12.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).
Pranie v zime môže byť kvôli času sušenia naozaj nepríjemné. Silnejšie materiály, ako sú bundy alebo rifle, môžu niekedy visieť vlhké celý deň. Potom, samozrejme, začnú nepríjemne zapáchať a je čas ich opäť vložiť do práčky. Ako si poradiť s týmto problémom?
Prádlo môže rýchlo schnúť aj v zime
V lete niekedy stačí hodina na balkóne, ale bielizeň v zime niekedy potrebuje až dva dni na úplné vysušenie. Tento proces môžete urýchliť a zefektívniť pomocou niekoľkých trikov. Aj hrubé oblečenie sa bude dať rýchlo uložiť do skrine alebo obliecť.
V prvom rade neodporúčame sušiť bielizeň na radiátore. Tento nápad sa zdá byť logický a účinný, ale má mnoho nevýhod. V prvom rade si týmto spôsobom zvyšujete účty za kúrenie. Okrem toho môže viesť k nadmernému hromadeniu vlhkosti v miestnostiach, čo zasa môže viesť k vzniku plesní a húb. Nehovoriac o tom, že bielizeň visiaca na radiátore jednoducho vyzerá nevzhľadne a dodáva miestnosti neusporiadaný vzhľad.
Ako teda sušiť bielizeň v zime? Najrýchlejší a najefektívnejší spôsob je práčka so sušičkou alebo sušička. Nie každý však má doma takýto spotrebič. Ak máte len obyčajnú práčku bez funkcie sušenia, naše tipy vám môžu výrazne uľahčiť život.
Určite si dobre uvedomujete, že čím vyššie otáčky nastavíte, tým silnejšie bude bielizeň odstredená. Samozrejme, to znamená vyššiu spotrebu energie a môže to mať negatívny vplyv na vaše oblečenie. Jemné tkaniny neznášajú silné odstreďovanie. Je len na vás, čo si vyberiete. V niektorých situáciách to môže byť najlepšia možnosť, ale odporúčame vám, aby ste to nepreháňali.
Nezabudnite tiež bielizeň ihneď po skončení cyklu zavesiť. Čím dlhšie bude bielizeň v práčke, tým viac času uplynie, kým uschne. Okrem toho môže navlhnúť a vytvoriť nepríjemný zápach.
Možno to znie smiešne, ale technika vešania je dôležitá. Najväčšie a najhrubšie predmety je najlepšie umiestniť na okraj sušičky, aby mali čo najväčší prístup vzduchu. Tenké blúzky alebo ponožky, ktoré aj tak uschnú oveľa rýchlejšie, môžeme zavesiť do stredu.
Ak máte hrubé oblečenie, je dobré ho občas obrátiť naruby. Umožní to rovnomernú cirkuláciu vzduchu a výrazne urýchli sušenie.
Veľmi dôležité sú aj podmienky v miestnosti, kde bielizeň visí. Malo by v nej byť čo najteplejšie, preto je najlepšia kúpeľňa. Veľmi dôležité je aj dobré vetranie, aby vlhký vzduch „nestagnoval“, ale unikal von.
V mrazivých dňoch môžete bielizeň vešať aj na balkón alebo vonku. Je to starý babičkovský trik na urýchlenie sušenia.
Ako v zime bleskovo vysušiť bielizeň?
Už sme písali, že je lepšie neumiestňovať ju na radiátor. V časovo kritických situáciách môžete použiť sušič vlasov alebo žehličku. Nie je to však každodenné riešenie, pretože je drahé.
Existuje ešte jeden trik, ktorý vám umožní zbaviť sa väčšieho množstva vody v bežnej práčke. Účinok síce nebude rovnaký ako v sušičke, ale bude sa mu približovať. Ide o to, že po skončení prania vložíte do bubna s mokrým oblečením hrubý uterák a nastavíte ho na odstreďovanie. Ten absorbuje veľa vody a bielizeň bude takmer suchá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nemusíte vyťahovať dosku a žehličku. Takto môžete rýchlo vyžehliť oblečenie
Žiadny ocot. Ako periete posteľnú bielizeň? Do bubna dám 5 kvapiek. Zbavím sa baktérií a roztočov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.