19.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Chamomile_Olya).
Hoci sa zdá, že zimné mesiace sú pre záhradkárov obdobím pomerne obmedzenej aktivity, už v januári sa oplatí premýšľať o tom, akú zeleninu a kvety plánujete vysadiť na jar. Niektoré sadenice je potrebné pripraviť už teraz.
Skúsení a opatrní záhradníci vysievajú niektoré druhy zeleniny do debničiek už v januári, aby mohli sadenice vysadiť na záhony s príchodom jari. Samozrejme, nie je to jediné riešenie – hotové sadenice sa dajú na jar kúpiť v obchode alebo na trhu. V mnohých prípadoch sa semená môžu vysievať aj priamo do pôdy na jar, ale potom budete musieť na úrodu čakať oveľa dlhšie.
Prečo pestovať vlastné sadenice?
Pre niektorých nadšencov záhradkárčenia je to jednoducho uspokojenie z pestovania zeleniny „zo semien“. Existujú však aj praktickejšie dôvody, prečo sa rozhodnúť pre domáce sadenice. V prvom rade môžete použiť vlastné semená zozbierané v predchádzajúcej sezóne alebo semená zo spoľahlivého zdroja, ktoré vám zaručia, že získate požadovanú odrodu.
Kúpa hotových sadeníc sa môže skončiť prekvapením v čase kvitnutia a plodenia – môžete zistiť, že máte do činenia s úplne inou odrodou.
Domáce sadenice pritom poskytujú skoršiu, bohatšiu a kvalitnejšiu úrodu. Výsev semien v debničkách sa zvyčajne plánuje na február, ale niektoré sadenice by sa mali vysádzať už v januári.
Aké sadenice sa pripravujú v januári?
V januári sa semená vysievajú do debničiek:
- artičoky
- paradajky
- papriky
- pór
- zeler
- skorá kapusta
- jahody
Ako pripraviť sadenice?
Semená môžete vysievať do debničiek (budete musieť pikírovať, t. j. presádzať malé sadenice do väčších nádob) alebo, čo je ešte pohodlnejšie, ich môžete vysievať na mieste do viaczáhradiek alebo rašelinových kvetináčov. Záhradné centrá majú na sklade aj špeciálnu zeminu pre sadenice, ktorá optimálne vyhovie potrebám klíčiacich rastlín.
Pre úspešné klíčenie je dôležité zabezpečiť pre sadenice dostatok svetla, teplotu (prispôsobenú požiadavkám konkrétnej rastliny, zvyčajne však nad 20 stupňov Celzia) a stálu vlhkosť substrátu. Na klíčenie bude často potrebná o niečo vyššia teplota, ktorú možno znížiť v prípade už vzídených sadeníc.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zistíte, kedy je zeler pripravený na zber? Stačí sa pozrieť na listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.