12.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff).
Vynikáte v zapamätaní si cesty na prvýkrát? Ste skvelí v tímovej práci, alebo ju naopak neznášate? Milujete pletenie? Alebo sa s nadšením učíte nové slová? Všetky tieto preferencie môžu byť spôsobené tým, že jeden typ inteligencie je u vás oveľa lepšie rozvinutý ako ostatné. Prečítajte si o 9 typoch inteligencie.
Vplyvné osoby medzi psychológmi
Kým spočiatku psychológovia a vedci hovorili a skúmali inteligenciu ako celok, od 80. rokov 20. storočia sa objavil nový koncept, ktorý hovorí, že neexistuje jedna inteligencia, ale mnoho. Každá inteligencia sa týka a je zodpovedná za trochu inú oblasť nášho života. Koncept viacerých inteligencií vymyslel a zverejnil americký psychológ Howard Gardner
Gardnerova koncepcia si získala verných nasledovníkov, najmä preto, že jej princípy v mnohých prípadoch uľahčili prácu učiteľov, školiteľov, manažérov a ďalších. Koncepcia viacerých typov inteligencie vyvolala vo vedeckej komunite pomerne veľkú polemiku. Niektorí považovali Gardnerových osem typov inteligencie za prelomový koncept z hľadiska výskumu. Iní poukazovali na nedostatočnosť jeho predpokladov a obviňovali ho, že za typ inteligencie považuje to, čo sa doteraz považovalo za charakterové vlastnosti alebo zručnosti.
Bez ohľadu na to, na ktorej strane stáli autori textov o Gardnerovej koncepcii, ich následné články prispeli k popularizácii jeho téz a z jeho tvorcu urobili jedného z najvplyvnejších psychológov tej doby. Ak by sme použili dnešnú terminológiu, povedali by sme, že Howard Gardner sa stal influencerom medzi psychológmi. Na základe jeho teórie vznikli ďalšie teórie, medzi nimi aj koncepcia siedmich typov inteligencie Thomasa Armstronga.
7, 8 alebo 9 typov inteligencie?
Americký vedec Dr. Thomas Armstrong modifikoval Gardnerovu koncepciu a nerozlišoval osem, ale sedem typov inteligencie. Samotný Gardner sa prikláňa k deleniu, ktoré navrhol Armstrong, ktorý svoje stanovisko prezentoval vo svojej knihe „7 typov inteligencie“. Postupom času však Armstrong nadobudol pocit, že rozdelenie na sedem typov inteligencie plne neodráža schopnosti ľudskej mysle, a nakoniec v 21. storočí navrhol nové rozdelenie na deväť typov.
Thomas Armstrong rozlišoval deväť typov inteligencie. Podľa jeho koncepcie každý človek disponuje väčšinou, ak nie všetkými typmi inteligencie, ale niektoré sú rozvinutejšie ako iné – preto sa rôzni ľudia učia rôzne, majú rôzne vlohy pre určité povolania alebo reagujú rôzne na rôzne životné situácie.
Podľa Thomasa Armstronga existuje 9 typov inteligencie:
- Logická inteligencia – ako už názov napovedá, je doménou ľudí s analytickým myslením a schopnosťou logicky myslieť. Do tejto skupiny budú patriť aj ľudia, ktorí vynikajú v matematických úlohách.
- Sociálna inteligencia – prejavuje sa sociálnymi kontaktmi, schopnosťou vytvárať vzťahy s inými ľuďmi. Tento typ inteligencie majú ľudia, ktorí sú spoločenskí, cítia sa dobre v skupine a vynikajú vo svojich sociálnych úlohách.
- Obrazová inteligencia – je charakteristická pre ľudí, ktorí dokážu „myslieť v obrazoch“. Spomienky takýchto ľudí sú uložené predovšetkým v obrazoch a tie tvoria väčšinu ich spomienok. Ľudia s vysokou obrazovou inteligenciou sú „vizuálni žiaci“. – Zapamätajú si trasu, po ktorej kedysi išli, aj po rokoch ľahko spoznajú kamaráta zo základnej školy alebo dokážu ľahko transformovať obrazy, ktoré videli vo svojich predstavách.
- Inteligencia zvukov je analogická inteligencii obrazov. Ľudia s vysoko vyvinutou zvukovou inteligenciou sú často obdarení hudobným talentom. Veľmi ľahko si zapamätajú informácie, ktoré počuli (na rozdiel od „vizuálnych ľudí, ktorí si lepšie zapamätajú a pochopia prečítaný text). Ľudia so zvukovou inteligenciou sú mimoriadne citliví na hudbu, ktorá môže ovplyvňovať aj ich náladu.
- Slovná inteligencia – charakterizuje ľudí, ktorí výborne chápu význam slov a dokážu ich používať v správnom kontexte. Ľuďom s týmto vyvinutým typom osobnosti nikdy nedôjdu slová. Ich prejavy, knihy alebo iné formy vyjadrovania dokážu poslucháčov vtiahnuť do deja. Sú skutočne erudovaní a rétorika pred nimi nemá žiadne tajomstvo.
- Prirodzená inteligencia zahŕňa schopnosť vidieť javy v prírodnom prostredí. Ľudia s vysoko rozvinutým typom osobnosti tohto typu sa snažia byť blízko prírode a sú citliví aj na ekológiu a všetko, čo by mohlo ohroziť planétu.
- Inteligencia tela – je jedným z najprekvapujúcejších typov inteligencie, pretože svaly nie sú nevyhnutne niečo, čo si spájame s mysľou. Pritom podľa Armstronga na to, aby sme dokázali správne pohybovať telom, potrebujeme špecifický typ inteligencie. Bez nej nemáme šancu nič upliesť, pretože práve tento typ inteligencie je zodpovedný za manuálne zručnosti. Gardner už hovoril o kinestetickej inteligencii.
- Inteligencia seba samého – aj to je jeden zo zaujímavejších typov inteligencie, ktorý navrhol Thomas Armstrong. Podľa neho práve schopnosť a ochota rozvíjať vlastné schopnosti a lepšie využívať vlastný potenciál svedčí o vysoko rozvinutej inteligencii vlastného ja.
- Existenciálna inteligencia – je najväčšou novinkou vo vzťahu ku Gardnerovej koncepcii. Ľudia s vysokou existenciálnou inteligenciou sú schopní definovať a striktne dodržiavať pravidlá. Sú to ľudia, ktorí majú svoje vlastné hodnoty a chápu ich dôležitosť pre svoje ja. Existenciálnou inteligenciou sa vyznačujú ľudia, ktorí uvažujú o zmysle života a chápu konečné veci lepšie ako ostatní.
Aký typ inteligencie u vás prevláda? To môže posúdiť len profesionálny psychológ, ktorý zohľadní viac faktorov než len test, ktorý ste vyplnili. Prečo? Gardnerove a Armstrongove koncepcie sú plné nuáns a aspektov, ktoré sa vymykajú pevnému rámcu otázok „ABC“.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte si IQ test spred 74 rokov. Správnu odpoveď uviedlo len 5 percent Slovákov
Máte tieto vlastnosti? Patríte do elitnej skupiny ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.