Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Rodina a priatelia, Zaujímavosti,

Syndróm variacej sa žaby je mýtus. Odborníci to otestovali

14.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sascha Burkard). Séria nie práve príjemných experimentov ukázala, že syndróm varu žaby neexistuje. Ukazuje sa, že celý príbeh sa začal u vedca, ktorý áno,...

14.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sascha Burkard).

Séria nie práve príjemných experimentov ukázala, že syndróm varu žaby neexistuje. Ukazuje sa, že celý príbeh sa začal u vedca, ktorý áno, varil žaby, ale neboli plne funkčné. Pred experimentom boli obojživelníky zbavené časti mozgu, takže nemohli reagovať ako zdravé jedince.

Je syndróm vriacej žaby mýtus?
Foto: shutterstock/Sascha Burkard

Syndróm variacej sa žaby

V určitom okamihu svojho života väčšina z nás počula o syndróme variacej sa žaby. A hoci analógia týkajúca sa našich životov môže byť pre mnohých z nás presná, jej zdroj je pravdepodobne falošný.

Syndróm variacej sa žaby je založený na príbehu hádzania obojživelníkov do vody pri určitej teplote. Ak vložíte žabu do vriacej vody, okamžite vyskočí. Ak však žabu vložíme do studenej vody a postupne ju zohrievame, žaba si to nevšimne a zostane vo vode, kým nebude neskoro ju zachrániť. Obojživelníky sú chladnokrvné živočíchy, svoju telesnú teplotu prispôsobujú okoliu.

Tento príklad často uvádzajú ľudia zaoberajúci sa osobným rozvojom alebo podnikatelia. To sa premieta do životov ľudí tak, aby to slúžilo ako varovanie pred tým, aby sme si pomaly zvykali na situáciu, ktorá nám neslúži a nereagovali v pravú chvíľu. To môže viesť k stagnácii a prechodu do slepej uličky v živote.

Žaby unikajú, ak na to majú podmienky

Naozaj ľudia sedeli a varili žaby v nejakom krutom experimente? Ukazuje sa, že áno a viac ako raz.

Niekoľko rôznych vedcov sa v 19. storočí pokúsilo vykonať experiment, aby zistili, či žaby skutočne prejavujú toto správanie. Prvý experiment zahŕňal porovnanie správania zdravých žiab s tými, ktorým chýba časť mozgu. Freidrich Leopold Goltz vyrezal žabe mozgové hemisféry a ponechal z nich len malú časť.

Potom umiestnil žaby do misky so zdravými jedincami a začal postupne zvyšovať teplotu vody. Pri 42 stupňoch Celzia sa zdravé žaby pokúšali vyskočiť, ale neúspešne, pretože experimentálne podmienky neumožňovali žabám vyhnúť sa vareniu. Žaby zbavené väčšiny mozgu robili naraz len malé pohyby, kým voda nedosiahla 56 stupňov Celzia, potom sa začali kŕčovito krútiť.

Veda o syndróme variacej sa žaby je založená na replikácii. Vedec menom Heinzmann sa však rozhodol experiment mierne upraviť pridaním korkovej plošiny, aby sa žabám ľahšie dostalo von z nádoby. Keď však teplota dosiahla 37,5 stupňa Celzia, žaby ochrnuli.

„Niekoľko výskumníkov identifikovalo „kritické tepelné maximá“ pre mnohé druhy žiab. Pri tomto postupe sa voda, v ktorej je žaba ponorená, postupne ohrieva rýchlosťou približne 1 °C za minútu. So zvyšujúcou sa teplotou sa množstvo vody bude postupne zvyšovať a žaba sa nakoniec bude čoraz aktívnejšie snažiť uniknúť zohriatej vode. Ak veľkosť nádoby a otvoru umožňuje žabe vyskočiť, urobí to.“

– hovorí profesor biológie na dôchodku Victor Hutchinson.

