7.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vasylchenko).
Mačacia povaha môže byť pre mnohých, dokonca aj skúsených majiteľov mačiek, mätúca. Vytvorilo sa o nich mnoho stereotypov a presvedčení, ktoré sa nezhodujú s realitou. Hoci je možné naučiť sa čítať správy, ktoré mačka vysiela, je ťažké zistiť, čo sa v skutočnosti odohráva v jej hlave. Ako vyzerá mačacia pamäť a pamätajú si mačky priebeh svojho života? Odpoveď môže mnohých prekvapiť.
Mačky – aké sú v skutočnosti?
Pri pomyslení na zvieracieho priateľa človeka si mnohí predstavia psa, ktorý verne a oddane stojí pri svojej rodine. Asociácie s mačkou sú zriedkavé, najmä preto, že prevládajúce názory o týchto zvieratách ich stavajú do svetla trochu zlomyseľných domácich miláčikov, ktorí si vždy kráčajú vlastnou cestou. Je to však naozaj tak? Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Rovnako ako psy, aj mačky milujú blízkosť a prítomnosť svojho majiteľa. Chcú sa spolu hrať a predovšetkým byť milované. Chcú byť milované a s radosťou obdarúvajú náklonnosťou aj človeka.
Nemožno poprieť, že mačky sú majsterky komunikácie a presne vedia, ako dať okoliu najavo svoje pocity. Bohužiaľ, mačky sú zaškatuľkované ako zlomyseľné, zlé a pomstychtivé zvieratá. V mačacej pamäti je uložených mnoho spomienok vrátane negatívnych, ale to neznamená, že mačky sa za každú cenu snažia o nápravu utrpených krívd.
Majú mačky pamäť?
Ukázalo sa, že mačacia pamäť je na veľmi dobrej úrovni. Najlepšie však funguje u najmladších jedincov. S vekom sa mierne oslabuje, čo znamená, že zapamätanie sa stáva o niečo dlhším procesom. U ľudí je to podobné. Čím je človek starší, tým viac času mu zapamätanie trvá. Niekedy však staršie mačky zápasia s problémami s pamäťou a dokonca dostávajú demenciu.
O tom, že si mačky pamätajú, svedčí aj fakt, že si ľahko spomenú, kde naposledy ulovili korisť, a na to isté miesto sa vyberú znova, aby zvýšili svoje šance na úspešný lov. V prípade domestikovaných mačiek funguje pamäť na pevne stanovený čas kŕmenia. Mačka bude dokonale vedieť, v ktorom čase má dostať potravu, a určite sa o ňu prihlási.
Mačky majú krátkodobú aj dlhodobú pamäť. Tá prvá uchováva informácie spred 30 sekúnd, ktoré nie sú v jej živote dôležité a používa ich len na chvíľu, napr. pri love.
Na druhej strane, dlhodobá pamäť sa vzťahuje na udalosti spred niekoľkých rokov. Mačky si pamätajú dobré aj zlé momenty. Ukázalo sa, že môžu mať aj epizodickú pamäť, čo znamená, že si dokážu pamätať konkrétne udalosti zo svojho života.
Aká je pamäť mačky?
K tomu sa samozrejme pridáva zapamätanie si pachov, ktoré majú v živote mačiek veľký význam. Práve s ich pomocou rozpoznávajú iné mačky. Takto rozlišujú medzi známymi jedincami a tými, ktorí sa v ich živote objavili len po prvýkrát.
Treba spomenúť, že veľmi dobrá pamäť mačiek znamená, že si dlho pamätajú traumatické zážitky, najmä z obdobia, keď boli malé. Je známe, že mačky si dokonca môžu pamätať určité udalosti a javy po celý život. Ak sa mačka bojí nejakého zvuku, môže to znamenať, že si ho pamätá spred rokov ako zvuk, ktorý v nej vyvoláva strach a úzkosť.
Okrem toho si niektoré mačky ľahko zapamätajú svoje mená, na ktoré bez váhania reagujú. Okrem toho sú schopné vytvárať asociácie súvisiace s rôznymi typmi zvukov. Napríklad keď počujú otváranie skriniek v kuchyni, okamžite si spomenú na jedlo.
Krátkodobá, dlhodobá a epizodická pamäť mačiek znamená, že v ich hlavách zostáva mnoho spomienok a faktov z ich života. Ľahko registrujú, čo sa deje okolo nich, rýchlo sa učia a získané zručnosti veľmi dobre využívajú v každodennom živote. Majitelia by sa preto mali starať o pamäť svojich mačiek prostredníctvom hier a aktivít stimulujúcich mozog.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Správanie často mylne považované za zlomyseľnosť. Smutná mačka zatiaľ prežíva utrpenie
Uprednostňuje vaša mačka teplé krmivo? Vysvetlenie môže byť prekvapujúce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.