14.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/svf74).
Tučnolist vajcovitý je známa aj ako strom šťastia. Podľa starých predstáv mal priniesť šťastie všetkým ľuďom v jeho okolí. Dnes už s istotou vieme, že pestovanie tučnolistu je veľmi uspokojivé a dokáže vyčariť úsmev na tvári nejedného milovníka črepníkových druhov. Chcete sa potešiť pohľadom nielen na mäsité listy, ale aj na jemné kvety? Poradíme vám, čo urobiť, aby váš strom šťastia rozkvitol.
Tučnolist vajcovitý – nenáročná črepníková rastlina
Patrí medzi rastliny, ktoré priťahujú šťastie a peniaze. Aj keď ste voči tomuto druhu povier skeptickí, určite budete súhlasiť, že tučnolist vajcovitý je nápadná rastlina, ktorá sa hodí do každého interiéru.
Strom šťastia nie je náročný na rast. Sukulent prežije aj drobné zanedbanie, pričom sa na tuhých stonkách vyvíjajú mäsité listy. Je schopný rásť až niekoľko desaťročí, takže sa na dlhý čas stane naším verným zeleným spoločníkom.
Kvitne tučnolist?
Vo voľnej prírode má strom šťastia drobné kvety v tvare bielych hviezdičiek. Hoci je to mimoriadne príjemný pohľad, v domácich podmienkach kvitne tučnolist len sporadicky a väčšina ľudí, ktorí sa ho rozhodnú pestovať, nemá možnosť naplno spoznať jeho čaro.
Exotické rastliny napriek tomu, že sa dobre prispôsobili svojmu stanovišťu, zriedkavo kvitnú. V prípade tučnolistu však môžeme pracovať na viacerých úrovniach, aby rastlina začala kvitnúť. Kedy strom šťastia kvitne? Účinky môžeme očakávať na prelome zimy a jari. Činnosť bude založená na čo najvernejšom napodobnení jeho prirodzeného prostredia.
Neponáhľajte svoje rastliny
Skôr ako začnete stimulovať kvitnutie tučnolistu, nezabudnite, že musíte byť trpezliví. Mladé druhy nie sú schopné vytvárať kvety. Jemné okvetné lístky sa objavia na starších rastlinách – musia mať aspoň štyri roky. Nechajte svoj stromček šťastia dozrieť.
Vyhnite sa vysokej vlhkosti
Strom šťastia pochádza z horúcich a suchých oblastí Južnej Afriky. Preto zle reaguje na vysokú vlhkosť. Kvetináč s rastlinou umiestnite do rohu bytu, kde je najväčšie sucho. Držte ju ďalej od kuchyne, nehovoriac o kúpeľni.
Čo sa dá urobiť, aby tučnolist rozkvitol? Pozdržte zalievanie
Sukulenty sa dobre prispôsobili životu v oblastiach s pravidelným nedostatkom vody. Potrebné živiny si ukladajú do svojich hrubých listov. Pri snahe o vyvolanie kvitnutia tučnolistu zohľadnite jeho špecifiká. Zalievajte striedmo, nie častejšie ako raz za dva týždne. Pôda v kvetináči by mala riadne vyschnúť.
Strom šťastia sa drží svetla
Tienistý roh obývacej izby nebude vhodným miestom pre tučnolist. Tento druh miluje svetlo a bez neho nie je možné navodiť kvitnutie. Nezdráhajte sa umiestniť svoj stromček šťastia v blízkosti okenného parapetu orientovaného na juh. Východná alebo západná expozícia sa odporúča len počas letných horúčav, keď by pražiace slnko mohlo spáliť dekoratívne listy.
Trochu ho schlaďte
Vzhľadom na to, že najlepšia šanca na kvitnutie tučnolistu vajcovitého je na konci zimy, premiestnite kvetináč so stromčekom šťastia počas chladnejších mesiacov do nevykurovanej miestnosti. Hoci sa radí medzi teplomilné druhy, pravidelné vystavenie teplote 16 – 17 °C presvedčí rastlinu, aby vytvorila pekné kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyžmýkajte ju do vody a zalejte. Miniete 2 eurá a vášmu stromčeku šťastia vyrastú nové listy
Tieto rastliny priťahujú peniaze a šťastie. Zistite, ako ich pestovať a neplytvať nimi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.