8.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mi_viri).
Francúzsky filozof Henri Bergson hovorieval, že byť inteligentom je veľmi únavné povolanie. A hoci úroveň inteligencie človeka možno určiť na základe výsledkov testu IQ, existuje aj súbor určitých vlastností, ktoré charakterizujú ľudí s veľmi vysokým inteligenčným kvocientom, ako to vyplýva z výsledkov mnohých štúdií.
Inteligencia je jedným z najjednoznačnejších pojmov v psychológii, ktorý sa vzťahuje na kognitívne výkony; v bežnom jazyku sa inteligenciou zvyčajne rozumie schopnosť riešiť praktické problémy, jazykové schopnosti alebo sociálne kompetencie, uvádza encyklopédia PWN.
A ako ďalej čítame: „Pre správny rozvoj inteligencie je nevyhnutná správna genetická výbava, správna výživa, učenie a stimulujúce vplyvy prostredia.“
V roku 2013 vedecký časopis Current Biology uverejnil výsledky dvoch štúdií, ktoré poukazujú na niekoľko spoločných charakteristík ľudí s vysokým inteligenčným kvocientom. Tu sú.
Zamerajte sa na priority
Podľa vedcov sa ľudia s vysokým IQ dokážu sústrediť na najdôležitejšie informácie a odmietajú tie nedôležité. Okrem toho majú takíto ľudia schopnosť sústrediť sa na konkrétnu úlohu aj v nevhodných podmienkach, ako je napríklad veľa hluku a mnoho iných.
Táto vlastnosť sa navyše prejavuje najmä pri prijímaní správnych rozhodnutí v extrémne stresových situáciách.
Práca v noci
Vedci uvádzajú, že väčšina ľudí s vysokým IQ si cení prácu v noci. Vtedy sa prejavuje ich výkonnosť v činnosti, kreativita a koncentrácia. Pre takýchto ľudí je nočná hodina ideálnym časom na to, aby prišli k zaujímavým, logickým záverom a vymysleli najlepšie riešenia pre danú úlohu.
Presné vyhodnotenie situácie
Inteligentní ľudia sa vedia prispôsobiť novým podmienkam v zmysle definovania a prispôsobenia sa nálade skupiny. Adekvátne posúdenie situácie a prispôsobenie svojho správania sa jej je charakteristickou črtou mnohých ľudí s vysokým inteligenčným kvocientom.
Pokora
Výskumníci sa domnievajú, že inteligentní ľudia pristupujú k viere vo vlastné schopnosti s pokorou a odstupom. Nemalo by sa to interpretovať ako vlastnosť súvisiaca s nízkym sebavedomím, ale skôr ako schopnosť uvedomiť si vlastnú nedostatočnosť a spochybniť svoje širšie vedomosti.
Introvertná osobnosť
Z analýzy výskumu vyplýva, že mnohí hyperinteligentní ľudia majú introvertné osobnostné črty. Tá sa okrem iného vyznačuje potrebou tráviť čas v samote a vyhýbať sa situáciám, v ktorých by museli jednať s veľkými skupinami cudzích ľudí. Okrem toho ľudia s veľmi vysokým IQ venujú pozornosť vytvoreným priateľstvám a správaniu, ktoré definuje takéto blízke vzťahy s ľuďmi v malej skupine.
Veľký zmysel pre humor
Inteligentní ľudia majú podľa vedcov veľmi veľký zmysel pre humor, ktorý ľudia s nízkym IQ často nechápu. Ba čo viac – sú dokonale schopní irónie, majú len správny zmysel pre načasovanie a situáciu, aby si ju mohli dopriať.
Citlivosť a empatia
Práve tieto dve vlastnosti možno pozorovať u vysoko inteligentných ľudí. Dokážu sa „dostať pod kožu“ druhým ľuďom a prejavujú emocionálne porozumenie ich potrebám alebo problémom. To im následne umožňuje a uľahčuje vypracovať vhodné riešenia a rozhodnutia.
Prokrastinácia
Ľudia s vysokým IQ majú veľký sklon k prokrastinácii, t. j. k odkladaniu úloh na neskôr. Napoly žartom a napoly vážne by sme mohli povedať, že vychádzajú z predpokladu „čo máš urobiť dnes, urob zajtra“.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento hlavolam môžu vyriešiť iba tí, ktorí majú dobré matematické schopnosti. Ste jeden z nich?
Umelá inteligencia predpovedá budúcnosť. Dokáže vypočítať očakávanú dĺžku života
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.