11.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/natalia bulatova).
Zdravá pečeň je skutočný poklad! Tento jeden z najdôležitejších orgánov v tele nielenže čistí krv od toxínov a škodlivých produktov látkovej výmeny, ale tiež filtruje antigény, vírusy, baktérie, plesne a parazity, čím posilňuje imunitu. Aby však pečeň fungovala bez problémov, potrebuje našu pomoc – správnu stravu, dostatočnú hydratáciu a cyklické detoxikácie. Tu sú tri prírodné čaje, ktoré pri pravidelnom pití urýchlia jej regeneráciu.
Čaj zo šalvie lekárskej
Šalvia je druh rastliny z čeľade hluchavkovitých, ktorá pochádza zo Stredomoria. Šalvia je už po stáročia známa svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami – dokonca aj jej latinský názov je odvodený od slova salvus, čo znamená zdravie.
Surovinou používanou v bylinnej medicíne sú zeleno-strieborné mäkké listy šalvie. Sú bohaté na polyfenolické kyseliny, éterické oleje, ale aj vitamín A, B a C a minerálne soli. Šalvia je známa svojimi antipotentnými, antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Môže sa používať na liečbu angíny, ale aj plesňových infekcií, stomatitídy a zápalu ďasien. Šalvia je známa svojimi priaznivými účinkami na tráviaci systém:
- má protizápalový a antibakteriálny účinok
- lieči ochorenia pečene
- znižuje hladinu cukru v krvi
- lieči poruchy trávenia
- odstraňuje koliky a bolesti brucha.
Šalviový čaj má okrem silného čistenia a detoxikácie organizmu pozitívny vplyv na tráviaci systém a spomaľuje proces starnutia.
Šalvia sa pije najlepšie dvakrát denne, ráno a večer.
Čaj z pestreca mariánskeho
Pestrec mariánsky je rastlina z čeľade astrovitých, ktorej najcennejším plodom sú malé, tmavohnedé, mierne lesklé semená. Obsahujú cenný silymarín, ktorý má silné protizápalové, antioxidačné, detoxikačné a žlčopudné účinky.
Pestrec obsahuje cenné flavonoidy, vitamíny C a E, fytosteroly a kyselinu linolovú. Rastlina má blahodarný účinok na celý tráviaci systém:
- silymarín pomáha čistiť telo od toxínov a posilňuje pečeň
- regeneruje pečeňové bunky
- blokuje a odstraňuje škodlivé toxíny, ktoré narúšajú normálne fungovanie tohto orgánu
- fungovanie tohto orgánu
- pomáha liečiť steatózu, cirhózu, žltačku a hepatitídu.
Pravidelné pitie pestrecového čaju sa odporúča aj ľuďom trpiacim cukrovkou typu 2. Čaj znižuje hladinu cukru v krvi a „zlého“ cholesterolu. Zložky v pestreci čistia obličky a močový mechúr od toxínov, zlepšujú činnosť žalúdka, stimulujú tvorbu žlče a enzýmov a zabraňujú poruchám trávenia a páleniu záhy.
Pestrecový čaj možno dostať v každej lekárni alebo obchode s bylinkami, ale možno si ho pripraviť aj doma. Na tento účel zalejte dve čajové lyžičky mletých semien pestreca pohárom prevarenej vody, nechajte nálev vychladnúť a vypite ho pred jedlom, najlepšie pred obedom a večerou.
Feniklový čaj
Fenikel je druh dvojročnej rastliny patriacej do čeľade zelerovitých. Fenikel sa vo voľnej prírode vyskytuje v stredomorských krajinách, Pakistane a Iráne, ale aj v Austrálii, Mexiku a USA. Pestuje sa však na celom svete, aj na Slovensku, najmä pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti.
Plody fenikla sa používajú ako expektorans a na stimuláciu slizníc dýchacích ciest a majú aj protizápalový účinok. Fenykel je však známy najmä pre svoje priaznivé účinky na tráviaci systém a zoznam jeho výhod je veľmi dlhý:
- má relaxačný účinok na hladké svalstvo tráviaceho systému, znižuje kŕče
- pomáha znižovať fibrózu pečene
- má analgetický účinok
- uľahčuje trávenie a vylučovanie žalúdočných, pankreatických a črevných štiav
- má žlčopudný účinok
- lieči reflux
- odstraňuje plynatosť a nadúvanie
- uvoľňuje črevné kŕče
- chráni žalúdočnú stenu.
Feniklový čaj nájdete v lekárňach a vo väčšine obchodov s bylinkami, ale môžete si ho pripraviť aj doma. Jednu čajovú lyžičku feniklových semienok zalejte jedným litrom studenej vody a zohrievajte v hrnci, kým nezovrie. Potom nechajte domáci čaj odstáť asi 3 až 5 minút, sceďte ho a pite pred jedlom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a podporuje funkciu pečene a obličiek
Na srdce, črevá a pečeň. Nevyhnutnosť v kuchyni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.