4.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zoom Team).
Existujú rôzne miery inteligencie. Najpopulárnejším a zdanlivo najspoľahlivejším je výsledok testu, ktorý diagnostikuje jej úroveň. Ďalším sú akademické alebo profesionálne úspechy človeka. Ďalším je spôsob, akým človek hovorí a správa sa. Tu je päť výrazov, ktoré môžu naznačovať nadpriemernú inteligenciu. Pozrite sa, či sa nachádzajú aj vo vašom slovníku.
Je inteligencia len logické myslenie?
Inteligencia je v skratke schopnosť učiť sa a využívať získané vedomosti spôsobom, ktorý umožňuje čo najlepšie sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Je to aj schopnosť riešiť problémy a vidieť nezjavné súvislosti medzi rôznymi javmi.
Hoci sa inteligencia často spája so znalosťami v matematicky príbuzných oblastiach a schopnosťou riešiť logické hádanky, podľa niektorých výskumníkov môže mať veľmi odlišnú podobu. Podľa Howarda Gardnera, tvorcu teórie viacnásobnej inteligencie, rozlišujeme jazykovú inteligenciu, vysoko rozvinutú u spisovateľov a básnikov, sociálnu inteligenciu, prejavujúcu sa vysokou schopnosťou nadväzovať kontakty, vizuálnu inteligenciu, hudobnú inteligenciu a ďalšie.
Za mieru inteligencie sa zvyčajne považuje výsledok testu diagnostikujúceho inteligenciu. Avšak najmä ak sa na pojem, ktorý nás zaujíma, pozrieme trochu širšie, informácie o úrovni inteligencie môže poskytnúť aj správanie a jazyk danej osoby. Uvádzame päť fráz, ktorých používanie môže naznačovať, že náš respondent má nadpriemernú inteligenciu.
Spájam to s…
Alebo „toto je podobné“, „toto by sa dalo prirovnať k…“, „nastala podobná situácia“, atď., atď., atď. Jednou z vlastností svedčiacich o inteligencii je schopnosť rýchlo, logicky a spoľahlivo spájať fakty. Operovať s nadobudnutými vedomosťami tak, aby v hlave vytvorili akúsi kognitívnu mapu, po ktorej sa dokážeme voľne pohybovať, a tak lepšie porozumieť svetu okolo nás. Máte priateľa, v ktorého mysli nové informácie vždy smerujú na správne miesto ako skladačka? Pravdepodobne je to celkom inteligentný človek.
A na druhej strane…
„A na druhej strane“, „ak by sa nad tým človek zamyslel inak“, „stojí to za to vziať do úvahy,“ – znie to ako hľadanie diery v celku? Niekedy áno. Tendencia vnímať viacrozmernosť javov, nesledovať vyšliapanú cestičku, myslieť „mimo škatuľky“, vyhýbať sa stereotypom a schémam však častejšie svedčí o inteligencii. Práve táto tendencia hľadať iný deň spôsobuje, že inteligentní ľudia na jednej strane často nenaletia na jednoduché rétorické triky a na druhej strane často nachádzajú nezjavné riešenia problémov a netradičné vysvetlenia zaujímavých javov.
Vzhľadom na okolnosti som sa rozhodol…
Inteligentného človeka spoznáte nielen podľa toho, čo hovorí a robí, ale aj podľa slov a správania, ktorých sa zdržiava. K tým druhým patrí obviňovanie okolia z vlastných neúspechov, tvrdohlavé držanie sa nesplniteľných plánov, opakovanie tých istých chýb a rutina v myslení a správaní. Znakom inteligencie je naopak určitá flexibilita, ktorá umožňuje prispôsobovať vlastné konanie a rozhodnutia meniacej sa realite. To samozrejme neznamená, že keď sa objavia prekážky (alebo naopak, nové príležitosti), človek by sa mal vzdať svojho cieľa. Stojí však za to zvážiť, či cesta, ktorou sa uberáme, je skutočne tou najlepšou cestou k úspešnému výsledku.
S týmto postojom súvisí ďalšia vlastnosť inteligentných ľudí – hľadanie riešení. Ľudia vyznačujúci sa nadpriemernou inteligenciou sa pri problémoch zameriavajú na prijatie nápravných opatrení namiesto toho, aby sa sťažovali alebo obviňovali okolie.
Môžem vám to vysvetliť?
Obľúbené akademické príslovie hovorí, že ak niečo neviete dieťaťu vysvetliť, znamená to, že tomu naozaj nerozumiete. Na tomto prísloví je veľa pravdy. Trik nie je v tom, aby ste sa naučili závažné pojmy; trik je v tom, aby ste im rozumeli a dokázali ich použiť v praxi. Inteligentní ľudia s tým nemajú problém, ba čo viac, ak sa stretnú s niekým, kto má v danej oblasti nižšie vedomosti, sú ochotní a schopní mu danú problematiku vysvetliť.
Táto vlastnosť má aj svoju odvrátenú stranu – inteligentný človek má radosť z rozširovania vedomostí, napriek plynúcim rokom si zachováva detskú zvedavosť na svet. Preto keď sa ocitne v novej, neznámej oblasti, nehanbí sa požiadať odborníkov o pomoc pri jej skúmaní.
Povedz mi o tom/chápem ťa/ako to cítiš
A: „môžeš mi to vysvetliť“, „prosím“, „je mi to ľúto“, „to je v poriadku,“ – sú frázy svedčiace o vysokej emocionálnej inteligencii. Ľudia, ktorí ich používajú, majú nadpriemernú schopnosť správne čítať emócie a nálady svojich partnerov. Okrem toho sú zvedaví na druhú osobu, nevyhrocujú konflikty a vždy sa snažia o konsenzus.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nový rok, nové ja: je to možné. Novoročný rituál
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.