6.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/etorres).
Talianska kuchyňa je jednou z najobľúbenejších európskych kuchýň. Na ceste za prvenstvom ju prenasledujú len jedlá francúzskej tradície. Taliani radi zakladajú svoje recepty na množstve zeleniny, najmä paradajok, cibule a cesnaku, ako aj na oleji alebo morských plodoch. Začiatok januára je obdobím, keď v talianskych kuchyniach kraľuje šošovica, ktorá vraj zaručuje prosperitu v novom roku.
Lenticchie v talianskej kultúre
Koniec decembra a začiatok januára je nielen časom príprav na Vianoce, ale aj predzvesťou silvestrovského šialenstva a vstupu do nového roka s energiou a plánmi, ktoré treba nasledovať. V tomto období sa nielen naše stoly zapĺňajú chutným jedlom. Na talianskych večierkoch alebo rodinných stretnutiach, najmä v regiónoch Kalábria a Sicília, nemôžu chýbať lenticchie.
V talianskej ľudovej viere sa táto pochúťka spája s finančnou hojnosťou a šťastím, ktoré má jedákovi zostať počas nasledujúcich 12 mesiacov. Prečo sa lenticchie spája s bohatstvom? Je to kvôli šošovici, ktorej zrnká pripomínajú malé zlaté mince.
Talianske jedlo zo šošovice – čo kúpiť?
Lenticchie možno čiastočne zaradiť medzi polievky, aj keď nie úplne. Pôvodný taliansky pokrm má skôr konzistenciu hustého guláša. Pokrm si vyžaduje len niekoľko základných surovín, ale jeho príprava môže byť časovo náročná a vyžaduje si správny pomer surovín a správny čas prípravy šošovice.
Ingrediencie:
- 250 g surovej šošovice
- 30 g slaniny nakrájanej na kocky
- 1 veľká cibuľa
- 1 zeler
- 1 mrkva
- 1 šalviový list
- 400 g paradajkového pretlaku
- extra panenský olivový olej
- soľ a korenie podľa chuti
Ako si túto pochúťku pripravíte doma?
- Začneme tým, že šošovicu vložíme do misky, zalejeme ju studenou vodou a necháme niekoľko hodín namočenú.
- Po uplynutí tejto doby zrná scedíme, vložíme do čistého hrnca, zalejeme studenou vodou a varíme jednu hodinu.
- Cibuľu, zeler a mrkvu ošúpeme a nakrájame na veľmi malé kocky. Na panvici rozohrejeme tri lyžice olivového oleja a ochutíme šalviovým listom.
- Na rozpálený olej pridajte slaninu a zeleninu a 10 minút ich zohrievajte. Potom pridajte paradajkový pretlak, osoľte, okoreňte a nechajte 15 minút na miernom ohni.
- K ostatným surovinám pridajte uvarenú a scedenú šošovicu, dôkladne premiešajte a varte ďalších 10-15 minút. Šošovicu podávajte teplú. Dobrú chuť!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tart s lososom a špenátom. Perfektný recept na každú priležitosť
Tak to je sekaná! Recept na rýchlu a výživnú večeru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.