13.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Evgeny Atamanenko).
Kedy je Veľká noc 2024? Veľká noc sa tento rok bude sláviť pomerne skoro. V rámci príprav sa oplatí oboznámiť sa s presným harmonogramom a pripomenúť si najdôležitejšie tradície.
Veľká noc je najstarším a najdôležitejším sviatkom kresťanskej tradície. Je svedectvom umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Symbolizuje znovuzrodenie a nový začiatok. Na rozdiel od Vianoc je však Veľká noc pohyblivým sviatkom bez pevného dátumu v kalendári.
Kedy je Veľká noc a prečo ju slávime raz v marci a raz v apríli?
Viete, na kedy pripadá Veľká noc v tomto roku? Na začiatok treba spomenúť, že zmena dátumu Veľkej noci súvisí so zmenou ročných období. Rozlúčka so zimou a vítanie jari sa premieta do oslavy života, odchodu z temnoty a začiatku nového a lepšieho života. Kedy sa rozhodlo o dátume presunu? Na Nicejskom koncile (4. storočie n. l.) sa rozhodlo, že Veľká noc sa bude sláviť prvú nedeľu po prvom splne, ktorý sa objaví na oblohe po príchode jari.
Na kedy pripadá tento rok Veľká noc? Červená značka v kalendári
Tento rok budeme sláviť sviatky jari koncom marca. Kedy presne pripadá Veľká noc v tomto roku? Je to 31. marca.
Veľká noc – kedy pripadá a čo symbolizujú kľúčové udalosti Veľkého týždňa?
Už vieme, na kedy pripadá Veľká noc, preto sa oplatí pozrieť sa na to, čo jednotlivé sviatky symbolizujú. Veľký týždeň kresťanom pripomína posledné dni Ježiša Krista. Toto zvláštne obdobie je známe ako Veľkonočné triduum, ktorého podstatou je oslava troch etáp: umučenia, smrti a zmŕtvychvstania. Veľkonočné triduum sa začína omšou na Zelený štvrtok a končí sa raňajkami na Veľkonočnú nedeľu.
- Kvetná (palmová) nedeľa (24. marca) – deň, ktorý pripomína Ježišov vstup do Jeruzalema. Podľa tradície sa na Kvetnú nedeľu v kostole žehnajú malé palmy upletené zo sušených rastlín. Tento zvyk je predohrou k nadchádzajúcim slávnostiam a akýmsi ochranným štítom pre dom. Palmy, ktoré sa pletú vo vnútri domu alebo bytu, majú odháňať zlé sily a chrániť domácnosť pred chorobami a nešťastím.
- Zelený štvrtok (28. marca), s ktorým je spojený osobitný rituál: v tento deň v kostole kňazi umývajú nohy dvanástim ľuďom, ktorí symbolizujú dvanásť apoštolov pri Poslednej večeri.
- Veľký piatok (29. marca) je časom ticha. V tento deň sa v katolíckej cirkvi nekonajú omše, ale veriaci sa môžu zhromaždiť vo svätyni na spoločnú modlitbu. Večer sa koná krížová cesta a niekedy aj nočné bdenie pri Ježišovom hrobe.
- Veľká (biela) sobota (30. marca), známa aj ako Veľkonočná vigília. Pri bohoslužbách na Bielu sobotu sa koná posvätenie ohňa, vody a tŕňov.
- Veľkonočná nedeľa (31. marca), sviatok zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Deň stretnutia pri rodinnom stole. Podľa liturgického rituálu sa v tento deň požehnávajú jedlá, ktoré sa neskôr objavia na veľkonočnom stole.
- Veľkonočný pondelok (1. apríl), slovanský sviatok oblievačka, ktorý odkazuje na pohanský zvyk polievania vodou, symbol prebudenia k životu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je druhou najstaršou matkou na svete. O dieťa sa pokúšala 46 rokov. Neuveríte, kedy porodila
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.