15.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: public domain/Kunsthistorisches Museum Wien/press materials).
Prvá kosť dinosaura bola opísaná v roku 1677, no vtedy sa verilo, že je súčasťou kostry ľudského obra. Podrobné informácie o pozostatkoch plazov boli pripravené až v 19. storočí. Obraz z roku 1562 však obsahoval veľké „živé“ zvieratá, ktoré sa veľmi podobali dinosaurom. Vtedy sa o existencii týchto plazov nikomu ani len nesnívalo. Ako sa to stalo?
Veľký rozruch medzi užívateľmi internetu vyvoláva obraz namaľovaný v roku 1562. Dielo nesie názov „Saulova samovražda“ a je dielom holandského maliara Pietera Bruegela. Podľa Starého zákona bol Saul prvým kráľom Izraela, ktorého pomazal prorok Samuel.
Po bitke s Filištíncami sa kráľ od proroka dozvedel, že nikto z jeho domu nezdedí trón. Kvôli jeho hriechu arogancie jeho synovia zomreli počas poslednej bitky. Po tejto udalosti si Saul vzal život.
Obraz zobrazuje epizódu z Prvej knihy Samuelovej, kde kráľ Saul stojí na pozadí bitky pri Gilboe. V popredí je viditeľný samotný vládca, za ním nasledujú jeho jednotky, hory a rieka. To, čo však používateľov internetu zaujíma najviac, sa nachádza takmer na samom „konci obrázka“ a je sotva viditeľné. Niektorí naznačujú, že tento zvláštny motív tam bol umiestnený zámerne, aby nevzbudzoval pozornosť. No podľa niektorých tam boli namaľované… dinosaury, na ktorých jazdili ľudia .
Pri pohľade na obrázok môžete skutočne vidieť tvar starých plazov. Tieto stvorenia majú výrazný dlhý krk a charakteristické zaoblené telo. Navyše, ich koža je šedo-zelená, ako sú v súčasnosti niektoré dinosaury zobrazené v počítačovej grafike.
Používatelia internetu tvrdia, že tieto zvieratá pripomínajú brontosaury alebo brachiosaury. Iní zároveň hovoria, že ide o detail, ktorý bol pred svetom zámerne skrytý, hovoriac, že ľudia a dinosaury žili na Zemi súčasne len pred 500 rokmi. Treba dodať, že obraz je autentický.
Cute and slightly surprised #medieval camel from an 11th C. copy of Ovid's Metamorphoses, made in Bari and now held at @Biblioteca_Na
— Mateusz Fafinski (@Calthalas) February 9, 2018
BNN MS IV.F.3. f39v pic.twitter.com/p2D8KQ5gPE
Vysvetlenie však môže byť oveľa prozaickejšie.
Sú dinosaury skutočne na maľbe zo 16. storočia?
Ako odborníci zdôrazňujú, údajné dinosaury sú v skutočnosti… ťavy, veľmi zle zobrazené ťavy. Existuje veľa známych príkladov z predchádzajúcich období, že zobrazenia zvierat často nezodpovedajú ich skutočnému vzhľadu. Treba dodať, že autor obrazu ťavu s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy osobne nevidel, ale mal k dispozícii len skromné opisy týchto zvierat (sú okrem iných aj v Biblii).
Špecialisti navyše uvádzajú, že veľkosť plazov na obraze nezodpovedá veľkosti starovekých dinosaurov – sú sotva dvakrát vyššie ako namaľovaní ľudia. Okrem toho maliar na obraze neoznačil charakteristické dlhé chvosty plazov. Je zaujímavé, že niektorí výskumníci tu vidia aj kone. Napriek tomu tieto argumenty niektorých používateľov internetu nepresvedčia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Umelkyňa vytvorila na vrchole Veľkého čínskeho múru najdlhšiu kresbu na svete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.