24.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Anna_Pustynnikova).
Na Slovensko sa paradajky dostali pravdepodobne v 17. storočí. Prvá zmienka o nich pochádza z roku 1652, keď ich v Bratislave spomína botanik Adam Lonitzer. V tom čase sa však paradajky ešte pestovali len ako okrasné rastliny. K masovej konzumácii paradajok na Slovensku došlo až v 19. storočí. Vtedy sa začali pestovať v skleníkoch a ich cena začala klesať. Paradajky sa rýchlo stali obľúbenou súčasťou slovenskej kuchyne a dnes sú jednou z najdôležitejších plodín na Slovensku.
Táto šťavnatá zelenina má mnoho obdivovateľov, preto ju jeme surovú, ale aj obľúbená polievka alebo aromatická omáčka na cestoviny sa bez nej nezaobíde. Mnohí z nás siahajú aj po sušených paradajkách, ktoré obohacujú naše jedlá a dodávajú im neobyčajnú arómu. Stojí za to vidieť, že chuť je len jednou z vecí, ktoré ponúkajú. Čo všetko sa nachádza v sušených paradajkách? Poďme sa na to pozrieť.
Sušené paradajky: čo o nich vieme?
Sušenie paradajok je spôsob, ako predĺžiť ich trvanlivosť. Predpokladá sa, že práve Taliani prišli s nápadom sušiť šťavnaté paradajky na slnku, aby sa neskôr mohli použiť, keď sú najviac potrebné, t. j. keď sa zmenšujú zásoby čerstvej zeleniny. Hoci sa postup ich prípravy v priebehu rokov zmenil, sú stále obľúbené v mnohých krajinách, čoraz viac aj na Slovensku. Na čo sa dajú použiť? Obohatia chuť mnohých jedál alebo vdýchnu nový život tým, ktoré sú v našej kulinárskej kultúre dobre známe.
Čo sa nachádza v sušených paradajkách?
Podľa mnohých ľudí spracovaná zelenina alebo ovocie menia svoje zdravotné vlastnosti a nie sú také zdravé ako ich čerstvé náprotivky. V mnohých prípadoch ide samozrejme o mýtus a sušené paradajky to len potvrdzujú. Ukazuje sa, že v tejto forme sú bohaté na lykopén, silný antioxidant, ktorý znižuje zápaly a riziko civilizačných ochorení. O lykopén by sa mali zaujímať aj tí, ktorí majú kardiovaskulárne problémy, najmä vysoký krvný tlak a aterosklerózu, pretože lykopén dokáže normalizovať preťaženú činnosť srdca. Jedna vec, ktorú treba vedieť: v paradajkách sušených na slnku je viac lykopénu ako v ich čerstvých náprotivkoch.
Za zmienku stojí, že paradajky sušené na slnku obsahujú všetko, čo sa nachádza v bežných paradajkách. K lykopénu treba prirátať draslík, horčík a vápnik a železo. Prvé dva prvky, rovnako ako lykopén, majú priaznivý vplyv na činnosť srdca, zatiaľ čo vápnik buduje kosti a zabraňuje osteoporóze, ktorá môže byť pre seniorov obzvlášť akútna. Železo zasa posilňuje krv a zabraňuje anémii.
Samozrejme, sušené paradajky sú aj bohatým zdrojom karotenoidov: betakaroténu a luteínu. Tie podporujú zrak u dvojice, ale najväčšiu zásluhu im možno pripísať v súvislosti s podporou stavu pokožky. Vďaka nim sa ľahšie hojí, je menej náchylná na zápaly a tiež sa ľahšie regeneruje a neskôr sa prejavujú známky starnutia.
Úľava pre žalúdok: Skontrolujte, či ste pred jedlom
Sušené paradajky sú tiež zdrojom vlákniny, ktorá je prospešná pre črevá a celý tráviaci systém. Po jej dostatočnej dávke zmizne chuť na občerstvenie medzi jedlami, ale je tu aj možnosť regulácie čriev, čo pomáha ich prirodzenému čisteniu. Vláknina tiež pomáha zbavovať telo toxínov a podporuje imunitný systém. Ukazuje sa, že sušené paradajky by sa nemali jesť beztrestne, pretože sú veľmi kalorické. V sólo verzii sa v 100 g nachádza viac ako 250 kcal. Samozrejme, k dispozícii sú aj paradajky sušené na slnku v rôznych olejoch: ak sa rozhodnete pre takúto pochúťku, je dôležité vedieť, že obsah kalórií sa potom veľmi zvyšuje.
Ako si pripraviť sušené paradajky?
Dokážete si sušené paradajky pripraviť sami? Samozrejme, ale je lepšie počkať s ich výrobou až do leta, keď je čerstvej zeleniny dostatok a navyše s najväčšou pravdepodobnosťou z vlastného pozemku. Teraz už nezostáva nič iné, len si spomenúť, ako si sušené paradajky vyrobiť. Najprv je potrebné každú paradajku rozkrojiť a z vnútra odstrániť semienka. Až potom ich môžete položiť na plech, potrieť olivovým olejom a vložiť do rúry pri teplote 80 stupňov s funkciou termo. Približne po šiestich hodinách budú sušené paradajky hotové.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zaradením do svojho jedálnička zlepšíte funkciu mozgu. Účinky vás rýchlo prekvapia
Čo robiť, aby bol mozog po šesťdesiatke fit? Stačí 5 minút denne, aby ste sa oň postarali
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.