17.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).
Január je mesiac, keď záhradkári a milovníci rastlín môžu začať plánovať svoje záhrady na nadchádzajúcu sezónu. Jednou z rastlín, ktorá si tento mesiac zaslúži pozornosť, je zeler. Túto chutnú zeleninu sa oplatí vysadiť do záhrady a január je ideálny čas začať ju pestovať.
Zeler v záhrade. Chutný a zdravý výrobok, ktorý si Slováci obľúbili
Zeler je chutná a hodnotná zelenina, ktorú môžete pestovať v záhrade. K dispozícii je v rôznych odrodách, ako napríklad zeler, koreňový zeler alebo listový zeler. Na Slovensku sa najčastejšie pestuje zeler hlávkový, ktorý radi používame pri varení, príprave vývaru, šalátov alebo štiav.
Zeler je obľúbený pre svoje bohatstvo na vitamíny, minerály a vlákninu. Obsahuje takmer dvakrát viac vitamínu C ako citrusové plody. Okrem toho obsahuje veľa vitamínov skupiny B, kyselinu listovú, ako aj fosfor, vápnik, železo a horčík. Obsahuje aj furanokumaríny a flavonoidy, ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky.
Ak si však chcete vychutnať čerstvý zeler v letných mesiacoch, je nevyhnutné naplánovať si výsev semien už v januári.
Výsev semien zeleru. Január je ideálny čas
Výsev semien zeleru v januári je strategickým krokom na vytvorenie silných a zdravých sadeníc na jar. Produkcia sadeníc trvá 8 až 12 týždňov. Ako ju vyrobiť?
Najprv si zaobstarajte správne nádoby. Tie by mali byť ploché a v závislosti od množstva semien, ktoré chcete zasiať, dostatočne veľké. V záhradkárskych obchodoch si môžete kúpiť špeciálne výsevné misky, ale môžete použiť aj staré obaly, napr. od mäsa. Nezabudnite ich však poriadne umyť a na dne urobiť otvory.
Ďalej musíme vybrať substrát. Ten by mal byť jemný a priepustný. Dobre poslúži špeciálny výsevný a prekrývací substrát. Na výsev zeleru ho nepotrebujeme veľa – v nádobách alebo podnosoch musíme nechať priestor z vrchu na zalievanie.
Semená umiestnite v pomerne veľkých rozostupoch. Stačí, ak ich pri ukladaní na zem jemne pritlačíte. Nesmú sa následne zasypať pieskom alebo zeminou. Nakoniec semená jemne zalejte postrekovačom.
Pripravené sadenice prikryte fóliou. Každý deň fóliu na niekoľko minút odstráňte, aby sa pôda prevetrala. Prvá zálievka by sa mala vykonať až vtedy, keď zeler začne klíčiť.
Ako pestovať zeler v záhrade. Požiadavky na pôdu a umiestnenie
Zeler má pomerne vysoké nároky na pôdu. Mala by byť úrodná, nie príliš ťažká, s neutrálnym pH a vlhká, ale nie premočená. Zeler rastie najlepšie na slnečnom mieste.
Zeler by sa nemal vysádzať na tie isté záhony ďalší rok po sebe. Nevhodné budú aj záhony po zelenine, ako je petržlen, mrkva, cibuľa, pór a kôpor. Kapustová zelenina je dobrou predplodinou.
Jedným z najdôležitejších pravidiel pri pestovaní zeleru je udržiavať pôdu stále vlhkú. Rastlina potrebuje veľa vody a vyžaduje si pravidelné zalievanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto zdravú polievku pripravujem niekoľkokrát týždenne. Moja rodina ju miluje
Ako zistíte, kedy je zeler pripravený na zber? Stačí sa pozrieť na listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.