27.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Orawan Pattarawimonchai).
Pálenie záhy je nepríjemná, pálivá bolesť v pažeráku. Hoci tento stav môže mať rôzne príčiny a jeho príčinu by mal určiť lekár, oplatí sa poznať domáce prostriedky proti páleniu záhy, pretože môžu byť veľmi užitočné pri jednorazovom záchvate pálenia záhy alebo ako podpora pri medikamentóznej liečbe. V tomto článku sa dozviete, ktoré potraviny vám môžu účinne pomôcť pri pálení záhy.
Čo na pálenie záhy? Najčastejšie príčiny
Skôr ako prejdeme k otázke, čo na pálenie záhy, pozrime sa, čo je pálenie záhy a aké sú jeho najčastejšie príčiny. Pálenie záhy je definované ako nepríjemný pocit pálenia v oblasti hrudnej kosti, ktorý niekedy vyžaruje do hrdla. Tento stav je dôsledkom nesprávnej funkcie dolného pažerákového zvierača, čo vedie k podráždeniu jeho sliznice.
Za pálenie záhy môžu byť zodpovedné rôzne faktory. Medzi ne patria:
- jedenie v zhone;
- nadmerné jedenie;
- konzumácia vyprážaného, mastného jedla;
- nadmerná konzumácia citrusových plodov;
- infekcia baktériou Helicobacter pylori;
- vredová choroba žalúdka.
Domáce lieky na pálenie záhy. Výrobky na báze mlieka
Domáce lieky na pálenie záhy môžu poskytnúť úľavu a vykazujú veľkú účinnosť, ale mali by sa považovať za dočasnú pomoc. Ak sa problém opakuje, je dôležité vyhľadať lekára, ktorý nariadi špecializované diagnostické testy a vyšetrí funkciu tráviaceho traktu.
Ak sa zistia abnormality, domáce prostriedky na pálenie záhy sa môžu použiť len ako podpora farmakologickej liečby. Hoci existuje mnoho domácich prostriedkov na pálenie záhy, nie všetky môžu byť účinné v každom prípade. Oplatí sa však preskúmať ich a nájsť ten, ktorý bude pre náš organizmus najúčinnejší. Jedným z najobľúbenejších domácich liekov na pálenie záhy je vypiť pohár mlieka, cmaru alebo kefíru. Tieto produkty majú antacidizujúci účinok na kyseliny a poskytujú úľavu.
Pri pálení záhy pomôžu aj mandle, pretože majú – podobne ako vyššie uvedené mliečne nápoje – alkalizujúci účinok, t. j. znižujú kyslosť organizmu. Stačí zjesť niekoľko mandlí a pálenie záhy rýchlo zmizne.
Domáce lieky proti páleniu záhy: citrón, zázvor alebo žuvačky
Ďalšie domáce prostriedky na pálenie záhy? Citrón (niekoľko kvapiek šťavy alebo malý plátok) v kombinácii s 1/2 čajovej lyžičky jedlej sódy a pohárom teplej vody. Takto pripravený domáci odvar by mal poskytnúť úľavu od nepríjemných ťažkostí. Žuvanie plátku zázvoru je ďalším obľúbeným domácim liekom proti páleniu záhy. Niektorí ľudia odporúčajú aj žuvanie žuvačky. Účinnosť tejto metódy je spôsobená tým, že pri žuvaní žuvačky dochádza k nadprodukcii slín, čo uľahčuje proces trávenia.
Čo pomáha pri pálení záhy? Bylinkové čaje a ľanové semienka
Bylinkové čaje sú účinným prostriedkom na liečbu mnohých ochorení vrátane pálenia záhy. Ak hľadáte domáce lieky na pálenie záhy, mali by ste zaradiť čaje z:
- harmanček
- fenikel
- rasca
- ľubovník.
Bylinné čaje podporujú činnosť tráviaceho systému a pomáhajú zbaviť sa porúch tráviaceho systému.
Ďalším známym domácim liekom na pálenie záhy a žalúdočné problémy je konzumácia ľanovej kaše. Kašu pripravíte tak, že do pohára nasypete 1,5 polievkovej lyžice mletých ľanových semienok a zalejete ich horúcou vodou. Kaša bude hotová po niekoľkých minútach (medzitým ju niekoľkokrát premiešajte). Tento prípravok sa odporúča konzumovať dvakrát denne.
Čo na pálenie záhy počas tehotenstva? Čomu by ste sa mali vyhnúť?
Pálenie záhy je ochorenie, ktoré veľmi často postihuje budúce mamičky. Pálenie záhy u tehotných žien je spôsobené tlakom maternice na žalúdok a zvyčajne sa vyskytuje v poslednom trimestri. Jedným z najčastejšie odporúčaných domácich liekov na pálenie záhy v tehotenstve je konzumácia nesolených mandlí. Môžete tiež siahnuť po vyššie uvedených mliečnych výrobkoch. Ženy, ktoré počas tehotenstva bojujú s pálením záhy, by mali dbať na správnu prevenciu. Najlepšie je obmedziť alebo sa zdržať vyprážaných jedál a dávať si pozor na korenené jedlá, najmä pred spaním.
Tablety na pálenie záhy a vhodná prevencia
Domácim liekom na pálenie záhy je aj uplatňovanie správnych preventívnych zásad. Veľmi dôležité je zdržať sa ťažkých jedál a jesť častejšie a v menších porciách. Dôležitý je aj čas posledného jedla: najlepšie je večerať dve hodiny pred spaním. Na spanie je najlepšie zvoliť si polohu, v ktorej je hlava vyššie ako trup. Z každodennej stravy by sa mal vylúčiť alkohol a malo by sa vyhýbať fajčeniu. Pálenie záhy nepriaznivo ovplyvňuje aj kofeín – odporúča sa obmedziť jeho nadmerný príjem počas dňa.
Ak sú domáce prostriedky proti páleniu záhy neúčinné alebo nedostatočné, je vhodné siahnuť po tabletách proti páleniu záhy alebo iných prípravkoch dostupných v lekárňach bez lekárskeho predpisu (napr. vo forme vodičky, suspenzie). Pri výbere najlepšieho prípravku je vhodné poradiť sa s lekárnikom. Ak sa vaše problémy s pálením záhy opakujú, mali by ste navštíviť svojho lekára.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo sa stane, ak vypijete teplú vodu na lačný žalúdok?
Pozor na kocky ľadu. Môžu byť plné väčšieho množstva baktérií ako záchod
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.