16.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/BalanceFormCreative).
Podľa štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise Frontiers in Psychiatry práca na zmeny negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku. A poruchy spánku zase predstavujú zvýšené riziko mnohých závažných ochorení vrátane kardiovaskulárnych chorôb.
Tím výskumníkov z Holandska a Belgicka zozbieral údaje o práci a spánku od 37 662 ľudí a rozdelil ich do skupín na základe ich pracovného rozvrhu počas dňa a noci. Vyšetrovali šesť bežných kategórií porúch spánku: nespavosť, hypersomniu (nadmerná denná spavosť), parasomniu (abnormálne pohyby alebo sny), poruchy dýchania súvisiace so spánkom, poruchy pohybov súvisiace so spánkom a poruchy denného rytmu spánok-bdenie. Ukázalo sa, že viac ako polovica osôb, ktoré pravidelne pracovali v nočných zmenách, mala nejakú poruchu spánku, napríklad nespavosť.
Ukázali sme, že v porovnaní s prácou v pravidelných denných zmenách je práca v iných zmenách spojená s vyšším výskytom porúch spánku, najmä v prípade striedania a pravidelnej práce v nočných zmenách. Stojí za zmienku, že 51 % osôb pracujúcich v noci dosiahlo pozitívne skóre pre aspoň jednu poruchu spánku.
– vysvetľuje jedna z autoriek štúdie Marike Lancelová.
Práca na zmeny je ľahkou cestou k poruchám spánku
Okrem toho viac ako štvrtina pracovníkov pracujúcich na nočné zmeny, teda 26 % opýtaných, uviedla aspoň dve poruchy spánku. V rámci celej štúdie, berúc do úvahy všetky pracovné rozvrhy, bol počet ľudí trpiacich aspoň jednou poruchou spánku približne jeden z troch. Tím tiež spracoval výsledky do tabuliek na základe určitých demografických faktorov, napr. poruchy spánku boli častejšie u žien, hoci muži spali menej, a mladší účastníci (do 30 rokov), častejšie trpeli poruchami spánku, hoci ich spánok trval kratšie.
Zaujímavé je, že v tomto prípade zohráva úlohu aj vzdelanie, keďže mladí ľudia s nižším vzdelaním sú obzvlášť zraniteľní, pokiaľ ide o poruchy spánku a bdenia. Podľa výskumníkov je práve u mladých dospelých s nižším vzdelaním vplyv práce na zmeny na spánok najvýraznejší.
Tu je potrebné vysvetliť, že hoci štúdia vychádza zo sebahodnotenia účastníkov, takže je ťažké z nej čokoľvek usudzovať, štatistiky sa zdajú byť neúprosné. Pritom práca v nepravidelnom pracovnom čase, najmä v noci, už bola spojená s mnohými zdravotnými problémami vrátane cukrovky, rakoviny a depresie.
Vedci zodpovední za štúdiu si dobre uvedomujú, do akej miery sa moderná spoločnosť spolieha na nočnú prácu, preto vyzývajú zamestnávateľov, aby viac dbali na zdravotné dôsledky takejto práce a poskytli svojim zamestnancom nástroje a rady, ako ju čo najlepšie zvládnuť.
Zvyčajne sa odporúčajú striedavé zmeny, najmä rýchle striedavé pracovné rozvrhy, s čo najmenším množstvom nočnej práce a s dostatočným počtom dní odpočinku medzi nimi, aby ste sa zotavili z kumulatívneho nedostatku spánku.
– píšu výskumníci štúdie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôsobí na poškodené nervy, znižuje krvný tlak a zmierňuje bolesť. Zlepšuje tiež trávenie
Nemôžete zaspať a ráno sa cítite unavení? Môže za to jeden zvyk
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.