17.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Čím mám zalievať lopatkovec? Odpoveď na túto otázku nie je vždy jednoznačná. Ak sa obmedzíte len na vodu, neposkytnete rastline všetky živiny. Zároveň to však neznamená, že sa musíte spoliehať na syntetické hnojivá. Pravdepodobne máte doma domácu výživu pre lopatkovec, hoci si to nemusíte uvedomovať.
ABC zalievania lopatkovca
Vo voľnej prírode sa lopatkovec vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike. Napriek tomu je na našich parapetoch ako doma a jeho pestovanie nepredstavuje veľké ťažkosti. Zdá sa, že táto elegantná rastlina nikdy nevyjde z módy. Čo možno urobiť, aby lopatkovec kvitol? V prvom rade sa zamerajte na zabezpečenie vody.
Má rád vlhké prostredie, preto ho nevystavujte skúške a nezanedbávajte zalievanie.
- Počas jarnej a letnej sezóny je potrebné udržiavať zeminu v kvetináčoch stále mierne vlhkú.
- V jesenných a zimných mesiacoch túto starostlivosť obmedzte. Pôda by mala medzi zalievaním mierne vyschnúť.
Čím mám zalievať lopatkovec? Zabezpečte filtrovanú alebo destilovanú, prevarenú vodu izbovej teploty.
Ako rozpoznáte nedostatky u lopatkovca?
Rastliny môžu dávať jasné signály, že sme sa dopustili niektorých chýb v starostlivosti. Lopatkovec nie je v tomto smere žiadnou výnimkou. Keď trpí suchom, pomerne rýchlo si všimnete, že jeho dovtedy tuhé listy sú ochabnuté a opadávajú.
Zaujíma vás, prečo má lopatkovec žlté listy? Môže to byť ďalší znak toho, že rastlina nie je správne hydratovaná. V takom prípade nedostatok postupne odstraňujte. Oslabený druh v žiadnom prípade nezalievajte príliš – jemný koreňový systém by mohol začať hniť. Premáčanie v žiadnom prípade rastline neprospieva.
Domáce hnojivo na zalievanie lopatkovca. Potrebné sú dve zložky
Zakrpatený rast a blednutie nápadných listov je najčastejšie znakom nedostatku živín. Nedostatok vhodného paliva sa podpisuje na stave celej rastliny. Prevencia je lepšia ako liečba, preto do svojej starostlivosti o lopatkovec zaraďte hnojenie cviklou.
Príprava vám nespôsobí žiadne problémy, najmä preto, že sa odporúča pripraviť toľko, koľko budete môcť okamžite použiť. Domáce hnojivo je najhodnotnejšie práve po príprave.
- Nasaďte si jednorazové rukavice a nakrájajte stredne veľkú červenú repu na menšie kúsky.
- Vložte ju do mixéra a zalejte litrom vody. Mixujte dve minúty, aby sa ingrediencie dobre spojili.
- Preceďte cez sito a používajte na zalievanie maximálne raz za dva týždne.
Lopatkovec sa rozvinie do veľkolepých listov a kvetenstiev. Odvar bude navyše dobre fungovať aj pre iné kvitnúce rastliny, ako aj pre zamiokulkas.
Vodu z varenia červenej repy nevylievajte
Tu je ďalší nápad, ako využiť potenciál červenej repy pri starostlivosti o črepníkové rastliny. Ak zeleninu použijete na varenie, vzniká ako vedľajší účinok cenná živina. Hlavnou vecou je nepridávať do varenia červenej repy žiadne koreniny, najmä soľ.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mliečno-biela spása pre lopatkovec. Dva produkty zachraňujú vädnúcu rastlinu
Zalejte lopatkovec zmesou z lekárničky. Ťažké podmienky znesie bez ujmy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.