoch začal objavovať len nedávno a ktorý si len získava uznanie. Napriek zdaniu nejde o výživovú novinku posledných rokov, ale o niečo, čo bolo vyvinuté už v 6. storočí nášho letopočtu v Ázii. Konjakové rezance nie sú hneď každému po chuti: majú trochu inú, gélovú konzistenciu, ktorá sa líši od rezancov, ktoré poznáme, tiež sa musia žuť trochu dlhšie a ich počiatočná pachuť nie je vždy povzbudivá. Oplatí sa však vedieť, ako ich pripraviť: potom budú pôvabným doplnkom jedál, a to, že sú nízkokalorické, je ďalší argument, prečo po nich siahnuť.
Ázijské rezance: Ako sa vyrábajú?
Aké je tajomstvo koniakových rezancovov? V prvom rade je to skutočnosť, že sa skladajú z 90 % z vody, pričom spojivo tvorí múka získaná z rastliny, ktorá rastie v Ázii, konjac rezance. Krátke a jednoduché zloženie je úspechom týchto rezancov, ktoré Ázijčania konzumujú už stáročia a ktoré môžu smelo konkurovať rezancom vyrobeným z tradičných obilnín. Zaujímavé je, že ak sa rezance konjac správne uvaria, stanú sa univerzálnym výrobkom a ich chuť bude závisieť od prísad, s ktorými sa podávajú. Konjaková múka dokonale absorbuje chute a takéto rezance sú len kulisou pre úžasné jedlo, ktoré z nich pripravíte.
Zázračné rezance? Tu sú výhody shirataki (koniakových rezancov)
Už je známe, že charakteristickým znakom rezancov konjac je ich jednoduché zloženie. To však nie je jediná vec, ktorá ich robí žiadanými v mnohých kútoch sveta. Shirataki je bohatým zdrojom vlákniny a ako je známe, práve táto látka má veľký vplyv na črevá: zlepšuje ich funkciu, podporuje udržiavanie štíhlej postavy, odrádza od maškrtenia medzi jedlami a tiež podporuje imunitu. Ďalším faktom v jej prospech je, že je nízkokalorická, pretože v 100 g nájdete len 6 kcal, čo nebude útočiť na udržanie hmotnosti.
Konjakové rezance neobsahujú lepok, takže ich môžu konzumovať aj ľudia trpiaci rôznymi žalúdočnými ochoreniami vrátane celiakie, intolerancie a alergie na lepok. Vďaka jednoduchému zloženiu sú cestoviny vhodné aj pre diabetikov, pretože majú veľmi nízky glykemický index. Vďaka tejto skutočnosti je ľahšie kontrolovať hladinu cukru v krvi a vyhnúť sa záchvatom vlčieho hladu.
Ako konzumovať konjakove rezance?
Predtým, ako sa naučíte konzumovať rezance konjac, je dôležité vedieť, ako ich dobre uvariť, pretože prvý kontakt s týmto produktom môže odradiť od ďalšieho kulinárskeho dobývania. Shirataki je k dispozícii vo vreckách s tekutinou, ktorá má veľmi výraznú vôňu a nie každému vyhovuje. Pred prípravou je preto dobré konjakové rezance po otvorení opláchnuť pod studenou a tečúcou vodou, čím sa zbavíte nepríjemnosti.
Teraz už zostáva len uvariť rezance podľa návodu na obale, čo je proces, ktorý trvá doslova pár minút. Nakoniec prídavok. S čím podávať rezance konjac? Hoci sa zdá prirodzené pripravovať ich na ázijský spôsob, nie je to ich jediné použitie. Môžete ho jednoducho pridať do všetkých svojich obľúbených jedál a pokrmov, v ktorých predtým kraľoval jeho pšeničný náprotivok. Úlohu vám uľahčí skutočnosť, že konjataki sa čoraz častejšie predáva v rôznych formách, takže s jeho použitím a aplikáciou nebude problém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Špagety na decembrovú rýchlu večeru. Niečo špeciálne pre zaneprázdnených
Po tomto recepte siahnem vždy, keď nemám nápad na večeru. Funguje zakaždým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.