16.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tae PY15MU).
Papierové slamky na pitie mali pomôcť v boji proti plastovému odpadu. Nový výskum však ukazuje, že aj ony môžu spôsobiť škody veľmi znepokojujúcim spôsobom. Nie sú riešením znečistenia životného prostredia.
Nikto ich nemá rád, ale mali nám pomôcť vyriešiť významný problém. Papierové slamky na pitie, ktoré sa bežne rozdávajú v prevádzkach rýchleho občerstvenia, mali odstrániť aspoň jeden zdroj plastového znečistenia. Každý deň sa na celom svete použije až 500 miliónov plastových slamiek. Sú príliš malé na to, aby sa dali recyklovať, takže končia na skládkach. Alebo v oceánoch.
Bohužiaľ sa ukázalo, že ekologickejšia alternatíva nie je až taká šetrná. Nová štúdia, ktorú vypracovali vedci z Antverpskej univerzity v Belgicku, dokazuje, že alternatívy k plastovým slamkám, ako sú papierové slamky alebo slamky napríklad z bambusových vlákien, v skutočnosti prispievajú k znečisťovaniu životného prostredia mimoriadne perzistentnými chemickými zlúčeninami známymi ako poly- a perfluóralkylové zlúčeniny (PFAS). Tieto látky sú známe ako „trvalé chemikálie“, pretože ich koncentrácia v životnom prostredí bude klesať aj po stáročia.
PFAS sú všade. Znečistené životné prostredie
Keď výskumníci testovali 39 rôznych značiek slamiek vyrobených z plastu, papiera, skla, bambusu alebo nehrdzavejúcej ocele, takmer vo všetkých materiáloch našli PFAS. Jedinou výnimkou bola oceľ.
PFAS sú skupinou približne 15 000 syntetických látok. Niektoré z nich môžu byť vo vysokých koncentráciách škodlivé pre zdravie ľudí a zvierat. Presné hladiny týchto látok v životnom prostredí, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé, sa stále skúmajú, ale skutočnosť, že tieto zlúčeniny sa v životnom prostredí hromadia a nerozkladajú sa počas veľmi dlhého obdobia, znamená, že aj relatívne malé koncentrácie týchto látok môžu z dlhodobého hľadiska predstavovať vážny problém.
PFAS sa bežne používajú ako prísady do plastov, ale zdá sa, že ich vo veľkej miere používajú aj výrobcovia plastových alebo bambusových slamiek. Pravdepodobne preto, aby boli vodotesné. Ďalším zdrojom kontaminácie môže byť používanie recyklovaných materiálov pri výrobe, ktoré už obsahujú tieto chemické látky.
Škodlivá je aj slamka z papiera alebo bambusu
Pomocou hmotnostnej spektrometrie s vysokým rozlíšením autori analyzovali chemické zloženie 20 papierových slamiek, piatich sklenených slamiek, piatich bambusových slamiek, piatich slamiek z nerezovej ocele a štyroch plastových slamiek. Hľadali v nich 29 rôznych PFAS. Chemické látky v nízkych koncentráciách boli prítomné v 18 z 20 papierových slamiek. Boli prítomné aj v troch plastových slamkách, dvoch sklenených slamkách a štyroch bambusových slamkách.
Najčastejšie zistenou zlúčeninou bola kyselina perfluóroktánová (PFOA), ktorá je vo väčšine krajín zakázaná po roku 2020. Táto chemická látka sa môže hromadiť v telách zvierat, kde má v určitých koncentráciách zrejme negatívne účinky na vývoj a reprodukciu.
„Malé množstvá PFAS, hoci sú samy o sebe neškodné, môžu zvýšiť chemickú záťaž už prítomnú v tele,“ vysvetľuje Thimo Groffen z Univerzity v Antverpách.
Alebo možno iba bez slamky
Keď sa PFAS dostanú do obehu, môžu sa používať dlhý čas. Keď sa materiál, ktorý ich obsahuje, recykluje, chemikálie, ktoré obsahujú, sa dostanú do nového výrobku. Po vyhodení na skládku alebo spálení môžu chemikálie preniknúť do pôdy, podzemných vôd alebo skončiť v atmosfére.
Výskumníci navrhujú nahradiť jednorazové slamky oceľovými slamkami. Alebo sa bez nich úplne zaobíďte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto by mal vyzerať „život po rope“. Šokujúce plány Arabov
Ako umývať solárne panely, aby ste ich nepoškodili? Zmiešajte tento produkt s čističom okien
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.