25.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Oleksandr_U).
Pre niektorých je dlho očakávaný sneh dôvodom na veľkú radosť a časom na plánovanie zimného šialenstva. Iní si ticho povzdychnú a snažia sa upnúť na upokojujúcu myšlienku, že nakoniec príde jar a biele páperie sa roztopí. Ukazuje sa, že sneh sa v prírode neobjavuje bezdôvodne a jeho prítomnosť by mala majiteľov záhrad skôr tešiť ako znepokojovať.
Funkcie snehu v záhrade
Jeden deň sa pozeráme z okna na stromy bez listov, šedivejúcu trávu a neúhľadné kríky bez listov a na druhý deň nás prebudí pohľad na prírodu ukrytú pod iskrivým snehom. Hoci je takýto pohľad skutočnou pastvou pre oko, sneh nemá len dekoratívnu funkciu. Odborníci na rastliny upozorňujú, že hlavnou funkciou bieleho páperia je chrániť rastliny pred vetrom a mrazom. Snehová pokrývka je ideálna ako prírodná izolačná vrstva, za ktorú nemusíme nič platiť.
Sneh ležiaci na poliach, v záhradách alebo v lesoch dokonale zavlažuje rastúcu vegetáciu v predzimnom období. Niekoľkomesačná zima môže pôdu vysušiť a jarné topenie snehu vyrovnáva vlhkosť v pôde. Tým sa však výhody snehu v záhrade nekončia. Snehová pokrývka môže prispieť k migrácii rastlín. Znie to zaujímavo, ale o čo presne ide? Na jeseň niektoré rastliny zhadzujú svoje semená, ktoré potom vietor roznáša do iných oblastí. Len niektorým sa podarí bezpečne prežiť, zvyšok zjedia vtáky. Sneh zachytí semená na mieste a úkryt pod snehom im dáva možnosť vypustiť korene.
Konáre stromov alebo kríkov, ktoré poškodil vietor, zvieratá alebo iné faktory, sa pod ťarchou snehu zlomia. Príroda tak prirodzene vyberá najslabšie články, ktoré by sme počas jarných prác v záhrade museli aj tak odstrániť. To isté sa deje aj so zvyšnými rastlinami a dokonca, hoci to znie brutálne, aj so zvieratami, ktoré sa musia vyrovnať s prežitím zimy.
Hustá snehová pokrývka nie je len zbytočnou ozdobou krajiny za oknom. Práve pod ňou prebiehajú aktívne rozkladné procesy, ktoré neustále hnoja pôdu a pripravujú ju na opätovné obhospodarovanie. Dôležité je, že to isté sa deje aj v kompostoch ukrytých pod snehovou pokrývkou. Každé ročné obdobie je svojím spôsobom jedinečné. Jedno ponúka bujnú zeleň, ktorá sa rozprestiera všade, iné vyhovuje plnému slnku a vysokým teplotám a ďalšie je spojené s príjemným šuchotom lístia pod nohami. Zima je pre prírodu obdobím skutočne rozprávkového spánku.
Ako odstránite prebytočný biely zásyp zo záhrady?
Skôr ako začnete odhŕňať hrubú vrstvu snehu, ktorá už niekoľko dní pokrýva vašu záhradu, musíte si stanoviť plán činnosti. Záhradníci neodporúčajú vyšliapané cestičky v snehovej pokrývke. Takýto postup môže poškodiť trávu, o ktorú sa starali celé mesiace. Keď sa sneh roztopí, zistíte, že v miestach, kde predtým viedli snehové cestičky, je tráva úplne zhnitá a vhodná len na výmenu.
Či už máme veľkú záhradu, alebo možno malý priestor pri dome, odhŕňanie snehu je únavná a prácna činnosť. Často sme v pokušení uľahčiť si túto úlohu soľou alebo inými chemikáliami. Stačí len vybraný priestor výdatne pokryť, nechať chemikálie urobiť svoju prácu a potom sa tešiť z toho, ako sneh mizne. Treba však mať na pamäti, že soľ je pre rastliny mimoriadne škodlivý prostriedok, ktorý vedie k fyziologickému suchu. Tento jav zabraňuje druhom rastúcim v záhrade prijímať vodu, v dôsledku čoho usychajú.
Na efektívne odstraňovanie snehu sú užitočné lopaty a hrabličky, najlepšie tie s plastovým naberákom. Tie dokonale odhrnú sneh bez toho, aby poškodili vegetáciu. Čo by ste mali urobiť s nazbieraným snehom? Najlepšie je vysypať ho v najodľahlejších častiach záhrady alebo ním zasypať kmene stromov. Tráva ukrytá pod snehom bude dýchať a stromy získajú ďalší zdroj vlahy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Naše babičky v zime trepali koberce. Má to naozaj zmysel?
Nechávate fľašu s nápojom v aute cez noc? Pripravte sa na veľké výdavky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.