27.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/KieferPix).
Január je časom novoročných predsavzatí. Mnohí ľudia sa rozhodli, že v rámci týchto predsavzatí zaradia beh do svojho každodenného režimu. Je to skvelá fyzická aktivita, ktorá má pozitívny vplyv na celé naše telo. Kde by ste však mali začať svoje bežecké dobrodružstvo, aby ste správne trénovali a nezranili sa? Odporúčame, na čo treba pri prvom behu myslieť.
Beh je najlepším spôsobom, ako si zlepšiť kondíciu, a spoľahlivou metódou na dosiahnutie vysnívanej postavy. Navyše je to šport, na ktorý nemusíme míňať žiadne peniaze a ktorý môžeme vykonávať bez ohľadu na to, kde žijeme. Všetko, čo potrebujete, je trochu vedomostí o tom, ako behať, a poriadna dávka motivácie. Ako začať behať?
Prečo behať? Táto aktivita má výhody pre celé telo
Beh je jedným z najobľúbenejších tréningov z nejakého dôvodu. Nielenže nám účinne pomáha starať sa o postavu, ale má blahodarný vplyv na celé naše telo, a to zvonka aj zvnútra.
Bez ohľadu na to, aká je naša aktuálna fyzická kondícia alebo koľko máme rokov, vždy je vhodný čas začať behať. Vzhľadom na to sa oplatí zaviesť do svojej rutiny pravidelný bežecký tréning, pretože tým v prvom rade zlepšíte vytrvalosť svojho tela. Navyše častý beh nám pomáha zvyšovať imunitu a menej často ochorieme aj v jesenno-zimnom období.
Samozrejme, jedným z najčastejšie oceňovaných prínosov behu je zníženie hmotnosti. Pravidelnou fyzickou aktivitou spaľujeme kalórie, a preto sa nám ľahšie udržiava kalorický deficit.
Okrem toho sa veľa hovorí aj o vplyve behu na psychiku. Vďaka tomu, že sa počas cvičenia vylučujú endorfíny, teda hormóny šťastia, môžeme sa tešiť z lepšej nálady. Štúdie tiež dokazujú, že beh zabraňuje vzniku depresívnych stavov.
Ako začať behať? Tieto tipy vám to uľahčia
Ak ste nikdy predtým nebehali alebo ste to robili veľmi zriedkavo, musíte svoje telo na túto aktivitu zvyknúť. Preto sa oplatí vedieť, ako začať behať, aby to malo zmysel a aby ste sa rýchlo nezranili.
V prvom rade by sme si na začiatku nášho dobrodružstva s behom nemali klásť veľké ciele a obrovské očakávania, pretože by nás to mohlo rýchlo odradiť. Na začiatok je najlepšie stanoviť si konkrétne a realistické ciele.
Pri plánovaní vzdialenosti, ktorú chceme na začiatku zabehnúť, ju musíme prispôsobiť svojej fyzickej kondícii, aby sme nepreťažili svoje telo a neriskovali zranenie. Aby sme sa vyhli zraneniam, nesmieme zabúdať ani na absolútne nevyhnutnú činnosť, a to rozcvičku.
Je tiež dobré vedieť, že počas prvých tréningov sa môžeme rozhodnúť pre chôdzu, t. j. najprv odbehnúť napríklad niekoľko sto metrov a potom zvyšok prejsť svižným tempom, alebo striedavo odbehnúť krátku vzdialenosť, chvíľu kráčať a potom opäť kúsok bežať.
Počas ďalších tréningov môžete postupne zvyšovať vzdialenosť a rýchlosť. Počas zmien je dôležité pozorovať svoje telo a zistiť, ako reaguje na vyššiu dávku behu. Je to mimoriadne dôležité, pretože chronická únava rýchlo povedie k frustrácii a strate motivácie.
Kde a kedy behať? Prispôsobte tréning svojmu dennému rytmu
Predtým, ako začneme behať, je veľmi dôležité, aby bol pre nás tréning príjemný a zapadal do nášho denného harmonogramu. Len tak si dokážeme udržať motiváciu na dlhší čas a dosiahnuť požadované výsledky.
Ak napríklad nie ste ranné vtáča, neplánujte si beh v skorú hodinu, pretože vás nebude baviť. Nájdime si medzeru v dni, keď máme trochu voľného času a keď máme ešte dostatok energie. Mnoho ľudí si vyberá behanie večer, pretože beh v tomto čase pomáha znižovať kortizol a znižuje stres, takže sa upokojíme a ľahšie zaspíme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pomôžu vám spáliť tuk a vyformovať postavu. Tieto cviky môžete vykonávať doma alebo na prechádzke
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.