26.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fongbeerredhot).
Sprchovanie sa nezdá byť činnosťou, ktorá by si vyžadovala osobitné znalosti alebo zručnosti, a predsa sa ukazuje, že umývaním tela môžete niečo pokaziť. Čo všetko môžete v sprche pokaziť? Zoznam hriechov je prekvapivý a stáva sa, že ich robí väčšina z nás.
Sprchovanie je absolútnym základom našej každodennej hygieny, čo by sa mohlo pokaziť? Podľa odborníkov na zdravie by sme mali na svojich kúpeľňových návykoch trochu popracovať. Viac nie je vždy lepšie a naša pokožka nie je fanúšikom mnohých našich zvykov.
Ako si v sprche ubližujeme?
Na výber je až niekoľko možností, ktoré môžu poškodiť našu pokožku. Nižšie uvádzame zoznam tých najdôležitejších:
- nesprávna teplota vody
Preháňanie v oboch smeroch môže byť dosť nevýhodné. Veľmi studená sprcha vás môže náhle prebudiť alebo priniesť pokožke určité výhody, ale nie je to najlepšia voľba na každodenné používanie. Príliš horúca voda nie je vôbec lepšou voľbou.
Horúca voda spôsobuje, že pokožka stráca svoju prirodzenú ochranu a môže spôsobiť vysušenie, svrbenie a dokonca ekzém. Najlepšie je zvoliť zlatú strednú cestu a sprchovať sa vlažnou, príjemnou vodou.
- príliš dlhé sprchovanie
Stáť pod prúdom teplej vody môže byť príjemné a uvoľňujúce, ale môže to aj poškodiť vašu pokožku. Zapôsobí rovnaký mechanizmus ako pri horúcej vode – vaša pokožka sa zbaví svojho prirodzeného lipidového plášťa, a tým stratí vlhkosť. Ak je vaša pokožka suchá, zvážte, ako dlho ste v sprche. Stačí 5 – 10 minút.
- umývanie si tela špongiou alebo flanelom
Špongiou môžete mydlo alebo sprchový gél pekne napeniť, ale môže vás aj potrápiť. Ako pripomína Doris Day, newyorská dermatologička, je to skvelá zásobáreň mikróbov. Okrem toho, že je živnou pôdou pre baktérie, môže byť drsná špongia aj mechanickým nebezpečenstvom a dráždiť vašu pokožku. Naozaj sa môžete dôkladne umyť len pomocou rúk. Ak nimi nedosiahnete na chrbát, spoľahnite sa na kefku a po použití ju dôkladne opláchnite a osušte.
- používanie príliš drsného prípravku na umývanie
Pandémia COVID-19 spôsobila, že v našich kúpeľniach sa používa veľa agresívnych antibakteriálnych prípravkov. Bohužiaľ, tieto typy kozmetických prípravkov pri neustálom používaní silne vysušujú pokožku. Chceme, aby to bolo dobré, ale ukazuje sa, že je to ako zvyčajne. Klasické mydlo, sprchový gél alebo antibakteriálne mydlá si s týmto vírusom dokážu naozaj poradiť. Nepreháňajte to s dezinfekčnými tekutinami a po použití čistiacich prostriedkov kabínu dôkladne opláchnite.
- používanie šampónu na konci sprchovania
Aj vy máte vo zvyku používať šampón na samom konci sprchovania? Ukazuje sa, že je to dosť veľká chyba. Odborníci sú toho názoru, že najlepšie je dodržiavať nasledujúce poradie:
- umytie vlasov šampónom a jeho opláchnutie,
- nanesenie kondicionéru na vlasy,
- namydlenie tela,
- opláchnutie kondicionéru z vlasov a mydla z tela v rovnakom čase.
Prečo? Dodržiavanie tohto poradia v sprche pomáha odstrániť zvyšky kondicionéra a šampónu z pokožky, čo môže zabrániť vzniku lézií akné. Takisto je dobré nechať holenie na koniec kúpacích rituálov, pretože chĺpky budú zmäknuté a proces spôsobí menšie podráždenie.
- vhodný čas na sprchovanie
Zástancovia umývania sa ráno alebo večer už dlho vedú neformálnu vojnu. Žiaľ, ani jeden z nich nemá stopercentnú pravdu. Žiadna možnosť nie je dokonalá, ale každá má svoje výhody. Zvážte, ktorá je pre vás dôležitejšia.
Výhody rannej sprchy:
- Ráno sa ľahšie stimulujete a prebudíte.
- Veľmi užitočný zvyk pre tých, ktorí sa v noci veľmi potia.
Výhody večernej sprchy
- Sprcha alebo kúpeľ dve hodiny pred spaním uľahčuje uvoľnenie a zaspávanie.
- Dobre funguje pre alergikov, ktorí si pred spaním odstránia z tela a vlasov všetky nečistoty a potenciálne alergény.
- Večerná sprcha je jedným z preventívnych opatrení na zabránenie šírenia rôznych ochorení – odporúča sa ľuďom, ktorí počas dňa prichádzajú do kontaktu s mnohými ľuďmi, pohybujú sa dopravnými prostriedkami, trávia veľa času v uzavretom verejnom priestore.
- príliš časté sprchovanie
Posledný kúpací hriech sa týka našich hygienických návykov, ktoré sa v priebehu rokov trochu rozmohli. Niektorí rekordmani sa sprchujú aj niekoľkokrát denne. Ráno, po cvičení, po návrate z práce a pred spaním. To nie je dobrá prax.
Podľa odborníkov z Harvardu úplne postačuje sprchovanie niekoľkokrát týždenne, najmä v zime, keď sa toľko nepotíme a naša pokožka je aj tak dehydrovaná chladom a kúrením. Ak sa kvôli tréningu alebo práci musíte sprchovať niekoľkokrát denne, výrazne obmedzte čas, ktorý strávite v sprchovacom kúte. Urobte si veľmi technické umývanie, sústreďte sa na kritické body s riadnym opláchnutím čistiacej kozmetiky. Nepreháňajte to a vaša pokožka sa vám poďakuje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
5 dôvodov, prečo cítite nepríjemný pach aj po sprchovaní
Môžete sa sprchovať počas búrky? Zapamätajte si niekoľko pravidiel. Môžu vám zachrániť život
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.