7.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sozina Kseniia).
Zamiokulky si v posledných rokoch získali srdcia milovníkov kvetov a dostali sa do mnohých slovenských domácností. Táto krásna rastlina vyzerá skvele v každom interiéri a je nenáročná na starostlivosť, pretože si nevyžaduje žiadne zložité ošetrovanie. Zamiokulkas však z času na čas potrebuje aj posilnenie a domáci cesnakový kondicionér ho dokonale vyživí.
Zamiokulkas je obľúbený pre svoj elegantný vzhľad, ktorý sa hodí do každého interiéru, pretože je vhodný aj do malých priestorov. Hoci starostlivosť oň zvyčajne nie je náročná, z času na čas potrebuje posilnenie a hnojenie. Čo možno urobiť, aby mal zamiokulkas vždy zelené a lesklé listy? Tajomstvom je domáca a lacná zmes.
Zamiokulkas si našiel cestu do slovenských domácností
Zamiokulkas je veľmi pôvabná rastlina a starostlivosť o ňu je pomerne jednoduchá. Je veľmi odolná a starostlivosť o ňu zvládnu aj neskúsení pestovatelia. Je nepravdepodobné, že by ju napadli choroby a škodcovia, a prežije aj dočasné sucho v črepníku.
Z času na čas sa však oplatí rastlinu posilniť, a to pomocou lacných a domácich živín. Ich príprava nie je zložitá a poskytujú vynikajúce výsledky.
Čo sa dá urobiť, aby zamiokulky pustili nové listy?
Najdôležitejšie je starať sa o správnu pôdu. Zamiokulkas potrebuje kvalitnú pôdu bohatú na živiny. Pôda by mala byť ľahká a zároveň priepustná. Aby sa rastlinám pomohlo pri raste nových výhonkov, treba dbať na správne hnojenie. Zamiokulkas potrebuje živiny ako dusík, fosfor a draslík.
Cesnakový kondicionér na zamiokulkas
Cesnakový odvar na zamiokulkas je veľmi jednoduchý na prípravu, pretože potrebujeme len dve ingrediencie: prevarenú vodu a tri strúčiky cesnaku.
Cesnak pretlačte cez lis (môže byť aj jemne nasekaný), aby sa uvoľnili všetky jeho cenné zložky. Potom ho vložte do litra vychladnutej a prevarenej vody a nechajte ho niekoľko hodín zakrytý. Po tomto čase je živný roztok hotový.
Rastlinu zalievajte touto výživou približne raz za mesiac.
Domáce živiny pre zamiokulkas. Rozhodnite sa aj pre žihľavu a kávovú usadeninu
Ľahko pripraviteľnou výživnou látkou je odvar z kávovej usadeniny. Stačí nasypať dve polievkové lyžice kávovej usadeniny do pohára s vodou, premiešať a zaliať rastlinu. Kávovú usadeninu môžete nasypať aj priamo na pôdu v kvetináči a nezabudnite ju pridať do pôdy pri presádzaní rastliny.
Kávová usadenina je okrem iného bohatá na draslík, horčík, vápnik a má vysokú koncentráciu dusíka, ktorý je prospešný pre naše rastliny.
Zamiokulkas posilní aj kondicionér zo žihľavy. Sušené alebo čerstvé listy rastliny jednoducho zalejte horúcou vodou a potom ich nechajte vychladnúť. Vzniknutým nálevom zalejte zamiokulky. Keď sa „napije“ nálevu, rýchlo vyklíčia nové, mladé listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nezničiteľné korene, lavína zdravých listov. Dve zložky odštartujú zamiokulkas
Slováci ho majú doma a myslia si, že je to zamiokulkas. Jeden detail odhaľuje všetko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.