24.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RossHelen).
Podráždenie po holení je bežný problém, ktorý môže byť spôsobený mnohými faktormi. Isté však je, že zápal pokožky spôsobuje nepríjemný pocit pálenia. Našťastie tomu môžeme predísť používaním jednoduchých domácich trikov, vďaka ktorým bude naša pokožka hladká a bez nedokonalostí. Zistite, čo používať, aby ste sa vyhli podráždeniu po holení.
Depilácia žiletkou sa často končí podráždením pokožky. To spôsobuje značné nepohodlie a bolesť. Domáce prostriedky vám pomôžu zbaviť sa tohto úporného problému len za pár eur. Poradíme vám, ako na to a ktorý výrobok si kúpiť, aby ste sa mohli tešiť z príjemne hladkých nôh.
Odkiaľ pochádza podráždenie po holení?
V prvom rade je dôležité minimalizovať riziko podráždenia pokožky pri holení nôh. Preto je užitočné vedieť, čo v prvom rade spôsobuje zápal, aby ste mu mohli hneď predchádzať.
Tu sú najčastejšie príčiny podráždenia po holení:
- Nesprávne používanie jednorazových holiacich strojčekov – tento výrobok používame najčastejšie na odstránenie chĺpkov. Je účinný, ale musíme si uvedomiť, že opakované používanie jednorazových žiletiek môže prispieť k podráždeniu pokožky. Čepele sa totiž po každom holení otupia, čím sa znižujú ich účinky a zraňujú pokožku. Okrem toho by sme mali dbať na ich dezinfekciu, vzhľadom na to, že mokré žiletky sú ideálnym prostredím pre rast baktérií, ktoré môžu následne zhoršiť zápal na pokožke.
- Nepripravenie pokožky na epiláciu – 24 hodín pred holením je dobré vykonať peeling, aby sa odstránila zrohovatená pokožka. Zabránite tým aj zarastaniu chĺpkov.
- Suchá depilácia – aj tá môže viesť k podráždeniu, preto by sme mali používať komerčne dostupné prípravky, ako sú peny, krémy alebo rôzne druhy gélov.
- Mechanické podráždenie pokožky – môže k nemu dôjsť napríklad silným stlačením holiaceho strojčeka alebo holením v opačnom smere, ako rastú chĺpky. To vedie k poškodeniu epidermy a rezným ranám.
Ako zmierniť podráždenie po holení?
Keď dôjde k podráždeniu, stojí za to postarať sa o to, aby ste čo najskôr zmiernili zápal kože po holení.
Skvelým spôsobom sú ľadové obklady zabalené v uteráku. Dobrou metódou sú aj obklady z čierneho čaju, ktorý je bohatý na kyselinu trieslovú, ktorá má protizápalový účinok.
Ak chcete aplikovať takýto obklad, mali by ste čajové vrecúška schladiť v chladničke a až potom ich priložiť na podráždené miesta, a to niekoľkokrát denne po dobu asi pol minúty.
Aký je účinný domáci liek na podráždenie po holení? Potrebný prípravok si môžete kúpiť v lekárni za pár eur
Ďalším osvedčeným spôsobom, ako sa zbaviť podráždenia pri holení nôh, je použitie prípravku, ktorý kúpite v každej lekárni za približne 4 eurá.
Vyčistený a osušený holiaci strojček stačí namazať vazelínou. Prípravok naneste na čepele a hlavicu. Vďaka prítomnosti vazelíny bude žiletka hladko kĺzať po pokožke, čím sa vyhnete porezaniu, nedokonalostiam, poškodeniu pokožky a následne podráždeniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Gynekológ varuje pred epiláciou oblasti bikín. „Chĺpky majú svoju funkciu“
Do žiletky votrite vazelínu. Odteraz pôjde všetko „hladko“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.