10.1.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fida Olga).
Vitamín D posilňuje imunitu, podporuje nervový, kostrový a svalový systém a napomáha regenerácii pečene. Označuje sa aj ako slnečný vitamín, je nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského organizmu a v našich klimatických podmienkach by ho mal pravidelne dopĺňať prakticky každý. Pri užívaní vitamínu D sa však ľahko dopúšťame chýb. S čím je najlepšie vitamín D3 užívať, aby sa ľahšie vstrebával, a čo jeho vstrebávaniu bráni?
S čím je najlepšie užívať vitamín D3?
Vitamín D3 je rozpustný v tukoch, preto ho má zmysel užívať len s tukmi. Preto je najlepšie užívať ho s jedlom. Nejde o nejaké obrovské množstvá, stačí sendvič s maslom alebo šalát s olivovým olejom, avokádom alebo rybou. Nezáleží ani na druhu tuku. Aj keď v súčasnosti máme na trhu kapsule s tukmi a vitamínom D3, vždy je dobré ich podporiť jedlom.
Okrem tukov sa vitamín D3 oplatí užívať aj s horčíkom. Práve on spôsobuje aktiváciu tohto vitamínu. Preto sa pri dopĺňaní vitamínu D3 oplatí zabezpečiť, aby bol sprevádzaný potravinami bohatými na horčík, ako sú vajcia, ovsené vločky, tmavý chlieb, ryža, pohánkové krúpy, banány alebo mlieko.
Účinok vitamínu D3 na kostrový systém podporuje prítomnosť vitamínu K2. Ten sa nachádza v obilných zrnách, vajciach a žltom syre. Vďaka zinku sa tento vitamín lepšie vstrebáva a je účinnejší. Zinok sa nachádza vo vajciach, rybách, mäse, žltých syroch, ryži alebo rybách.
Vitamín D3 je najlepšie užívať ráno, počas raňajok. Jeho doplnenie večer môže spôsobiť problémy so spánkom, pretože vitamín ovplyvňuje tvorbu melatonínu. Ideálne je preto užívať vitamín D3 počas raňajok obsahujúcich tuky a bohatých na horčík, zinok a vitamín K2. Vajíčka, tmavý chlieb, maslo alebo cereálie s mliekom alebo sendvič so žltým syrom poskytnú ideálne ranné jedlo na doplnenie tohto vitamínu.
Čo bráni vstrebávaniu vitamínu D3?
Vstrebávanie vitamínu D3 prebieha v tenkom čreve. Akékoľvek poruchy v tejto časti tráviaceho traktu preto bránia jeho vstrebávaniu. Medzi takéto poruchy patrí celiakia alebo cystická fibróza. Nízkotučná alebo vegánska strava sú tiež dôvodom, prečo je príjem vitamínu D3 neúčinný.
Ďalším faktorom, ktorý bráni vstrebávaniu vitamínu D3, je obezita. Keďže tento vitamín je rozpustný v tukoch, tukové tkanivo v tele absorbuje vstrebaný vitamín D3, a tým mu bráni dostať sa do iných tkanív.
Vitamín D v porovnaní s nadbytkom vitamínov A a E
Znížené vstrebávanie vitamínu D môže byť spôsobené nadbytkom vitamínov A a E v tele. Predávkovanie vitamínom E sa vyskytuje v prípadoch veľmi intenzívnej a nekontrolovanej suplementácie (môže k tomu viesť dlhodobý príjem viac ako 1000 mg/deň). Aj nadbytok vitamínu A je najčastejšie dôsledkom nedostatočnej suplementácie. Uvádza sa, že vitamín D sa v prípade nadbytku vitamínu E vstrebáva o niekoľko percent menej účinne a v prípade nadbytku vitamínu A až o 30 %. Ak sa však používa vyvážený komplex vitamínov ADEK, ako sa odporúča, tento problém nenastáva.
S čím nekombinovať vitamín D3?
Vitamín D3 by sa nemal kombinovať s niektorými liekmi. Medzi tieto lieky patria aj preháňadlá, ktoré spôsobujú veľmi rýchly pohyb potravy v črevách, kde sa vitamín D3 vstrebáva. Jeho vstrebávanie budú inhibovať aj niektoré hormonálne lieky obsahujúce kortikosteroidy. Vstrebávaniu vitamínu D3 neprospievajú ani lieky proti alergii a barbituráty.
Potraviny alebo skôr nápoje, s ktorými by sa vitamín D3 nemal kombinovať, sú káva, čaj a alkohol. Tie vyplavujú vitamíny a minerály z tela, takže vitamín D3 sa nestihne vstrebať, kým sa vylúči. Okrem toho väčšina vitamínov sa s alkoholom a kávou dobre nekombinuje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento nápoj je skutočné „zelené zlato“. Odstraňuje usadeniny z čriev ako čistiaci prostriedok
Prekonáva všetky imunitné doplnky. Stačí lyžička denne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.