6.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DimaBerlin).
„Zelená minca„ vám prinesie šťastie a zároveň vám nespôsobí žiadne problémy pri starostlivosti o ňu. Chcete sa o nej dozvedieť viac? Pozrite sa, čo má pilea rada, a zistite, či by mala stáť na niektorom z vašich domácich parapetov.
„Zelená minca“ (Pilea): vlastnosti rastliny
„Zelená minca“, alebo peperomium pilea, je nepochybne jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín, ktoré nájdete takmer v každej domácnosti. Dostala sa k nám z Ázie, presnejšie z Číny a Vietnamu. Charakteristickým znakom tejto rastliny sú, samozrejme, jej listy: okrúhle, v tvare mince (odtiaľ názov „minca“). Majú pomerne intenzívnu zelenú farbu a sú umiestnené na dlhých, tenkých stonkách.
Pilea nie je vysoká rastlina – nedorastá vyššie ako 30 centimetrov. Musíte tiež vedieť, že jej stonky časom podliehajú procesu drevnatenia. Veľkosť kmeňových listov závisí od podmienok, ktoré jej poskytnete. V krajnom prípade môžu dosiahnuť priemer až 10 centimetrov, hoci listy priemerného exemplára sú zvyčajne menšie. Vzhľadom na svoju malú výšku sa táto rastlina môže dobre uplatniť aj v malom interiéri.
Zelná minca: starostlivosť
Máte záujem o pilea? Starostlivosť o túto rastlinu nie je veľmi náročná, preto sa pilea často odporúča začínajúcim nadšencom zelene. Nájdite jej svetlé miesto v domácnosti, najlepšie s rozptýleným svetlom. Nevystavujte pileu plnému slnku, pretože tak môže dostať vážne popáleniny (jej listy sú pomerne jemné). Najlepšou voľbou pre ňu bude západná alebo východná expozícia. Dobrý nápad bude aj umiestniť ju za záves, ktorý bude rastlinu chrániť pred slnečnými lúčmi. Kvetináč s kmeňom môžete tiež každých pár dní otáčať, aby rástla rovnomerne a neťahala listy na svetlo.
Pilea sa najlepšie cíti pri teplotách medzi 20 a 24 stupňami Celzia, hoci znesie aj o niečo chladnejšie miesta. Počas zimného obdobia je vo všeobecnosti lepšie preniesť ju do chladnejšej miestnosti. Musíte však dávať pozor, aby ste ju neumiestnili do prievanu a nevystavili ju tak strate listov. Na druhej strane, tyčinka nemá prehnané nároky, pokiaľ ide o substrát. Stačí úrodný, priepustný substrát – buď univerzálny substrát, alebo substrát pre zelené rastliny. Preventívne zabezpečte na dne kvetináča drenážnu vrstvu – použite keramzit alebo iné kamene.
Zalievať by sa malo s mierou. Pilea lepšie znáša dočasné sucho ako príliš veľa vody (ľahko môže zhniť alebo sa u nej môže vyvinúť hubové ochorenie). Aby ste sa vyhli nadmernému zalievaniu, pravidelne kontrolujte stav substrátu prstom – ak je pôda stále mokrá, so zalievaním počkajte. Až keď vrchná vrstva vyschne, pridajte rastlinám vodu. V zime je naopak dobré obmedziť zalievanie kmeňa (zalievajte ho raz týždenne alebo o niečo menej často).
Zelená minca: reprodukcia
Máte doma tyčinku? Aj rozmnožovanie tejto rastliny sa ukáže ako nekomplikované. Ak sa vám podarí zabezpečiť jej optimálne podmienky na rast, rýchlo začne pestovať bočné odnože. Tieto bočné výhonky môžete odlomiť alebo odrezať hneď, ako dosiahnu dĺžku približne 10 cm, a zakoreniť ich v pôde alebo použiť aktívne uhlie (ak chcete proces urýchliť). Ak zakoreňujete v pôde, dbajte na to, aby bol substrát ľahký a priepustný, ale stále vlhký.
Ako vidíte, „zelená minca“ je nenáročná rastlina, ktorá sa stane krásnou dekoráciou každej miestnosti. Prečo si nevyskúšať, či naozaj prináša šťastie?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nielen peniaze. Hovorí sa, že tieto rastliny priťahujú peniaze a prosperitu
Vložte do mixéra a zalejte vodou zamiokulkas. Nebudete stíhať počítať nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.