3.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/CREATIVE WONDER).
„Prekvapivo presná“ umelá inteligencia dokáže vypočítať riziko predčasnej smrti. Model umelej inteligencie vycvičený na údajoch od 6 miliónov ľudí dokáže odhadnúť riziko úmrtia s pozoruhodnou presnosťou. Vývojári tvrdia, že diagnózy algoritmu poháňaného umelou inteligenciou sú presnejšie ako nástroje používané v poisťovníctve.

Umelá inteligencia dokáže predpovedať riziko predčasnej smrti
Umelá inteligencia bola vyškolená na osobných údajoch celej dánskej populácie! Výsledkom je, že dokáže predpovedať riziko predčasnej smrti s pozoruhodnou presnosťou približne 78 % prípadov. Má oveľa väčšie možnosti ako nástroje používané napríklad v poisťovníctve.
Autori štúdie navyše tvrdia, že dokáže nielen predpovedať riziko predčasného úmrtia, ale do určitej miery dokáže povedať aj to, aký bude život človeka. Algoritmus môže mať pozitívny vplyv na včasné predpovedanie sociálnych, zdravotných a ekonomických problémov, avšak s dôrazom na to, že by sa nemal používať na nevhodné účely.
Algoritmus sa naučil životnú históriu miliónov ľudí
Sune Lehmann Jørgensen z Dánskej technickej univerzity a jej kolegovia použili bohatý súbor údajov z Dánska na vyškolenie nového algoritmu. Ten obsahoval vzdelanie jednotlivcov, ich návštevy nemocníc a lekárov, všetky informácie z udelených diagnóz, príjem a povolanie. Údaje boli zozbierané v rokoch 2008 až 2020.
Súbor údajov bol transformovaný tak, aby sa dal použiť na trénovanie veľkého jazykového modelu podobného tomu, ktorý riadi populárny ChatGPT. Model analyzuje sériu slov a určuje, ktoré z nich má najvyššiu štatistickú pravdepodobnosť výskytu. Model bol pomenovaný Life2vec. Analýzou životných udalostí, ktoré tvoria históriu človeka, určuje, čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane v nasledujúcich rokoch.
Testy Life2vec
Zozbierané údaje sa týkali skupiny ľudí vo veku od 35 do 65 rokov. Polovica z nich zomrela v rokoch 2016 až 2020. Life2vec, bez toho, aby vedel, ktorí ľudia už zomreli, mal predpovedať, kto prežije a kto nie. Ukázalo sa, že algoritmus bol o 11 % presnejší ako akýkoľvek existujúci model umelej inteligencie. Dokonca vykazoval lepší výsledok ako mimoriadne účinné nástroje používané v poisťovníctve.
Podľa hlavného autora štúdie má model dostatok údajov na to, aby dokázal s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať aj aspekty sociálneho a ekonomického života. Jørgensen okrem toho vyjadruje obavy, že model môžu spoločnosti používať škodlivým spôsobom.
Je jasné, že náš model by poisťovňa nemala používať. Pravdepodobne ho už proti nám používajú veľké technologické spoločnosti, ktoré o nás majú tony údajov a používajú ich na to, aby o nás robili predpovede.
– povedal Jørgensen.
Model dokáže spracovať jednoduchý jazyk a generovať predpovede nielen o pravdepodobnosti predčasnej smrti, ale aj vypočítať výšku príjmu počas celého života človeka.
Algoritmus zahŕňa ako faktory zvýšeného rizika úmrtia napríklad to, že človek je muž, má problémy s duševným zdravím alebo vykonáva náročné cielené kvalifikované povolanie. Zistenia boli uverejnené v časopise Nature Computational Science.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
ChatGPT napísal zákon v Brazílii. Politici v šoku
Nová Miss Universe v hľadáčiku úradov. Predpokladá sa, že chce zvrhnúť prezidenta
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.