17.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marina Demeshko).
Pupienky na tvári sa môžu objaviť kedykoľvek. Závisí to nielen od typu pleti, cyklu, ale aj od stravy, stresu a používanej starostlivosti. Odborníčka však odporúča, aby si človek napriek tomu lézie na tvári nevytláčal, pretože to môže mať negatívne následky.
Doktorka Samantha Ellis je dermatologička a o svoje skúsenosti sa delí na sociálnych sieťach. Video, ktoré zverejnila na TikToku, bolo prehrávané viac ako 3 milióny krát a je o vytláčaní vyrážok. Odborníčka prezrádza, prečo to nie je dobrý nápad a aké to môže mať následky.
Dermatologička varuje pred týmito pupienkami. Radšej ich nevytláčajte
Doktorka Samantha Ellis vo videu ukazuje svoju tvár bez mejkapu a ukazuje na léziu na líci. Môžete vidieť začervenanú oblasť, ktorá pripomína pupienok. Žena upozorňuje, že podobné lézie by sa nemali stláčať ani vytrhávať. – „Je hlboká a pripomína ľadovec. Na povrchu kože je vidieť 10 % lézie a zvyšok je pod ňou“, hovorí vo videu. Ak sú pupienky bolestivé, sú šťavnaté a veľké, bolo by lepšie nechať ich na pokoji. Prečo? Dôvod vás možno prekvapí.
Dermatologička naznačuje, že takéto lézie sa pri stlačení alebo poškriabaní úplne nevytiahnu nad povrch kože, a tak vedú k určitej nepríjemnej situácii. – „V skutočnosti zavediete materiál hlbšie do kože“, upozorňuje dermatologička. Čo to pre nás znamená? Pupienok sa bude hojiť oveľa dlhšie, rana sa nemusí hojiť tak ľahko a navyše takýto postup pravdepodobne prispeje k vzniku jaziev. Používatelia a používateľky TikToku sa k materiálu doktorky Samanthy Ellis ochotne vyjadrujú a dávajú jej za pravdu.
„Má to zmysel.“
„Škoda, že som to nevidel už včera!“
„Kiež by mi to môj lekár povedal alebo ma odkázal na dermatológa!“
Čo sa dá urobiť, aby zmizol pupienok, ktorý nemôžeme vytlačiť? Existuje niekoľko spôsobov
Ak by sme nemali pupienky vytláčať, čo môžeme urobiť, aby sme sa ich rýchlejšie zbavili? Veľké, bolestivé lézie môžu byť nepríjemné, preto sa oplatí pomôcť si niekoľkými domácimi prostriedkami. V prvom rade na ne môžete pravidelne nanášať ichtamolovú masť alebo čajovníkový olej. Oba výrobky sú dostupné v lekárňach len za niekoľko eur. Podobným spôsobom bude fungovať aj jablčný ocot. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a potom do neho namočte vatový tampón. Obklady prikladajte na pupienok dvakrát denne po dobu 10 minút a ten rýchlo zmizne. Pred prvým použitím je však dobré vykonať alergický test.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.