26.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
V zime, keď teploty klesajú, sa izbové rastliny v kvetináčoch môžu veľmi vzoprieť a prestať rásť. Suchý vzduch, nedostatok svetla a prievan môžu byť pre zamiokulky obzvlášť nepriaznivé. Čím ich mám hnojiť, aby nasadili listy? Zásah z lekárne je pre túto rastlinu zimnou záchranou. Stačí ho rozpustiť vo vode, zaliať a sledovať, ako zamiokulkas ožíva.
Čo sa dá urobiť, aby zamiokulky rástli? Choďte do lekárne
Zamiokulkas je jednou z rastlín, ktoré najradšej umiestňujeme do interiérov našich domovov. Zapôsobí svojimi zelenými listami a zaujímavým tvarom, pričom nie je príliš náročný.
Zamiokulkas sa vyznačuje mimoriadne vysokou odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam pestovania a zároveň má veľmi nízke nároky. Preto sa odporúča najmä začínajúcim nadšencom rastlín.
Aj tá najmenej náročná rastlina však niekedy dokáže vyvádzať. Rastúci zamiokulkas rád z času na čas prestane rásť. Dosiahne určitú veľkosť a potom jednoducho prestane rásť. Vtedy ho treba trochu povzbudiť, aby ešte rástol. Ako to urobiť?
Čím mám zalievať zamiokulkas, aby sa rozvinuli listy?
V zime, keď sa v našich domovoch trochu oteplí, ale aj stmavne a zoschne, sa črepníkové rastliny vzbúria a prestanú ďalej rásť. Vtedy sa oplatí im pomôcť. Zimnú resuscitáciu zamiokuliek možno úspešne vykonať pomocou prípravku z lekárne, ktorý je v posledných rokoch populárny.
Pomôcť môže epsomská soľ, inak známa ako horká soľ alebo anglická soľ. Táto, ktorá je anorganickou chemickou zlúčeninou síry a horčíka, je známa svojimi blahodarnými vlastnosťami pre telo.
Najčastejšie sa používa do kúpeľa a teplých obkladov, pomáha uvoľniť napäté svaly a zlepšiť krvný obeh. Okrem toho má protizápalový účinok, pomáha pri reumatických bolestiach a artritíde. Ako sa ukázalo, je skvelá aj na starostlivosť o rastliny.
Koľko dní zalievať zamiokulky? Použite prírodné hnojivo a sledujte, ako sa preberá k životu
Epsomská soľ má vo svojom zložení veľké množstvo horčíka a síry, ktoré v kombinácii výrazne umožňujú rastlinám absorbovať prvky potrebné pre rast. Okrem toho je skvelá na vyživovanie pôdy v kvetináči.
Epsomská soľ sa však musí používať opatrne, pričom treba mať na pamäti, že zamiokulky nemajú rady nielen nadmerné zavlažovanie, ale ani prehnojovanie. Ako teda pripraviť domáce hnojivo pre zamiokulky?
V litri vody (najlepšie prevarenej alebo odvarenej) rozpustite čajovú lyžičku epsomskej soli. Touto zmesou zalievajte rastlinu raz za mesiac. Potom už len sledujte, ako zamiokulky ožívajú.
Dôležité je, že epsomská soľ je tiež účinný spôsob, ako sa zbaviť škodcov – roztočov alebo múčnatiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte do vody a zalejte zamiokulkas. Rastlina rýchlo získa späť svoj lesk
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.