24.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marian Weyo).
Každá gazdiná alebo hostiteľka má svoj vlastný recept na lahodný vývar, ktorý je nevyhnutnou súčasťou nedeľného obeda. Aké je tajomstvo dokonalej chuti? Zloženie byliniek a korenín, ktoré rozmaznáva naše chuťové poháriky. Jedným z takýchto prídavkov je ligurček lekársky a to nie je žiadna novinka. Stojí však za to vedieť, že táto bylinka má oveľa viac vlastností a výnimočná chuť vývaru a iných polievok je len začiatok.
Ligurček lekársky: nielen do vývaru
Ligurček lekársky je zložkou mnohých zmesí korenia, ktoré sa väčšinou pridávajú do polievok. Sušenú bylinku možno samozrejme ľahko kúpiť v obchodoch, ale mnohí majitelia pozemkov si ju pestujú na svojich záhonoch. Ligurček sa zaraďuje medzi mrkvovité rastliny a z diaľky môže skutočne pripomínať mrkvu. Listy, ktoré sa zvyčajne zbierajú v auguste, sa hojne používajú v kulinárstve. Dodávajú mu mierne štipľavú a trpkú chuť, ktorá sa, samozrejme, hodí do polievok, ale môže sa pridávať aj do mäsa, rýb a šalátov a nezaškodí ho trochu posypať aj do morských plodov.
Mnoho ľudí verí, že ligurček je prírodné afrodiziakum, ale menšia časť verejnosti vie, že je to aj významná bylina používaná vo fytoterapii. Samozrejme, aj koreň má svoje zásluhy v bylinnej medicíne, pričom má tiež mnoho významných vlastností.
Bohaté zloženie, skvelá chuť ligurčeka
Prečo je ligurček taká cenná rastlina? Predovšetkým jej zloženie, ktoré síce nie je veľmi bohaté, ale to neznamená, že je menej dôležité. Čo všetko sa v ligurčeku nachádza? Predovšetkým silice, vďaka ktorým má ligurček takú veľmi výraznú vôňu. Samozrejme, je tiež zdrojom fytosterolov, organických kyselín a škrobu. V ligurčeku nájdete aj látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty: odstraňujú prebytočné toxíny a môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku civilizačných ochorení.
Ligurček obsahuje ďalšie tri cenné látky, ktoré môžu byť užitočné pri liečbe mnohých ochorení. Je čas sa s nimi zoznámiť:
- terpénové zlúčeniny: zaraďujú sa medzi látky znižujúce počet baktérií,
- kumarín: prírodná látka, ktorá má antikoagulačný účinok,
- ligustilid: uvoľňuje hladké svalstvo, t. j. znižuje bolesť.
Tu sú dôvody, prečo siahnuť po ligurčeku
Keď už vieme, že zloženie ligurčeka je pozoruhodné, stojí za to vedieť, kedy po ňom siahnuť. V prvom rade je nápomocný pri liečbe mnohých tráviacich ťažkostí: poruchy trávenia, otravy a iné spôsobené nesprávnou funkciou tráviacej sústavy. Detoxikačné pôsobenie zasa pomáha udržiavať v dobrom stave obličky a pečeň, a to prispieva k lepšej kondícii organizmu. Stojí za to vedieť, že ligurček dokáže podporiť aj účinný metabolizmus. Kumarín sa zasa odporúča najmä kardiakom, pretože dokáže regulovať krvný tlak.
Ako používať ligurček?
Ideálne je používať čerstvý ligurček do pokrmov alebo do bylinnej medicíny, pretože vtedy má najcennejšie vlastnosti. Nie je náročný na pestovanie, takže vám nič nebráni mať ho vo vlastnej záhrade. Samozrejme, čerstvý ligurček si môžete kúpiť v kvetináčoch v supermarketoch a potom ho môžete mať vystavený na parapete, aby ste po ňom mohli siahnuť, keď ho práve potrebujete. Môžete si kúpiť aj sušený ligurček. Ak však chcete, aby bylinka chutila čo najlepšie a mala čo ponúknuť, je lepšie ju pridať na konci varenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Funguje ako náplasť na žlčník a žalúdok. Teraz má najväčšiu moc
Zápal platničiek vás môže zastihnúť v chladnom počasí. Ako sa s ním vysporiadať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.