8.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Gustavo Fring).
Podľa niektorých odborníkov skutočnosť, že generácia Z má oveľa väčší prístup k najrôznejším poznatkom o zdraví, kozmetických procedúrach a starostlivosti ako ich predchodcovia, vôbec neznamená, že tento fond vedome využíva. Napríklad podľa denníka The New York Post, ktorý sa odvoláva na vyjadrenia rôznych odborníkov z oblasti estetickej medicíny, zachádza generácia Z pri zákrokoch proti starnutiu pleti do extrémov, čo môže mať paradoxne za následok rýchlejšie starnutie pleti.
Príkladom je mimoriadne populárny hashtag #BabyBotox na TikToku. V čom sa líši od bežného botoxu? Teoreticky ničím, keďže ide o ten istý botulotoxín, ktorý sa v estetickej medicíne používa už roky. Injekcie „baby botoxu“ sú však oveľa viac zriedené vo fyziologickom roztoku, vďaka čomu pôsobia menej intenzívne.
Rozhoduje sa pre ňu čoraz viac mladších ľudí – ako je vidieť napríklad na TikToku. Ak do vyhľadávača aplikácie zadáte hashtag #BabyBotox, objavia sa desiatky videí mladých žien, ktoré sa chvália, že využili túto procedúru. Niektoré z nich ukazujú zábery, na ktorých dostávajú injekcie botulotoxínu na prevenciu vrások.
Odborníci sa tiež zhodujú, že používanie botoxu na estetické účely dvadsiatnikmi nemá žiadne opodstatnenie (pokiaľ nejde o zdravotné účely – ale to je úplne iný príbeh). Okrem toho, nadmerné kozmetické zákroky ich môžu v dôsledku toho urobiť staršími. Medzi generáciou Z – podľa denníka The New York Post – sú veľmi populárne aj výplne všetkého druhu, napríklad výplne pier.
Generácia Z starne rýchlejšie ako mileniáli? Odborníci uvádzajú dôvody
Samozrejme, s jedlom rastie chuť, čomu napomáha aj fakt, že počas mladosti generácie Z sa stali kozmetické zákroky prakticky všeobecne dostupné a ich ceny už nie sú prehnané, najmä na Západe. „Hoci sa môže zdať, že predstavitelia generácie Z sa o seba primerane starajú, lekári si tým nie sú takí istí – príliš skoré začatie injekcií totiž môže ovplyvniť prirodzený vývoj čŕt tváre,“ – píše sa na stránke nypost.com.
Botox a výplne v mladom veku
Odborníci poukazujú na to, že zástupcovia generácie Z väčšinou vyrastali uprostred široko dostupného internetu a sociálnych médií. Od „mladého veku“ majú preto väčší prehľad o kozmetických procedúrach a správnej starostlivosti o pleť. Podľa doktorky Sindhu Siddigiovej z londýnskej kliniky „No Filter“ je pre mnohé spoločnosti a značky reklama na ich služby na sociálnych sieťach veľmi účinným spôsobom, ako získať zákazníkov.
Odborníci sa zhodujú, že len veľmi málo ľudí mladších ako 30 rokov môže mať viditeľný a výrazný úžitok z ošetrenia na redukciu vrások. Ako uviedol doktor Amish Patel, estetický lekár, pre britské noviny, u mladého človeka „vyplnené [napr. kyselinou hyalurónovou] líca a pery môžu tvár skresliť“, čo môže opticky spôsobiť, že bude vyzerať staršie, než udáva metrika.
Ako zasa uviedol Dr. Ross Perry, riaditeľ kliniky Cosmedics Skin Clinics, v rozhovore pre Daily Mail, nezriedka sa stretáva s 18-ročnými mladíkmi, ktorí majú pery ošetrené výplňami. Zároveň dodal, že „20-ročné si nechávajú robiť botox a výplne (pier, tváre – pozn. red.)“.
Vďaka zdravšej strave, lepšej znalosti starostlivosti o pleť a make-upu vyzerajú ľudia narodení v rokoch 1980 až 1997 mladšie ako staršie generácie v ich veku. Prekvapivo sa však tento trend netýka generácie Z (narodenej v rokoch 1998 až 2012), ktorá starne inak ako starší ľudia
– píšu v dailymail.co.uk.
„Mnohí odborníci tvrdia, že mileniáli sa naučili používať správne techniky starostlivosti o pleť v tínedžerskom veku a generácia Z mohla byť týmto technikám vystavená príliš a začala používať produkty nesprávnym spôsobom, čo malo za následok predčasné starnutie,“ zdôraznila.
Permanentný make-up a vaping
Ďalším problémom podľa odborníkov, ktorých citovali zahraničné médiá, je, že medzi „zetkami“ je populárny aj permanentný make-up obočia a pier. Aj ten môže v mnohých prípadoch opticky starnúť. Najmä ak sa robí na veľmi mladej pleti.
Podľa denníka Daily Mail navyše generácia Z prejavuje väčší záujem o fajčenie, viac o tzv. vaping, ako generácia mileniálov. Takéto faktory ovplyvňujú aj stav pokožky a zdravie. Ako to súvisí s elektronickými cigaretami, ktoré preferuje generácia Z? Akákoľvek forma fajčenia, či už tradičných alebo elektronických cigariet, podporuje predčasné známky starnutia – napr. hlboké vrásky, „vačky“ pod očami, pričom pokožka je ochabnutá a matná.
Starostlivosť o pleť: príliš veľa neznamená dosť
Nakoniec sú tu chyby v každodennej starostlivosti o pleť, ktoré sa v skutočnosti obmedzujú na prílišnú horlivosť. Príliš prísna starostlivosť o pleť môže napáchať viac škody, ako sa zdá. Pleť 14-, 15-, 16-ročných detí si nevyžaduje také zložité ošetrenia a už vôbec nie pokročilú kozmetiku proti starnutiu. Preto je podľa odborníkov v tínedžerskom veku kľúčové dodržiavať tri „zlaté pravidlá“: čistenie, hydratáciu a používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF.
Napr. v poslednom čase populárny retinol sa 20-ročným rozhodne neodporúča. Takejto mladej pleti môže spôsobiť podráždenie a poškodenie, varujú odborníci. Začať s uvedomelou starostlivosťou o pleť v tínedžerskom veku je veľmi dobrý nápad, ale nemali by ste to preháňať. Najdôležitejšie je predsa to, aby sme produkty, ktoré používame, vyberali nielen pre náš typ pleti, ale aj pre náš vek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je závislá na plastických operáciách. Po 360 zákrokoch sa na seba nepodobá
Zbavila sa 11 vrások. Botox? Na to zabudnite. Všetko, čo potrebujete, je… kameň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.