Ďalší vedci experiment zopakovali s rôznym stupňom úspechu. Výsledky sa líšili v závislosti od toho, ako rýchlo sa zvýšila teplota vody. Prečo teda táto myšlienka nie je úplne správna? Pretože spôsob vykonania experimentu vo väčšine prípadov znemožňoval žabám únik, alebo teplota stúpala tak rýchlo, že žaby nestihli urobiť žiadny rozumný pokus o útek.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Test osobnosti. Vyberte najchutnejšie vyzerajúci koláč! To odhalí vašu skutočnú povahu

Ktorá žena vzbudzuje najväčšiu dôveru? Počíta sa prvá odpoveď. Čo to o vás hovorí?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Tajomstvo dlhovekosti Sardínčanov. Regeneruje a čistí pečeň

15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lunov Mykola). Pečeň je orgán kľúčový pre zdravie celého tela. Je zodpovedný za mnoho dôležitých funkcií, vrátane metabolizmu živín,…

Vďaka tejto príručke budete na Vianoce upratovať svoj domov oveľa efektívnejšie. Neverila som tomu, a predsa

15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rawpixel.com). Keď sa pripravujete na Vianoce, dôkladný plán upratovania je skvelý spôsob, ako zabezpečiť, aby sa všetko robilo v…

Kam vyhadzujete vrecká od ryže? Celý život ste to robili zle

15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/InFocus.ee). V dnešnej dobe nie je triedenie odpadu výmysel, ale štandardná prax. Robíme to však vždy správne? Ukazuje sa,…

Ak to urobíte, okná sa prestanú „potiť“. Po 2 minútach kvapky zo skiel zmiznú. Nič to nestojí

15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/holgers.pictures). Mokré okná sú problém, ktorý sa každoročne vyskytuje v mnohých domácnostiach. Ak s tým nič nerobíme, voda sa…

Ako často musíte vyhadzovať hubky na riad? Je to jedna z najčastejších chýb

14.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk). Ako často musíte vyhadzovať hubku na riad? Zdanlivo neškodný prvok každodennej hygieny v kuchyni sa môže veľmi…

Auto Trendy

Je čas spomaliť? Riziká vysokých áut na mestských cestách!

15.12.2024 Redakcia Auto trendy - Moderné SUV a pick-upy patria medzi najobľúbenejšie autá na trhu, no ich popularita prináša aj temnejšiu stránku. Nová štúdia odhalila, že chodci, ktorí sa dostanú…

Odpoveď na Teslu? Leapmotor C10 okúzľuje Európu s 5 hviezdami bezpečnosti!

15.12.2024 Redakcia Auto trendy - Na európske cesty prichádza nový hráč, ktorý kombinuje moderný dizajn, špičkovú bezpečnosť a dostupnú cenu. Čínsky elektrický SUV Leapmotor C10 získal na testoch Euro NCAP…

Žltý signál na palubnej doske: Čo robiť, keď vás auto varuje pred klzkou cestou?

15.12.2024 Redakcia Auto trendy - Súčasné autá sú vybavené množstvom inteligentných systémov, ktoré zvyšujú bezpečnosť vodičov aj pasažierov. Jedným z nich je kontrolka na palubnej doske, ktorá vás upozorní na…

V Kalifornii vznikla zvláštna štruktúra. Je vysoká viac ako 50 metrov a má prekvapujúcu úlohu

15.12.2024 Redakcia Auto trendy - Vyzerá trochu ako obrovský turbodúchadlo. Tento dizajn má však zaujímavý účel. Bude mať rozpočet na vysielanie satelitov do vesmíru. Áno, tie satelity, ktoré sa okrem…

Posledný dom Elona Muska: Premieta sa minimalizmus aj do jeho života?

15.12.2024 Redakcia Auto trendy - Elon Musk, vizionár, ktorý mení svet technológií a vesmíru, sa rozhodol zbaviť posledného kúska svojho pozemského majetku. Jeho historická nehnuteľnosť v Kalifornii, ktorá kedysi stála…

Európska únia pritvrdzuje: Nový systém eliminácie priestupkov

15.12.2024 Redakcia Auto trendy - Prichádza veľká zmena pre motoristov naprieč celou Európskou úniou. Alkohol za volantom, prekračovanie rýchlosti či iné vážne priestupky vás už čoskoro môžu stáť vodičské oprávnenie…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov