15.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva).
Zemiaky sú stále najobľúbenejšou prílohou k večeri, hoci ryža za nimi nezaostáva. Ak si chcete vychutnať túto ázijskú pochúťku, musíte ju najprv správne uvariť. Kľúčovú úlohu zohráva namáčanie a oplachovanie malých zŕn. Tu je patent na využitie tekutiny, ktorá sa počas tohto procesu nazbiera. Stačí ňou zaliať lopatkovec a výsledok bude veľkolepý.
Zlý tvar lopatkovca
Lopatkovec sa na Slovensko dostal z tropických lesov Južnej Ameriky. V súčasnosti sa pestuje až niekoľko desiatok druhov tejto rastliny a vhodné podmienky môžu spôsobiť, že dorastie do impozantných rozmerov a dosiahne výšku aj 1,5 m.
Hlavným charakteristickým znakom lopatkovca sú vzdušné korene, ktoré vyrastajú z nerozvetvenej stonky. Našu pozornosť upútajú aj biele kvety zhromaždené v kvetenstvách, ktoré vyzerajú ako rozprestierajúce sa krídla. Niekedy dobre ošetrovaná rastlina začne žltnúť a vädnúť. Stačí chvíľka nepozornosti a z hrdej rastliny sa stane spomienka na starý lopatkovec. Čo stojí za týmto stavom? Kvetinári poukazujú na niekoľko základných faktorov, medzi nimi aj na:
- príliš málo svetla – lopatkovcu sa bude dariť aj v polotieni, ale ak bude úplne skrytý pred slnkom, nikdy nepokvitne. Na úspešné kvitnutie potrebuje svetlé miesto s rozptýleným svetlom;
- chyby v hnojení – ľudia, ktorí nevedia, ako správne uspokojiť výživové potreby lopatkovca, sa často rozhodnú kúpiť univerzálne hnojivá určené pre črepníkové rastliny. Takéto prípravky sú bohaté na dusík, čo sa prejaví na nedotknutom vzhľade listov, ale nestimulujú kvitnutie. Odborníci radia vyberať si produkty s poriadnou dávkou draslíka a fosforu.
- nadmerné zalievanie – rastlina zle reaguje na príliš vlhkú zeminu. Rastlina uprednostňuje trvalo vlhkú pôdu, ale prebytok tekutiny oslabuje korene a môže spôsobiť ich hnilobu, čo sa prejaví aj nedostatočným kvitnutím. Ak chcete, aby sa rastlina obsypala kvetmi, použite na zalievanie malé množstvo mäkkej a odstátej vody.
Nanášanie ryžovej vody na rastlinu v kvetináči
Ryžová voda je vedľajší produkt, ktorý vzniká po uvarení alebo namočení časti ryže. Využívanie všetkých kuchynských zvyškov je výborným patentom na zachovanie nulového odpadu. Za jednu z najdôležitejších výhod tohto produktu sa považujú nielen pomerne nízke náklady na jeho získanie, ale predovšetkým udržanie správnej úrovne vlhkosti v pôde.
Tento jednoduchý odvar zaručuje, že doma pestovaný lopatkovec rýchlo raste a zdravo sa vyvíja. Je to dôležité najmä počas vykurovacej sezóny, keď rastliny musia bojovať so suchým vzduchom. Ryžová voda má tiež vynikajúci účinok na listy, vďaka čomu sú menej náchylné na napadnutie škodcami alebo chorobami. Ryža pri kontakte s vodou vytvára charakteristickú tekutinu s mierne zásaditým pH. Keďže táto látka preniká do pôdy, dáva lopatkovcu možnosť nerušene prijímať a asimilovať živiny.
Lacná výživa na báze ryže – ako ju pripraviť?
Trik spočíva v tom, že do misky nasypete 100 g ryže a potom ju zalejete 1 litrom prevarenej a destilovanej vody. Obe zložky sa dôkladne premiešajú. Rýchlo si všimnete, že voda v miske zmenila farbu na mliečne bielu. V tejto fáze necháme ryžové zrná namočené približne 15 minút. Po uplynutí tejto doby je prípravok hotový.
Teraz stačí tekutinu precediť do čistej fľaše a ihneď ju použiť na postrek vrcholkov, spodnej strany listov a vrchnej vrstvy pôdy lopatkovca. Je potrebné si uvedomiť, že ryžová voda nie je vhodná na skladovanie, pretože rýchlo stráca svoju cennú výživovú hodnotu. Kvetinári upozorňujú, že prípravok by sa mal aplikovať len ráno alebo neskoro popoludní. Práve v tomto čase lopatkovec najlepšie absorbuje vlhkosť a potrebné živiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do hrnca ho nalievam raz za mesiac. Stačí 1 tableta a lopatkovec vám rastie pred očami
Zalejte lopatkovec zmesou z lekárničky. Ťažké podmienky znesie bez ujmy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.