27.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Pestovanie rastlín v kvetináčoch nemá nárok na úspech, ak sa o ich zásobovanie vodou riadne nestaráme. Často sa však stáva, že svoje črepníkové rastliny prelejeme alebo presušíme, v dôsledku čoho začnú odumierať. Pomocou jednoduchej a účinnej metódy budeme vždy vedieť, kedy naše rastliny zalievať. Vysvetlíme vám, ako používať šišku pri pestovaní kvetov.
Mnoho začínajúcich záhradkárov má problém s tým, kedy zalievať rastliny. Často to vedie k nadmernému zalievaniu alebo premokreniu exemplárov. Našťastie sa to dá ľahko napraviť tak, že do kvetináča vložíte šišku. Ako tento trik funguje?
Ako zistíte, či je rastlina premokrená alebo preschnutá? Tieto príznaky netreba podceňovať
Úspech črepníkovej rastliny závisí najmä od toho, či ju dobre zásobujeme vodou. Veľmi ľahko sa nám môže stať, že naše izbové kvety presušíme alebo prelejeme. Niektoré príznaky nám však jasne naznačujú, či má rastlina príliš málo alebo príliš veľa vody.
Keď listy začnú žltnúť, vráskavieť sa a hnednúť, je to znamenie, že rastlina je vysušená. Nadbytok vlhkosti sa naopak prejaví zožltnutím samotných končekov listov, ako aj špecifickými škvrnami v nervových oblastiach. Okrem toho bude mať premokrená rastlina na dotyk mäkké listy.
Tieto príznaky však nemusia byť vždy len dôsledkom chýb v pestovaní. Niekedy sa môžu mylne považovať za príznaky vyskytujúce sa pri ochorení rastliny alebo pri napadnutí rastliny škodcami. Vtedy prichádza na pomoc osvedčený trik, ktorý nám pomôže skontrolovať úroveň vlhkosti v kvetináči. Navyše nás tento merač nebude nič stáť a ľahko ho nájdeme v lese alebo parku.
Prečo dať šišku do kvetináča? Vaše rastliny budú rásť ako nikdy predtým
Šiška je všetko, čo potrebujete na kontrolu úrovne vlhkosti v substráte vašej rastliny. Pomocou nej môžeme ľahko skontrolovať, či kvetina aktuálne potrebuje zálievku alebo či nie je premokrená.
Stačí nazbierať niekoľko šišiek a položiť ich na handričku, čím sa zbavíme hmyzu, ktorý sa v nich môže ukrývať. Potom šišky vložíme do kvetináča tak, aby boli mierne zapustené do pôdy.
Takto budeme môcť pomocou prirodzených reflexov šišiek pozorovať, či je pôda v kvetináči vlhká. Keď je v nej príliš veľa vody, šupiny šišky sa zatvoria, a keď je príliš suchá, otvoria sa. Vďaka tomu už nebudeme mať pochybnosti o tom, či kvety zalievať alebo nie.
Ako inak sa dajú šišky použiť v domácnosti? Ich využitie je ohromujúce
Šišky majú v našej domácnosti aj ďalšie zaujímavé využitie. Málokto to vie, ale dokážu predpovedať počasie lepšie ako mnohé aplikácie. Stačí, ak šišku zavesíme k oknu alebo vedľa vchodu do domu. Takto jej pozorovaním zistíme, aké počasie môžeme očakávať, pretože počas pekného počasia bude šiška otvorená a počas zlého a daždivého počasia sa zatvorí.
Okrem toho nám kužele môžu slúžiť aj ako pohlcovače vôní alebo prírodné osviežovače vzduchu. Stačí, ak ich postriekame obľúbeným esenciálnym olejom, a budú dlho vydávať krásnu vôňu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odumierajú listy dracény? Môže za to táto činnosť
Do dracény a vody nalejte 2 čajové lyžičky. Je to najlepšie hnojivo pre rastliny. „Vždy nalievam“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.