04.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/RitaE).
Starnutie je úplne prirodzený a nevyhnutný proces. To však neznamená, že nemôžete spomaliť jeho negatívne prejavy a zároveň zabezpečiť zdravie celého tela na dlhé roky. Správne stravovacie návyky sú dôležité v každej fáze života pre správne fungovanie, no ukazujú sa aj ako spôsob, ako kontrolovať účinky plynúceho času. Čo jesť na spomalenie starnutia a aké návyky sú obzvlášť škodlivé?
Nielen vrásky a šediny
Všimnúť si prvé príznaky starnutia sa zdá byť pre mnohých ľudí prelomovým momentom, keď začneme hľadať zázračné prostriedky na večnú mladosť. Treba však počítať s tým, že znižovanie výskytu a viditeľnosti známok starnutia by sa nemalo obmedziť len na nanášanie hrubej vrstvy krémov proti vráskam.
Faktom je, že regeneračné procesy tela sú spomalené. S vekom klesá odolnosť nielen voči infekciám, ale aj voči environmentálnym faktorom vrátane stresu. Na druhej strane sa zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb, hypertenzie, rakoviny a cukrovky. Predpokladá sa, že 45. narodeniny treba považovať za dôležitú motiváciu pozrieť sa bližšie na svoje súčasné návyky, najmä stravovacie. Obsah taniera môže výrazne pomôcť oddialiť starnutie organizmu.
Čo jesť na spomalenie starnutia? Táto zložka je kľúčová
Úlohu vlákniny v strave nemožno preceňovať. Hoci sa o ňom najčastejšie hovorí v súvislosti s chudnutím, má vplyv na proces starnutia. Zlepšuje peristaltiku čriev a pomáha udržiavať správnu rýchlosť metabolizmu, ktorá sa vekom nevyhnutne spomaľuje.
Čo je ešte dôležitejšie, vláknina tiež pomáha znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu. Jedlá bohaté na túto živinu môžu preto znížiť riziko hypertenzie, srdcových chorôb a cukrovky 2. typu. V akých produktoch nájdete vlákninu?
Nahraďte biele pečivo celozrnnými výrobkami. Dobrou alternatívou k zemiakom podávaným k hlavnému jedlu sú pohánka, jačmeň a hnedá ryža. Na tanieri sa nevyhýbajte otrubám a orechom. Zdroje vlákniny zahŕňajú aj strukoviny vrátane hrachu, bielej a červenej fazule a šošovice. Sušené ovocie je veľkou pokladnicou vlákniny. Ak ich máte radšej čerstvé, vyberte si červené ríbezle, maliny, hrušky a jablká.
Diéta proti starnutiu – čomu sa vyhnúť?
V obchodoch nechýbajú vysoko spracované potraviny, ktoré vyzerajú atraktívne a sľubujú nám možnosť rýchlej prípravy jedla s minimálnou námahou. Pri mnohých produktoch stačí zapnúť mikrovlnnú rúru alebo rúru, počkať pár minút a je hotovo. Ide však o nutričné pasce, najmä pokiaľ ide o starnutie.
Obsahujú veľké množstvo umelých prísad, vďaka ktorým sú tieto druhy jedál chutnejšie a vydržia dlho čerstvé. To z nich robí zmes, ktorej sa treba za každú cenu vyhnúť. Dietológovia zdôrazňujú, že zostavenie jedálneho lístka na tomto type produktov môže viesť k rozvoju cukrovky 2. typu, nadváhy a obezity a srdcových chorôb.
Vyhnite sa najmä sladeným raňajkovým cereáliám, veľmi lacnému spracovanému mäsu, instantným jedlám, rýchlemu občerstveniu, farebným nápojom, sladkostiam a slaným pochutinám.
Držte sa pravidla „zdravý tanier“.
Čím skôr zavedieme správne stravovacie návyky, tým lepšie. Najmä preto, že s pribúdajúcim vekom je čoraz ťažšie sa zbaviť niektorých návykov. Pri zostavovaní anti-agingového jedálnička vám pomôže pravidlo „zdravého taniera“. Čo je to?
Pokúste sa zostaviť svoje jedlá tak, aby polovica z nich bola zelenina a ovocie. Proteínové produkty by mali tvoriť ¼ vášho taniera. Rovnaké množstvo by malo patriť aj cereálnym výrobkom. Na prípravu jedál používajte rastlinné oleje, najmä olivový olej, ktorý je pokladnicou omega-3 mastných kyselín, ktoré odďaľujú starnutie a majú protirakovinové vlastnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Päť príznakov predávkovania cukrom. Zistite, či ste to na Vianoce nepreháňali
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.