5.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Karolina Grabowska).
„Vedci po prvýkrát použili behaviorálne merania, techniky zobrazovania mozgu a molekulárnu biológiu na testovanie vplyvu chemických látok bez zápachu z ľudských sĺz na ľudí,“ – uvádza Scientific American. Štúdia výskumníkov z izraelského Weizmannovho vedeckého inštitútu bola publikovaná v druhej polovici decembra 2023 a ukázala, že chemický signál vylučovaný z ľudských sĺz má znižujúci účinok na mozgovú aktivitu spojenú s agresivitou.
Výskum sa uskutočnil na reakcii mužov na ženské slzy, ale podľa autorov je nepravdepodobné, že by sa účinok medzi pohlaviami líšil. Výsledky meraní boli publikované v časopise PLoS Biology.
K slzám môže človeka viesť mnoho emócií, z ktorých sa najčastejšie spomína smútok. Prečo plačeme zo smútku? Doteraz nebolo úplne jasné, z akého evolučného dôvodu sa u ľudí vyvinula takáto schopnosť. Je samozrejme známe, že slzy slúžia na zvlhčenie a očistenie očí. V minulosti však už prebehlo niekoľko štúdií na hlodavcoch, ktoré ukázali, že slzy myší nesú špecifický chemický signál.
Ide o ďalší spôsob chemickej signalizácie sociálneho správania, ktorý je bežný v živočíšnej ríši a ktorý sa, ako sa ukazuje, môže vyskytovať aj u ľudí. No napríklad vôňa sĺz samíc druhov potláčala agresivitu medzi samcami. Výskumníci to pozorovali okrem iného aj prostredníctvom menšieho počtu súbojov vedených medzi samcami. Na druhej strane samičky niektorých druhov „používali“ slzy na obranu pred agresívnymi, dominantnými samcami.
Pach myších sĺz potláčal agresivitu samcov. Je to tak aj u ľudí?
Vedci teraz predložili dôkaz, že slzy samíc znižujú úroveň agresivity u samcov, keď sa k nim priblížia natoľko, že ich cítia. Ide o ďalší prelom v tejto oblasti výskumu. Prvý bol v roku 2011, keď tím výskumníkov pod vedením Noama Sobela zistil, že ženské slzy znižujú libido a hladinu testosterónu u mužov. To podnietilo ďalší výskum a snahu zistiť, aké reakcie sa môžu objaviť u ľudí po vystavení slzám.
Zistili sme, že podobne ako u myší, aj ľudské slzy obsahujú chemický signál, ktorý blokuje agresiu samcov rovnakého druhu. To je v rozpore s názorom, že emocionálne slzy sú výlučne ľudskou záležitosťou
– píše sa vo vyhlásení. Spoluautor uvedenej štúdie Noam Sobel zdôrazňuje, že emóciami vyvolaný plač teda nie je fenoménom vyhradeným len pre ľudí. Napríklad psy sú schopné plakať po dlhom odlúčení a opätovnom stretnutí s milovaným majiteľom.
Ženské slzy znižujú agresivitu u mužov. Výskumníci potvrdzujú
Vedci najprv merali reakcie mužov.
Vedeli sme, že slzenie znižuje hladinu testosterónu a že zníženie testosterónu má väčší vplyv na agresivitu u mužov ako u žien, preto sme začali skúmať účinok sĺz na mužov, pretože nám to dávalo väčšiu šancu pozorovať účinok
– oznámila spoluautorka štúdie, doktorandka Shani Agronová.
Iba ženy dokázali vydať správne množstvo sĺz
Priebeh štúdie opisuje okrem iného aj časopis Journal of Science. Okrem iného proces trval roky kvôli ťažkostiam pri získavaní materiálu. Ako opisuje „Science Journal“, pre každého účastníka bolo potrebné použiť aspoň jeden milimeter sĺz. Okrem toho to nemohli byť „len tak hocijaké“ slzy – vyvolanie sĺz pri kontakte napríklad s mladou cibuľou alebo dráždivými látkami neprichádzalo do úvahy. Muselo ísť o emocionálne slzy. Preto boli do náboru zaradení ľudia, ktorí sa napríklad ľahko dojímali.
Účastníci štúdie mohli byť dojatí akýmkoľvek spôsobom. Mohli si vybrať, či budú počúvať smutnú hudbu, čítať rozrušujúce emotívne listy alebo sledovať dojímavé filmy. Väčšina z nich využila tretiu možnosť. Za zmienku stojí, že žiadny z dobrovoľníkov mužského pohlavia nebol schopný poskytnúť potrebné množstvo sĺz pre štúdiu. Zo 100 dobrovoľníčok sa na túto úlohu zmohlo len šesť.
V neskoršej fáze štúdie sa najprv zúčastnilo 25 mužov. Každý z nich bol požiadaný, aby hral hru, ktorá vyvoláva agresiu. Dobrovoľníci si mysleli, že ich súperom je iný človek, ale v skutočnosti to bol počítačový algoritmus. Účastníci hry mali dve možnosti: mohli sa „súperovi“ pomstiť bez akéhokoľvek prospechu pre seba alebo sa zdržať akéhokoľvek konania. Úroveň agresie sa vypočítala na základe toho, koľkokrát si osoba vybrala možnosť pomsty.
Test sa zopakoval na skupine ďalších 26 mužov, ale už vo vnútri prístroja MRI – aby sa v tom čase skúmala ich mozgová aktivita. Každý z nich musel hrať hru dvakrát. Pred každým sedením im bola pod nos umiestnená nádoba. Raz v nej boli ženské slzy, druhýkrát fyziologický roztok. O obsahu nádob však neboli informovaní.
Ženské slzy znižujú agresivitu u mužov. Revolučný objav
Čo sa zistilo? Nuž, muži, ktorí pred kolom čuchali ženské slzy, boli počas hry približne o 44 % menej agresívni, ako keď čuchali fyziologický roztok. Pozorovali sa aj neuronálne zmeny v mozgu. Po vystavení sa vôni ženských sĺz mozog mužov „vykazoval menšiu aktivitu v prefrontálnej kôre a prednej insule, teda v oblastiach spojených s agresivitou a rozhodovaním. Zvýšila sa aj konektivita medzi prednou insula a amygdalou, oblasťou zodpovednou za spracovanie emócií,“
Revolučnú úlohu v tejto štúdii zohrali metódy molekulárnej biológie. Analýzou účinkov sĺz a soľného roztoku na 62 ľudských čuchových receptorov sa nám podarilo izolovať 4, ktoré reagovali na slzy, ale nie na soľ.
Ukázali sme, že slzy aktivujú čuchové receptory a menia mozgové obvody spojené s agresivitou, čím výrazne znižujú agresívne správanie. Tieto zistenia naznačujú, že slzy sú chemickým plášťom, ktorý poskytuje ochranu pred agresiou – a že tento účinok je bežný u hlodavcov a ľudí a možno aj u iných cicavcov
– uzavrel profesor Noam Sobel. Výskumník aj jeho kolegovia majú v úmysle pokračovať vo výskume, vrátane toho, ako ženské slzy ovplyvňujú iné ženy a aký vplyv môžu mať detské slzy na dospelých.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto telo „volá“ po vode. Príznaky, ktoré predznamenávajú dehydratáciu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.