12.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Unai Huizi Photography/Piece of Cake).
To, že strava a životný štýl zohrávajú dôležitú úlohu v oblasti zdravia a pohody, sa už dlho nevie. Nie každý sa však stará o to, aby svojmu telu dodal správnu dávku vitamínov a živín. Máte problémy s pamäťou a koncentráciou? Je možné, že vaša strava potrebuje miernu úpravu. Zistite, čo by ste mali jesť, aby ste vrátili funkciu svojho mozgu do normálu.
Strava a telesné funkcie
Telo pracuje vo vysokom tempe a jeho správne fungovanie podporuje predovšetkým zdravá strava. Všetko prostredníctvom základných živín dodávaných s potravou. Dôležitá je aj dostatočná hydratácia, pretože, ako všetci vieme, voda sa podieľa na mnohých procesoch v tele. Denná potreba súvisí s telesnou hmotnosťou. Predpokladá sa, že na každý kilogram by malo byť potrebných 30 ml vody.
Nedostatočný prísun kalórií a potrebných vitamínov a minerálov do organizmu sa spája s negatívnymi vedľajšími účinkami, ako sú únava, slabosť a problémy s pamäťou a koncentráciou. Ako vidíte, zlé stravovacie návyky alebo prísne diéty môžu narušiť fungovanie mnohých orgánov vrátane mozgu.
Ak chcete ľahko vstrebávať informácie a rýchlo sa učiť nové veci, oplatí sa rozšíriť svoj jedálny lístok o produkty, ktoré pôsobia ako palivo pre výkonný mozog.
Čo jesť na zlepšenie funkcie mozgu?
Mozog potrebuje na svoju činnosť energiu. Práve s jej pomocou funguje efektívnejšie. Za primárne palivo sa považuje glukóza, ktorá vzniká po rozklade sacharidov. Treba však poznamenať, že zásobovanie organizmu veľkým množstvom jednoduchých cukrov nie je najlepším riešením.
Dochádza potom k náhlemu zvýšeniu glukózy, čo sa klamlivo javí ako dobrá voľba pre mozog. Po chvíli nastupuje inzulín, ktorý náhle zníži hladinu glukózy, a to nepriaznivo ovplyvňuje myslenie. Preto je lepšie zamerať sa na potraviny vyznačujúce sa nízkym glykemickým indexom. Takto je mozgu zabezpečený stály prísun glukózy.
Čo zlepšuje funkciu mozgu? V prvom rade omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách, morských plodoch, orechoch a repkovom oleji. Práve vďaka nim sa zlepšuje pamäť a proces učenia je oveľa jednoduchší.
Netreba zabúdať ani na polyfenoly, ktoré majú pozitívny vplyv na mozog. V tejto súvislosti odborníci na výživu podporujú ich dodávanie do organizmu okrem iného prostredníctvom čučoriedok.
Dôležité sú aj aminokyseliny, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri tvorbe neurotransmiterov. Dôležitý je najmä tryptofán, ktorý možno telu dodať napríklad zaradením ľanových semienok, otrúb, šošovice, cíceru, žltých syrov alebo chudého mäsa do stravy. Treba spomenúť, že táto aminokyselina sa podieľa aj na syntéze melatonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu denného cyklu, a ako vieme, bez primeranej dávky spánku nie je správna funkcia mozgu.
Celozrnné obilniny, hnedá ryža, hydinové mäso a strukoviny sú skvelým zdrojom vitamínu B6, mliečne výrobky a vajcia sú zasa bohaté na vitamín B12 a tmavozelená listová zelenina poskytuje kyselinu listovú. Úloha týchto vitamínov pri fungovaní mozgu je neoceniteľná. Okrem iného sú dôležité pre produkciu energie a pre fungovanie nervového systému.
Už spomínané orechy, morské plody, celozrnné výrobky a strukoviny sú tiež zdrojom medi, ktorá má vplyv na kognitívne funkcie. Netreba zabúdať ani na železo, ktoré sa nachádza vo vnútornostiach, vajciach a petržlenovej vňati.
Kvôli mozgu sa ho oplatí zaradiť aj do jedálnička:
- avokádo
- kešu oriešky
- mandle
- horká čokoláda
- brokolica
- špenát
- kurkuma
- zázvor
- cesnak
- červená paprika
- sušené marhule
- kyslá kapusta
Čo negatívne ovplyvňuje činnosť mozgu?
Funkciu mozgu možno ľahko zlepšiť, ale rovnako rýchlo ju možno aj negatívne ovplyvniť. Predovšetkým nadmerné množstvo alkoholu, fajčenie a strava založená na spracovaných výrobkoch, ako aj nedostatok fyzickej aktivity počas dňa majú škodlivý vplyv.
Okrem zlých stravovacích návykov patria medzi faktory, ktoré narúšajú funkciu mozgu, nedostatok spánku, chronický stres a nadmerná stimulácia, ako aj príliš málo odpočinku. Mozog sa oplatí trénovať, napríklad pomocou pamäťových hier, hádaniek, sudoku alebo krížoviek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú ženské slzy spoľahlivou zbraňou? Ich vôňa má na mužov prekvapivý účinok
Čo robiť, aby bol mozog po šesťdesiatke fit? Stačí 5 minút denne, aby ste sa oň postarali
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.