10.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chzu).
Vegáni tento produkt veľmi dobre poznajú, pretože sa často objavuje v ich jedlách. Kvasnicové vločky, ako o nich hovoríme, sú nielen základom rastlinnej kuchyne, ale lákajú aj mäsožravcov. Poskytujú nielen jedinečnú vôňu, ale poskytujú aj cenné vitamíny, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Je čas vyskúšať kvasnicové vločky a skontrolovať, čo presne ponúkajú.
„Vegánske zlato“: Pár slov o kvasnicových vločkách
Kým samotné kvasnice v rôznych podobách pozná každý, kvasnicové vločky sa získavajú ťažšie, to však neznamená, že sa o ne nemusíte zaujímať. Vyzerajú skôr ako strúhanka a vločky sú to len podľa názvu, pretože sú väčšinou v práškovej forme. Prečo sú v kuchyni také cenné? Keďže majú mierne orieškovú chuť a niektorí ľudia v nich pociťujú výrazný nádych syra, často sa nazývajú vegánsky parmezán. Kvasnicové vločky samozrejme dávajú jedlám niečo, čo je v rastlinnej kuchyni ťažko dostupné, teda piatu chuť zvanú umami.
Pozrite tiež: Úľava pre preťažený pankreas. Pite každý deň na jeho regeneráciu
Neaktívne kvasinkové vločky: Čo to znamená?
Vločky z kvasníc sa vyrábajú špecifickým spôsobom, pretože kvasinky sa najskôr aktivujú a „nakŕmia“ glukózou získanou z melasy a po nakysnutí a dosiahnutí požadovanej hodnoty sa vysokou teplotou deaktivujú. Tento proces je potrebný na to, aby nám po konzumácii v tele nerástli, ale poskytovali chuťové vnemy a základné živiny. Teraz, keď vieme, ako sa vyrábajú kvasnicové vločky, je čas sa v krátkosti naučiť, ako ich používať.
Je pravda, že sa dajú pridávať do rôznych jedál na zvýraznenie chuti a dokážu úspešne nahradiť soľ, ktorej konzumujeme v prebytku. Okrem toho môže byť tento produkt použitý ako doplnok stravy, pretože má veľa živín a poskytuje veľkú dávku energie.
Odporúčame: Sú najlepším zdrojom vlákniny. Nezabudnite ich zaradiť do svojho každodenného jedálnička
Veľký zoznam živín
Vločky z kvasníc sú cenené pre vysoký obsah kvalitných bielkovín, ktoré v rastlinnej strave často chýbajú. Táto látka je jednou z najdôležitejších živín pre telo, ktorá dodáva potrebnú silu, ale je aj stavebným kameňom tkanív a katalyzátorom cenných procesov prebiehajúcich v našom tele. Okrem toho je produkt zdrojom vlákniny: živina pre črevá a spojenec pri chudnutí. Okrem toho vločky obsahujú aj vitamíny A a B, ktoré priaznivo pôsobia na celé telo.
Najcennejší je však selenometionín – derivát selénu. Ukazuje sa, že je klasifikovaný ako silný antioxidant, ktorý nielen znižuje zápaly, ale dokáže znížiť aj pravdepodobnosť civilizačných chorôb a oddialiť proces starnutia telesných buniek.
Ako používať kvasnicové vločky?
Už vieme, že kvasnicové vločky môže byť vegánskou náhradou syra a nahradiť soľ, čím sa výrazne zlepší činnosť srdca a stav celého obehového systému. Dajú sa použiť aj ako zahusťovadlo do omáčok a polievok, ktoré sa podávajú ako príloha k hlavným jedlám. Vločky obohatia aj jedlá zo zemiakov, takže si nimi môžete posypať hranolčeky či pyré, prípadne ich v lete pridať spolu s novými zemiakmi. Mnoho ľudí si nevie predstaviť raňajky bez kvasnicových vločiek, pretože sa dajú ľahko pridať do ovsených vločiek, jogurtu alebo kefíru.
Bohužiaľ, nie každý môže beztrestne jesť takéto vločky. Vyhnúť sa im musia všetci, ktorí sú alergickí na kvasinkové bielkoviny a trpia kandidózou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedec vrátil svoje biologické hodiny o 10 rokov. Prezradil, ako sa mu to podarilo
Je v poriadku jesť klobásu, na ktorej sa vytvoril záhadný biely povlak? Vysvetľujeme, čo to znamená
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.