12.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Duntrune Studios).
S pribúdajúcim vekom sa mnohí z nás začínajú obávať straty duševnej výkonnosti. Existuje však mnoho každodenných návykov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť funkciu mozgu, najmä vo vyššom veku. Tu sa dozviete, ako ich môžeme zaradiť do svojho života.
Stravujte sa zdravo. Do svojho jedálneho lístka zaraďte ryby a ďalšie jedlá!
Základom udržiavania duševnej kondície je zdravá strava. Zaradenie rýb do jedálneho lístka aspoň dvakrát týždenne je jednou z kľúčových zásad. Ryby, najmä tie tučné, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré prospievajú funkcii mozgu tým, že zlepšujú pamäť a koncentráciu. Okrem toho dodávajú mozgu bielkoviny, ktoré sú potrebné na produkciu neurotransmiterov.
Ryby však nie sú všetko! Strava, ktorá podporuje funkciu mozgu, by mala obsahovať:
- uhorky,
- horkú tmavú čokoládu,
- zelenú zeleninu,
- celozrnný chlieb,
- jogurt.
Stretávajte sa s ľuďmi a rozprávajte sa s nimi. Mozog miluje interakciu
Stretnutia sú nielen príležitosťou na príjemnú zábavu, ale aj výborným tréningom pre mozog. Spoločenská aktivita stimuluje našu schopnosť myslieť a riešiť problémy.
Pobyt s ľuďmi, socializácia a výmena myšlienok či názorov nielenže stimuluje náš mozog, ale ho aj rozvíja. Pravidelné stretávanie sa s priateľmi alebo rodinou, rozhovory so susedmi alebo účasť v záujmových kluboch sú účinné spôsoby, ako si udržať duševnú kondíciu.
Naučte sa cudzí jazyk. Tento a ďalšie prejavy mentálneho tréningu
Učenie sa nového jazyka je výborným spôsobom, ako si udržať mozgovú kondíciu a rozvíjať rečové centrum. U ľudí, ktorí sa učia nový jazyk, sa zlepšuje pamäť, koncentrácia a logické myslenie.
Vzťah medzi učením sa cudzieho jazyka a duševnou výkonnosťou bol opakovane predmetom rôznych vedeckých štúdií. Vedci z univerzity v Umea dokázali, že učenie sa cudzieho jazyka intenzívne stimuluje ľudský mozog a rozvíja jeho štruktúry.
Výskumníci z Lundskej univerzity vo Švédsku zasa zistili, že študenti, ktorí absolvovali trojmesačný intenzívny jazykový kurz, mali zväčšenú plochu časti mozgovej kôry a hipokampu, teda centra pamäti. Túto tézu potvrdila aj štúdia magnetickej rezonancie.
Ľudia, ktorí nemajú záujem učiť sa jazyk, môžu do svojho každodenného života zaviesť iný mentálny tréning, napr:
- riešenie krížoviek,
- čítanie kníh,
- písanie (najlepšie rukou),
- hranie logických hier.
Bylinky pre mozog. Pitie takýchto nápojov zlepší jeho činnosť
Bylinky sa už po stáročia používajú na zlepšenie zdravia a niektoré z nich sú prospešné pre funkciu mozgu. Ginko biloba je známa svojimi okysličujúcimi účinkami na mozgové bunky. Jej konzumácia zlepšuje funkciu mozgu a koncentráciu. Pitie harmančekových čajov môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť spánok, čo má priamy vplyv na mentálne funkcie.
Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) je zasa známa svojimi protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu podporiť zdravie mozgu. Sibírsky ženšen zasa obsahuje viac ako 200 účinných látok vrátane ginsenozidov, ktoré stimulujú mozgovú kôru, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie a duševnej výkonnosti.
Okrem iného sa vyhýbajte rýchlemu občerstveniu
Vyhýbanie sa stimulantom je pre zdravie mozgu veľmi dôležité. Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k poškodeniu mozgových buniek, čo môže negatívne ovplyvniť kognitívne funkcie. Ľudia, ktorí užívajú alkohol, často trpia poruchami reči, pamäte a tiež vedomia.
Podobne na náš mozog pôsobia aj vysoko spracované potraviny, t. j. všetky jedlá rýchleho občerstvenia. Sú bohaté na nasýtené tuky a umelé prísady, ktorých konzumácia môže viesť k obezite, ako aj k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení, čo následne negatívne ovplyvňuje kognitívne schopnosti človeka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť, aby bol mozog po šesťdesiatke fit? Stačí 5 minút denne, aby ste sa oň postarali
Nie je to výmysel odborníkov na výživu. Tu sú dôvody, prečo siahnuť po keli častejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.