4.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iprachenko).
Kakaové bôby sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahujú veľké množstvo horčíka, vápnika, fosforu, draslíka a zinku. Okrem toho je kakao zdrojom prírodných antioxidantov, ako sú flavonoidy, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Prečo sa ešte oplatí po ňom siahnuť, aké nutričné hodnoty má kakao, na čo všetko pôsobí a môže ho konzumovať každý? Odpovedáme.
Kakao – odkiaľ pochádza?
Kakao sa najčastejšie získava z pražených a následne mletých semien kakaovníka. Kakaová hmota má charakteristickú hnedú farbu a používa sa najmä v potravinárskom priemysle, najmä na výrobu čokolády a rôznych nápojov s čokoládovou príchuťou. Zaujímavosťou je, že pojem „čokoláda“ sa môže používať len pre výrobky, ktoré obsahujú najmenej 35 % kakaovej hmoty.
Ktoré kakao je najzdravšie?
Za najzdravšie kakao sa považuje surové kakao, ktoré sa vyznačuje tým, že kakaové bôby sa nepražia, ale iba melú pri nízkej teplote. Tým sa zachováva viac cenných živín. Aké nutričné hodnoty a koľko kalórií má surové kakao?
V 100 g prášku je približne 680 kcal. Toto množstvo kakaa obsahuje aj 52 g tuku, 6 g sacharidov, 23 g vlákniny a 12 g bielkovín.
V obchodoch je k dispozícii aj kakao so zníženým obsahom tuku. Potom 100 g obsahuje približne 320 kcal, 10 g tuku, 14 g sacharidov, 33 g vlákniny a 27 g bielkovín.
Kakao – zdraviu prospešné vlastnosti. Na čo pomáha?
Živiny obsiahnuté v kakau môžu pomôcť zlepšiť fungovanie organizmu (napr. stabilizáciou hladiny glukózy alebo znížením voľných radikálov). Čo konkrétne obsahuje zloženie tohto výrobku? Okrem iného:
- anandamid – zlepšuje náladu, má relaxačný účinok;
- teobromín – má antioxidačné účinky, ovplyvňuje činnosť srdca;
- teofylín – uľahčuje dýchanie, rozširuje cievy;
- vitamíny skupiny B – podporujú nervový systém, ovplyvňujú metabolizmus a regulujú hladinu cholesterolu v krvi;
- polyfenoly – sú antioxidanty, spomaľujú procesy starnutia buniek, znižujú oxidačný stres, pôsobia proti ateroskleróze a chránia srdce;
- horčík – správna hladina znižuje riziko hypertenzie, posilňuje imunitný systém a reguluje funkciu štítnej žľazy;
- draslík – podporuje nervový systém a funkciu svalov.
Kakao pomáha v boji proti cukrovke
Kakao sa odporúča ľuďom s cukrovkou vďaka vysokému obsahu flavonolov. Tie môžu zvýšiť citlivosť tkanív na inzulín. Dôležitý je aj horčík, ktorý má podobný účinok. Diabetici si teda môžu z času na čas dopriať malé množstvo horkej čokolády. Odporúča sa však konzumovať ju s mierou, pretože obsahuje aj cukor. Váš lekár vám bude vedieť poradiť, aká je prípustná dávka.
Niektoré štúdie poukazujú na súvislosť medzi konzumáciou čokolády s vysokým obsahom kakaa a zníženým rizikom cirhózy. Je to spôsobené prítomnosťou zlúčenín (napr. flavonoidov), ktoré regulujú krvný obeh.
Konzumácia kakaa (napr. vo forme horkej čokolády alebo nápojov) môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL frakcia). Je to vďaka obsahu antioxidantov, ktoré znižujú oxidačný stres.
Kakao je vhodné konzumovať, ale s mierou, a to aj pri redukčnej diéte. Zložky ako teobromín a vitamíny skupiny B majú priaznivý vplyv na metabolizmus, a tak uľahčujú chudnutie.
Kakao – kontraindikácie. Kto ho nemôže konzumovať?
Kakao je chutný a zdravý produkt, ale nie každý si ho môže dovoliť konzumovať. Týka sa to napríklad ľudí, ktorí sú na kakao alergickí. Požitie aj malého množstva výrobku u nich môže vyvolať nepríjemné alergické reakcie – vyrážku, svrbenie alebo kašeľ.
Kakao by si mali odoprieť aj ľudia, ktorí musia držať nízkotučnú diétu (napr. ľudia trpiaci pankreatitídou). Výrobky obsahujúce túto zložku (napr. čokoláda) môžu prispieť k zhoršeniu bolesti.
Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom a srdcovými chorobami by mali zvážiť, či by nemali kakao prestať konzumovať. Dôvodom je obsah teobromínu a kofeínu. Okrem toho môžu zložky výrobku nepriaznivo ovplyvňovať niektoré farmakologické terapie. Kakau by sa mali vyhýbať ľudia užívajúci okrem iného antidepresíva.
Kakao – použitie v kuchyni
Kakao je univerzálna prísada, ktorú možno pridať do mnohých sladkých aj slaných jedál.
Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete použiť kakao:
- čokoláda a dezerty: kakao je hlavnou zložkou čokolády. Môžete ho použiť na prípravu domácej čokolády, praliniek alebo ho pridať do koláčov, koláčikov, muffinov či iných dezertov;
- horúce nápoje: pripravte lahodné horúce nápoje, napríklad horúcu čokoládu, pridaním kakaa do mlieka alebo rastlinného nápoja. Môžete pridať korenie, vrátane: škorice alebo vanilky pre ďalšiu chuť;
- koktaily a smoothies: pridajte lyžičku kakaa do proteínových kokteilov alebo smoothies, aby ste získali krémovú konzistenciu a intenzívnu chuť;
- káva: skúste si do kávy pridať kakao. Kombináciou kávy s horúcim mliekom a kakaom môžete vytvoriť lahodné kávové nápoje, ako je moka;
- raňajky: posypte raňajkové cereálie, ovsené vločky, jogurt alebo chia puding s trochou kakaa pre spestrenie chuti;
- omáčky a marinády: použite kakao na prípravu dezertných omáčok alebo marinád na mäso, ktoré im dodajú hlbokú chuť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tu je skvelá alternatíva pre zdravé srdce. Múka, ktorá posilňuje imunitu
Mal zoštíhľovať, chrániť pred demenciou a oxidačným stresom. Aká je pravda?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.