21.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rimma Bondarenko).
Čo je inzulínová rezistencia? Čo by ste nemali jesť, aby ste sa nevystavovali vylučovaniu inzulínu? Ľudia, ktorí bojujú s touto poruchou, by ju nemali ignorovať. Môže dokonca viesť k cukrovke. Strava je tu kľúčová. Poradíme vám, ktoré potraviny by ste mali konzumovať čo najmenej.
Inzulín je hormón, ktorý sa produkuje v pankrease a jeho úlohou je udržiavať správnu hladinu glukózy v krvi. Ak telo napriek normálnej alebo vyššej hladine inzulínu v krvi stále produkuje inzulín, hovoríme o inzulínovej rezistencii. Ľudia, ktorí bojujú s týmto stavom, by mali dbať nielen o svoje zdravie, ale aj o stravu. Najlepšie je poradiť sa s dietológom alebo odborníkom, ktorý nám pomôže zostaviť vhodný jedálniček. Existujú určité skupiny produktov, ktorých konzumácia by sa mala obmedziť.
Inzulínová rezistencia – čo nekonzumovať každý deň? Odborník poukazuje na niekoľko skupín výrobkov
Ak sa tento stav nelieči, je to prvý krok k cukrovke. V boji proti inzulínovej rezistencii je veľmi dôležitá správna výživa. Odborníčka na výživu z Komplexu špecializovaných kliník vysvetľuje, že kľúčové je dbať na pravidelnosť stravovania. Zdôrazňuje, že sa odporúčajú 3 až 4 jedlá v rovnakých intervaloch. „Keď jeme jedlo každú chvíľu alebo sa medzitým občerstvíme, inzulín sa produkuje po celý čas v reakcii na stúpajúcu postprandiálnu glykémiu“, vysvetľuje. Zároveň odporúča vylúčiť zo stravy vysoko spracované potraviny, sladkosti, sladké nápoje a slané pochutiny. Venujte pozornosť zloženiu výrobkov a vyberajte si tie s čo najkratším zložením a s čo najnižším obsahom cukru prítomného v rôznych formách.
Čo je to glykemický index? Tabuľka výrobkov s nízkym a vysokým GI
Ľudia, ktorí bojujú s inzulínovou rezistenciou, by mali venovať pozornosť tzv. glykemickému indexu. Prečo? Pretože určuje účinok konkrétneho výrobku na hladinu glukózy v krvi do 120 minút po jeho konzumácii. To znamená, že čím vyšší je GI, tým vyššia bude následná hladina glukózy v krvi. O vysokom GI môžeme hovoriť, ak je vyšší ako 70, o strednom, ak je v rozmedzí 56 až 69, a o nízkom, ak je nižší ako 55. „Čím vyšší je GI, tým rýchlejšie a prudšie sú zmeny v krvi,“ tvrdí odborníčka na výživu z dietetického centra Naturhouse.
Ktoré výrobky môžete v tomto prípade jesť bez obáv? Medzi nich patria okrem iného: cvikla (30), biela kapusta (15), uhorka (15), avokádo (10), hruška (38), maliny (25), celozrnný ražný chlieb (50), varené pohánkové krúpy (54), ovsené vločky (40), takmer všetko mäso, ryby a tiež vajcia. Na druhej strane zoznam potravín, ktoré by sa mali vylúčiť alebo obmedziť na minimum, zahŕňa tekvicu (75), varené zemiaky (95), melón (72), pšeničný chlieb (70), varené pohánkové krúpy (71), kukuričné lupienky (81) a sušené datle. Je totiž potrebné vziať do úvahy, že dlhšia tepelná úprava môže mať za následok vyšší GI výrobku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články :
Jedzte na raňajky. Podporuje chudnutie a posilňuje imunitu
Je lacný a má len 97 kcal. Jedáva sa s chlebom a môžete z neho pripraviť rezne alebo dokonca koláč
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.