3.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatjana Baibakova).
GAPS diéta je stravovací plán založený na hlbokom pochopení súvislostí medzi zdravím čriev a celkovým zdravím. Zástancovia tejto diéty zdôrazňujú, že zdravie tráviaceho traktu zohráva kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní celého tela. Cieľom diéty GAPS je obnoviť rovnováhu v črevách, čo sa premietne do zlepšenia duševného a fyzického zdravia. O čo presne však pri GAPS diéte ide a aké výhody prináša? Odpovedáme.
GAPS diéta – čo to je?
Diétu GAPS (Gut and Psychology Syndrome) vyvinula lekárka a neurologička Dr. Natasha Campbell-McBride. Pôvodne ju vytvorila, aby pomohla svojmu synovi, ktorý trpel autizmom. Jej výskum ju priviedol k záveru, že existuje jasná súvislosť medzi zdravím čriev a duševným zdravím. V dôsledku toho vyvinula špeciálnu diétu na zlepšenie funkcie čriev a podporu zdravia, najmä v súvislosti s neurologickými poruchami, ako je autizmus. Svoje závery vyvodila na základe dlhodobého pozorovania pacientov trpiacich duševnými a neurologickými poruchami. Podľa nej mali títo pacienti tiež problémy so zlou funkciou tráviaceho traktu.
Jedným z hlavných princípov diéty GAPS je presvedčenie, že zdravie čriev priamo ovplyvňuje celkové zdravie organizmu. Táto diéta odporúča vylúčiť všetky zdroje spracovaných sacharidov, ako sú cukry a škroby, a namiesto toho sa zamerať na konzumáciu fermentovaných potravín, ako je kyslá kapusta a fermentované mliečne výrobky.
GAPS diéta – v čom spočíva?
Hlavným cieľom diéty GAPS je podporiť normálne fungovanie čriev vylúčením nezdravých produktov a dodaním živín potrebných na obnovu črevnej bariéry.
Zdravý a odolný črevný mikrobióm je nevyhnutný pre funkciu imunitného systému. Cieľom diéty GAPS je znížiť zápal, podporiť črevnú sliznicu a obnoviť mikrobiálnu rozmanitosť prostredníctvom zmien v stravovaní a detoxikácie.
Medzi hlavné zásady diéty GAPS patria:
- Vylúčenie spracovaných sacharidov. Diéta GAPS zahŕňa vylúčenie zdrojov spracovaných sacharidov, ako sú cukry a škroby. Tým sa má znížiť živná pôda pre potenciálne škodlivé baktérie v črevách.
- Konzumácia fermentovaných výrobkov. Diéta podporuje konzumáciu výrobkov bohatých na probiotiká, ako je nakladaná zelenina, prírodný jogurt a kefír.
- Obmedzenie mliečnych výrobkov. V počiatočných fázach diéty GAPS sa odporúča obmedziť alebo vylúčiť mliečne výrobky, aby sa zmiernili možné alergické reakcie alebo intolerancie.
- Zavedenie ľahko stráviteľných potravín. Diéta GAPS odporúča konzumáciu ľahko stráviteľných potravín, ako sú vývary, zeleninové kaše a mäkké potraviny, aby sa odľahčil tráviaci systém.
- Mäso a ryby (len kvalitné) by sa mali kombinovať so zeleninou.
- Doplnky stravy. V niektorých prípadoch sa odporúča suplementácia, najmä vitamínov skupiny B, vitamínu D, omega-3 mastných kyselín a ďalších živín, aby sa minimalizovalo riziko ich nedostatku.
- Rastlinné oleje by sa mali konzumovať za studena.
- Vyhýbanie sa spracovaným potravinám.
GAPS diéta – fázy
Diéta GAPS sa zavádza postupne, pričom jednotlivé fázy umožňujú opätovné zavedenie rôznych skupín potravín a zároveň sa sledujú reakcie organizmu.
I – úvodná fáza. Zamerané na ľahko stráviteľné tekutiny a potraviny, ako sú mäsové vývary, zeleninové bujóny, bylinkové čaje, čerstvo vylisované ovocné šťavy. Prvá fáza diéty GAPS je krátka, trvá 5-7 dní.
II – fáza rozšírenia. Postupné zavádzanie zložitejších potravín, ako sú surové vaječné žĺtky, jemná dusená zelenina. Zvýšenie množstva konzumovanej zeleniny a mliečnych (fermentovaných) výrobkov.
III – počiatočná fáza GAPS. Odporúča sa jesť avokádo, nakladanú zeleninu a jedlá z vajec, napríklad miešané vajíčka so zeleninou.
IV – pokročilé štádium GAPS. Zavádza sa pečené mäso so zeleninou, za studena lisovaný olivový olej, čerstvé zeleninové šťavy a chlieb bez obilnín.
Fáza V – zavádza sa surová zelenina a jablká, často vo forme pyré.
VI – fáza zavádzania normálnej stravy. Posledná fáza diéty GAPS zahŕňa postupné rozširovanie stravy o predtým vylúčené potraviny vrátane obilnín. Postupne sa zavádza surová zelenina a ovocie. Pozorujú sa reakcie organizmu a strava sa upravuje podľa individuálnej tolerancie.
Výrobky povolené pri diéte GAPS
- Mäso – kvalitné, napr. jahňacie, hydinové, zverina.
- Ryby a morské plody – najmä tie bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
- Vajcia – zavádzajú sa postupne.
- Zelenina – varená zelenina a potom postupne zavádzaná surová zelenina.
- Ovocie – zavádzajte postupne, začnite jablkami a potom ďalším ovocím.
- Semienka a orechy – zavádzajú sa postupne, začínajúc orechovými pastami.
- Tuky – za studena lisované oleje, živočíšne tuky, prepustené maslo.
- Mliečne výrobky – zavádzajú sa postupne, počnúc jogurtom a kefírom.
- Fermentované výrobky – napríklad nakladaná zelenina.
Produkty zakázané pri diéte GAPS
- Cukry a sladidlá.
- Obilné výrobky – chlieb, cestoviny, krúpy, ryža, celozrnné výrobky.
- Mliečne výrobky – zo začiatku sú obmedzené, najmä nekvasené výrobky.
- Alkohol.
- Niektoré druhy zeleniny – ťažko stráviteľné v surovej forme, napr. kapusta, sú spočiatku vylúčené.
- Semená a orechy – najprv sa vylučujú a potom sa postupne zavádzajú.
- Spracované výrobky.
Diéta GAPS – je bezpečná?
GAPS diéta je reštriktívna diéta, ktorá vylučuje množstvo potravín, čo môže okrem iného viesť k zníženiu príjmu vlákniny a vitamínov skupiny B.
Preto sa GAPS diéta odporúča len v odôvodnených prípadoch a pod prísnou starostlivosťou kvalifikovaných odborníkov. Je to obzvlášť dôležité, pretože nedostatok živín môže viesť k zdravotným problémom.
Pamätajte! Pred začatím akejkoľvek diéty, najmä takejto špecifickej, je vždy vhodné poradiť sa s lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste sa uistili, že je vhodná pre váš prípad. Okrem toho, každý organizmus je iný a to, čo môže byť prospešné pre jedného človeka, nemusí nevyhnutne fungovať pre iného.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento nápoj je skutočné „zelené zlato“. Odstraňuje usadeniny z čriev ako čistiaci prostriedok
Tu je skvelá alternatíva pre zdravé srdce. Múka, ktorá posilňuje imunitu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.