14.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sascha Burkard).
Séria nie práve príjemných experimentov ukázala, že syndróm varu žaby neexistuje. Ukazuje sa, že celý príbeh sa začal u vedca, ktorý áno, varil žaby, ale neboli plne funkčné. Pred experimentom boli obojživelníky zbavené časti mozgu, takže nemohli reagovať ako zdravé jedince.
Syndróm variacej sa žaby
V určitom okamihu svojho života väčšina z nás počula o syndróme variacej sa žaby. A hoci analógia týkajúca sa našich životov môže byť pre mnohých z nás presná, jej zdroj je pravdepodobne falošný.
Syndróm variacej sa žaby je založený na príbehu hádzania obojživelníkov do vody pri určitej teplote. Ak vložíte žabu do vriacej vody, okamžite vyskočí. Ak však žabu vložíme do studenej vody a postupne ju zohrievame, žaba si to nevšimne a zostane vo vode, kým nebude neskoro ju zachrániť. Obojživelníky sú chladnokrvné živočíchy, svoju telesnú teplotu prispôsobujú okoliu.
Tento príklad často uvádzajú ľudia zaoberajúci sa osobným rozvojom alebo podnikatelia. To sa premieta do životov ľudí tak, aby to slúžilo ako varovanie pred tým, aby sme si pomaly zvykali na situáciu, ktorá nám neslúži a nereagovali v pravú chvíľu. To môže viesť k stagnácii a prechodu do slepej uličky v živote.
excuse me I just learned that the experiment where the guy put a frog in a pot of water and slowly raised the temperature and the frog didn’t jump out
— madeline odent (@oldenoughtosay) January 6, 2024
he had taken the frog’s brain out first. it was a dead frog
Žaby unikajú, ak na to majú podmienky
Naozaj ľudia sedeli a varili žaby v nejakom krutom experimente? Ukazuje sa, že áno a viac ako raz.
Niekoľko rôznych vedcov sa v 19. storočí pokúsilo vykonať experiment, aby zistili, či žaby skutočne prejavujú toto správanie. Prvý experiment zahŕňal porovnanie správania zdravých žiab s tými, ktorým chýba časť mozgu. Freidrich Leopold Goltz vyrezal žabe mozgové hemisféry a ponechal z nich len malú časť.
Potom umiestnil žaby do misky so zdravými jedincami a začal postupne zvyšovať teplotu vody. Pri 42 stupňoch Celzia sa zdravé žaby pokúšali vyskočiť, ale neúspešne, pretože experimentálne podmienky neumožňovali žabám vyhnúť sa vareniu. Žaby zbavené väčšiny mozgu robili naraz len malé pohyby, kým voda nedosiahla 56 stupňov Celzia, potom sa začali kŕčovito krútiť.
Veda o syndróme variacej sa žaby je založená na replikácii. Vedec menom Heinzmann sa však rozhodol experiment mierne upraviť pridaním korkovej plošiny, aby sa žabám ľahšie dostalo von z nádoby. Keď však teplota dosiahla 37,5 stupňa Celzia, žaby ochrnuli.
„Niekoľko výskumníkov identifikovalo „kritické tepelné maximá“ pre mnohé druhy žiab. Pri tomto postupe sa voda, v ktorej je žaba ponorená, postupne ohrieva rýchlosťou približne 1 °C za minútu. So zvyšujúcou sa teplotou sa množstvo vody bude postupne zvyšovať a žaba sa nakoniec bude čoraz aktívnejšie snažiť uniknúť zohriatej vode. Ak veľkosť nádoby a otvoru umožňuje žabe vyskočiť, urobí to.“
– hovorí profesor biológie na dôchodku Victor Hutchinson.
Ďalší vedci experiment zopakovali s rôznym stupňom úspechu. Výsledky sa líšili v závislosti od toho, ako rýchlo sa zvýšila teplota vody. Prečo teda táto myšlienka nie je úplne správna? Pretože spôsob vykonania experimentu vo väčšine prípadov znemožňoval žabám únik, alebo teplota stúpala tak rýchlo, že žaby nestihli urobiť žiadny rozumný pokus o útek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Test osobnosti. Vyberte najchutnejšie vyzerajúci koláč! To odhalí vašu skutočnú povahu
Ktorá žena vzbudzuje najväčšiu dôveru? Počíta sa prvá odpoveď. Čo to o vás hovorí?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.