25.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nblx).
Začiatok roka nás jednoznačne núti napísať si predsavzatia a ciele na nasledujúce mesiace. Jedným z najčastejšie opakovaných plánov je schudnúť nadbytočné kilogramy. Skôr než si v návale nadšenia kúpime permanentku do posilňovne, ktorú po niekoľkých týždňoch opustíme, začnime tým, že do svojho jedálnička zaradíme jeden jednoduchý kokteil, ktorý je koncertným riešením, ako sa vysporiadať s bokmi. Napovieme vám, aké ingrediencie v ňom nesmú chýbať.
Brusnicový pomocník na chudnutie
Miska plná šťavnatých brusníc je skvelý nápad na občerstvenie počas dňa. V 100 g tohto ovocia nájdete len približne 45 kcal a 3,2 g vlákniny. Práve táto zložka je zodpovedná za to, že nám dodáva pocit sýtosti na dlhé hodiny, čím nás zbavuje túžby príliš často sa občerstvovať a siahať po nezdravých pochutinách. Okrem vlákniny brusnice obsahujú aj vitamín C, vitamíny skupiny B, vápnik, fosfor, meď, triesloviny, triesloviny a kyselinu jablčnú a citrónovú.
Pozitívne účinky brusníc na fungovanie organizmu potvrdili mnohé štúdie. Podľa vedcov patrí toto nenápadné ovocie medzi popredné rastliny s výnimočnými zdraviu prospešnými vlastnosťami. Je známe, že pitie brusnicovej šťavy zabraňuje tvorbe obličkových kameňov a nadobro rozpúšťa tie, ktoré sa v tele usadili. Plody majú silný antibakteriálny účinok, a preto podporujú rýchlejší boj proti infekciám močových ciest.
Za zmienku stoja aj silné antioxidačné vlastnosti. Odborníci uvádzajú, že pravidelná konzumácia brusníc môže reálne znížiť riziko aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení. Je to vďaka prítomnosti bioflavonoidov, ktoré chránia pred tvorbou krvných zrazenín a navyše rozširujú cievy. Kyslé ovocie zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL), ktorý stráži správnu činnosť srdca.
Ako jesť brusnice?
Prvý zber brusníc sa začína v septembri a trvá do začiatku novembra. V tomto období môžeme v obchodoch s potravinami ľahko dostať košíky plné sladkého ovocia. Najčastejšie ide o pestované brusnice, ktoré sa vyznačujú veľkou veľkosťou. Na trhoch môžeme nájsť aj pravé lesné brusnice, ktoré nie sú také impozantné veľkosťou a vyznačujú sa aj kyslou a mierne trpkou príchuťou. Mimo sezóny sme odkázaní na mrazené, sušené alebo lyofilizované verzie. Brusnice je najlepšie konzumovať surové, hoci sa dobre uplatnia aj ako prísada do džúsov alebo smoothie, ako aj ako hlavná zložka džemov, zálievok a omáčok k mäsu.
Expresný brusnicový koktail
Nápoj najlepšie chutí, keď sa pripraví z čerstvých alebo mrazených brusníc. Do tohto receptu radšej nepoužívajte sušené ovocie, pretože je bohaté na jednoduché cukry a to určite nie je dobré pri chudnutí. Dôležité je, že konzumácia tejto verzie brusníc v neobmedzenom množstve bude kontraproduktívna. Namiesto toho, aby sme sa zbavili prebytočných kíl, získame niekoľko navyše.
Ingrediencie:
- ½ banánu
- 1 veľké jablko
- 175 g čerstvých alebo mrazených brusníc
- ½ šálky neperlivej vody
- kúsok zázvoru (cca 3-4 cm)
Príprava:
- Polovice banánov ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky. To isté urobte s jablkom, ale nezabudnite odstrániť jadrovník.
- Odrežte malý kúsok koreňa zázvoru a ostrým nožom alebo lyžicou odstráňte šupku.
- Prísady vložte do mixéra, pridajte brusnice a vodu a mixujte, kým nebudú hladké a pomerne husté.
- Hotový koktail je najlepšie naliať do pohárov a hneď vypiť. Základný recept môžete obmieňať tak, že vodu nahradíte cmarmi alebo kefírom a pridáte štipku škorice a lyžičku medu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Skvost v domácej špajze. Brzdí tvorbu krvných zrazenín, chráni pred embóliou
Urobte ju teraz a na Vianoce podávajte k mäsu. Rodina sa bude stále pýtať na recept
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.